Ворона сіра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сіра ворона
Wrona Siwa.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Воронові (Corvidae)
Рід: Ворона (Corvus)
Вид: Ворона сіра
Біноміальна назва
Corvus cornix
Linnaeus, 1758
Ареал сірої ворони
Ареал сірої ворони
Синоніми
Corvus corone cornix
Посилання
ITIS logo.jpg ITIS: 179740
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 181096
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Corvus cornix

Ворона сіра, або ґава[1] (Corvus cornix L.) — вид або підвид птахів роду ворон. Часто чорну і сіру ворон розглядають як підвиди одного виду — в цьому випадку чорну ворону називають Corvus corone corone, а сіру — Corvus corone cornix. Сіра ворона була одним з багатьох видів, початково описаних Лінеєм в його роботі 18-го століття Система Природи

 Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Голова, крила і хвіст чорні, тулуб сірий. Довжина тіла біля 50 см. маса тіла 460—735 грамів, розмах крил — до 1 метра. Голос — різні модифікації каркання, найчастіше хрипле «карр» з закритим звуком у кінці. По землі пересувається широкими кроками, у випадку небезпеки починає стрибати.

Живе в Центральній і Східній Європі, Західному Сибіру, на Близькому Сході.

 Харчування[ред.ред. код]

Їжа ворон дуже різноманітна: це рослинність (як насіння, так й самі рослини), комахи, пташенята інших птахів та їхні яйця, ящірки, дрібні гризуни, інші дрібні тварини; Також ґава не гребує харчовими рештками залишеними людьми.

 Гніздування[ред.ред. код]

Гніздо сірої ворони у місті

Гніздо сіра ворона будує в розвилці товстих гілок дерев з дрібних гілочок і прутиків, скріпляючи їх глиною і дерном. Зсередини вистилає пір'ям, травою або вовною. Біля гнізда поводиться обережно і непомітно. Яйця синьо-зелені в темних плямах. Насиджує їх одна самиця, самець годує її в період насиджування. Через 30 днів вилуплюються пташенята, годують їх обоє батьків.

Відмінності між воронами сірою і чорною[ред.ред. код]

Міжнародна група вчених вирішила загадку видоутворення у сірих і чорних ворон.[2] Практично всі генетичні відмінності виявилися сконцентровані в невеликій частині однієї з хромосом, яка свого часу зазнала інверсії, тому при схрещуванні вона не рекомбінує з гомологічними ділянками близькоспоріднених видів. На інвертованій ділянці зібрані гени забарвлення оперення тулуба, гени зорового сприйняття і гени гормональної регуляції поведінки — цього виявилося достатньо для формування та підтримки видової індивідуальності[3].

Виноски[ред.ред. код]

  1. Наукові назви птахів України, затверджені Комісією із зоологічної термінології Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України (протокол № 5 від 03.05.2007 р.)
  2. http://elementy.ru/news/432277 Наймарк Е. Генетические различия между серой и черной вороной записаны на «островках видообразования»
  3. Poelstra J.W. et al. The genomic landscape underlying phenotypic integrity in the face of gene flow in crows // Science. — 2014. — V. 344. — P. 1410–1414.