Будинок Бальо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 41°23′30″ пн. ш. 2°09′54″ сх. д. / 41.39167° пн. ш. 2.16500° сх. д. / 41.39167; 2.16500

Будинок Батйо, фасад

Буди́нок Батйо́ (кат. Каза Батйо, Casa Batlló, вимовляється літературною каталанською ['kazə bə'ʎ:o], у валенсійському діалекті ['kaza ba'l:o], в українській традиції зустрічаються назви Буди́нок Батло́, Буди́нок Батльо́, Ка́са Батло́) — будинок, розміщений у Барселоні за адресою пр. Ґрасія, 43 у кварталі Ашямпла. Збудований за проектом всесвітньо відомого каталонського архітектора Антоні Ґауді.

Архітектура[ред.ред. код]

Будинок Бальо: дах і хрест

Будинок Батйо виконаний у стилі каталонського модерну і є одним з найяскравіших прикладів цієї мистецької течії. Іноді будівлю називають «будинком з кістками» через те, що балкони віддалено нагадують черепи з дірками на місці носа і очей. Деякі мистецтвознавці порівнюють балкони з венеційськими карнавальними масками та вказують на те, що фасад будинку нагадує морські хвилі.

Насправді така форма елементів фасаду є алегоричною оповіддю легенди про Святого Юрія(Георгія) Переможця, що вбиває дракона: Св. Юрій (каталанською Сан Жо́рді) є покровителем Каталонії. Форма даху будинку нагадує спину дракона, дерев'яні сходи всередині будинку нагадують його хребет, а дахівка на даху — луску на шкірі тварини. На даху встановлено хрест — цей елемент для дизайну житлових приміщень Ґауді використовував досить часто.

Історія побудови будинку Батйо[ред.ред. код]

Саму будівлю було збудовано у 1877 р. за проектом Амілі Сали Куртеса (кат. Emili Sala Cortés). У 1901 р. барселонський підприємець Жузеп Бал Бо-льо-тнобас (кат. Josep Batlló i Casanovas) замовив Ґауді перебудувати фасад, але архітектор запропонував зробити реконструкцію будинку не лише зовні, але і в середині. Власник будинку погодився — Ґауді було поставлено нову задачу : зробити так, щоб будинок Бальо перевершив своєю оригінальністю вже реалізовані будинок Бісенс, Палац Ґуель та будинок Калбет. У тому ж 1901 р. до мерії було подано прохання зруйнувати попередній будинок, щоб на його місці побудувати новий. Цьому запитові було відмовлено, тому було ухвалене рішення докорінно перебудувати стару будівлю.

Новий запит до мерії було подано 26 жовтня 1904 р. У ньому Ґауді представив лише загальні риси проекту для того, щоб міська влада не відмовила у його реалізації.

Роботи проводилися з 1905 р. до 1907 р. Стару будівлю було перебудовано майже повністю : до зовнішнього фасаду додано трибуну, балкони, дах з керамічною черепицею та два додаткові поверхи. Середину будівлі перебудовано таким чином, щоб туди надходило більше свіжого повітря та щоб він краще освітлювався. Центральне подвір'я також було збільшене.

Разом з Ґауді над фасадом працювали архітектори Жузеп Марія Жужол (кат. Josep Maria Jujol) та Жуан Рубіо-і-Бальбе (кат. Joan Rubió i Bellver), над металевими елементами — брати Бадья (кат. germans Badia), теслі Казас (кат. Casas) та Бардес (кат. Bardés), над керамічними елементами працював Себастья Рібо (кат. Sebastià Ribó), вітражі зроблені майстрами з родини Палагрі (кат. Pelegrí).

Художню цінність мають не лише фасад будівлі та її дах, але і деталі інтер'єру : фойє, меблі, сходи, вітражі та дерев'яні вікна.

Додаткова інформація[ред.ред. код]

Будинок Бальо та сусідні будівлі
  • Частину оригінальних меблів виставлено у музеї Ґауді у парку Ґуель.
  • Жузеп Батйо-і-Казанобас, колишній власник будинку, мешкав на першому поверсі.
  • Родина Батйо продала будинок родині Барнат, яка залишається власником до сьогодні. У 1995 р. теперішніми власниками було зроблено реставраційні роботи під керівництвом архітектора Жуана Басагоди-і-Нунеля (кат. Joan Bassegoda i Nonell).
  • У 1962 р. будинок було внесено до Каталогу спадщини Барселони, а у 1984 р. — до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО разом з іншими роботами Ґауді: парком Ґуель, палацом Ґуель, будинком Міла, будинком Вісенс, декором фасаду Різдва Храму Святого Сімейства та криптою Колонії Ґуель.
  • Будинок Бальо повністю відкрили для відвідування публіки в 2004 році[1].

Фото[ред.ред. код]

Контактна інформація[ред.ред. код]

Тел.: +93.216.03.06.
Факс: +93.488.30.90.
Адреса: пр. Ґрасія, 43; 08007 Барселона; Каталонія.
Інтернет-сайт: www.casabatllo.cat (кат.), (ісп.), (англ.), (фр.)
Електронна пошта: infovisites@casabatllo.cat.
Час роботи: щодня з 9:00 до 20:00.
Аудіогід такими мовами : Flag of Catalonia.svgFlag of France.svgFlag of Germany.svgFlag of Italy.svgFlag of the United Kingdom (3-5).svgFlag of Spain.svgFlag of Japan.svgFlag of the People's Republic of China.svg

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]