Тролінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інтернет-троль, алегорична іллюстрація
Зображення лиця троля (англ. Trollface), створене художником Whynne с сайту DeviantArt[1], часто використовується для позначення тролінгу в сучасній Інтернет-культурі[2]

Тро́лінг (від англ. trolling) — провокаційне твердження, повідомлення, вчинок, зображення, новина, донесена до людини усно або письмово без наміру викликати конструктивний діалог, радше, з наміром, поспостерігати відповіді на вчинок, вивести з себе, поглузувати, спровокувати конфлікт, флейм, марнослів'я тощо. Здебільшого, тролінг від провокацій та образ відрізняє прихований контекст образи. Поняття є мережевим неологізмом, часто, вважається порушенням мережевого етикету.

Види

Різновиди провокацій, такі як тонкий тролінг, як приклад, є приховані піджартовування в спільноті чи групах над новачками, що породжує сміх у існуючих членів спільноти, або навпаки, коли новачок в спільноті починає видавати з себе неосвіченого та задає провокативні запитання відповідь на які, гіпотетично, породять відверту дискусію між самими учасниками спільноти. Тонкий тролінг може взагалі бути непомітним або важкопомітним з першого погляду. Розпізнати «тонкий тролінг» набагато складніше, його значущість і ступінь впливу залежить від того, наскільки добре «троль» знає психологію особистісної та колективної поведінки. «Тонкий троль» діє на межі правил, прийнятих у місці, де він діє, не порушуючи їх безпосередньо.[3] Поняття товстий тролінг менш поширене, та часто може не відрізнятись від відвертого глузування чи образ.[4][5]

Етимологія

Сучасне значення терміну «тролінг» з'явилось в Usenet-конференціях у кінці 1980-х. Більшість вважає, що це поняття є скороченням фрази «trolling for suckers», яка відноситься до виду техніки спортивної риболовлі, в якій «trolling», напевно, походить від «trawling» (тралення, ловля на мормишку).

Слово, ймовірно, набуло популярності завдяки своєму другому значенню — «тролі», які часто згадуються в фольклорі скандинавських країн, зокрема, в дитячих казках, як потворні, неприємні істоти, які творять зло і завдають шкоду. Підкреслюється неприязнь тролів до сторонніх, особливо до тих, хто збирається порушити їх спокій.

Визначення

В інтернет-термінології, «троль» — це людина, яка розміщує брутальні або провокаційні повідомлення в Інтернеті, наприклад, у дискусійних форумах, перешкоджає обговоренню або ображає чи тонко глузує з його учасників. Слово «тролінг» може характеризувати одне конкретне повідомлення, або розміщення таких повідомлень загалом. Поняття «тролінг» також використовується, щоб описати діяльність тролів взагалі.

Найхарактернішою рисою тролінгу є те, що його постійна кінцева мета — привернути увагу до власної персони. Троль хоче відчувати свою значущість і популярність, справити незабутнє враження, і для цього застосовує будь-які засоби. Існує думка, що це люди, які страждають комплексом меншовартості, розчаровані чи стомлені повсякденною рутиною. Але слід пам'ятати, що крім цілком суб'єктивних проявів тролінг взято на озброєння бійцями інформаційних воєн. У цьому випадку мета застосування тролінгу — це, зокрема, відвернення уваги від гострих тем і переведення конструктивного обговорення в перепалку, а також один із методів нападу шляхом агресивного вкидання наклепу, компромату, чуток тощо.

Поширення

Тролінг — цікавий психологічний і соціальний феномен, який поширився в 1990-х роках в Usenet-і. Багато людей один чи два рази пробували публікувати провокаційні повідомлення в Всесвітній павутині просто з цікавості. Але в деяких осіб це переросло у звичку і навіть стиль спілкування в мережі. Поки що нема серйозних досліджень того, чи може такий стиль спілкування у затятих тролів перейти в реальне життя і в живе спілкування з людьми, але потенційно така небезпека можлива. З початку XXI століття інтернет-тролі стали утворювати власні Віртуальні співтовариства і організації, обмінюючись досвідом з найефективнішого розпалювання конфліктів. Зараз будь-який популярний форум, група новин і вікі-проект рано чи пізно стикаються з тролями і тролінгом. Не уникла цього і Вікіпедія.

Найперші згадки

В Usenet-архівах попередніх до архіву Deja News, випадки тролінгу були фрагментарні, тому було мало доказів його проявів. Проте згодом величезні архіви стали доступними для дослідників. Мабуть одним з перших випадків, а тому недостатньо документованим, є сага Алекса і Джоан з форумів он-лайн сервісу CompuServe в 1982—1982 рр. Ліндсі Ван Ґелдер, репортер американського феміністичного журналу Ms. magazine, задокументувала інцидент в 1985 році в статті для цього журналу. Алекс (в реальному житті 50-річний чоловік, психіатр з Нью-Йорку), видавав себе дуже претензійною, антирелігійною жінкою на ім'я Джоан, яка внаслідок автомобільної катастрофи стала німою і прив'язаною до інвалідного візка. Це він робив для «кращого контакту з його пацієнтками». Справа тривала два роки, і Джоан стала надзвичайно деталізованим персонажем з масою емоційних взаємозв'язків. Все виявилось тільки після того як Джоан почала вмовляти своїх «он-лайн друзів» втрутитися в її любовні справи з Алексом.

Загальні зауваження

Головною метою тролінгу є внесення якимось чином розладу в спільноту. Збурювальний, саркастичний, провокаційний або гумористичний зміст повідомлень троля спрямований на те, щоб залучити якомога більше інших користувачів до активної конфронтації з тролем. Чим бурхливіше реагує спільнота, тим імовірнішим є подальший тролінг з боку ініціатора, оскільки це підтверджує ефективність його дій, спрямованих на викликання хаосу. Так народилась часто вживана в інтернет-культурі фраза: «Не годуйте тролів».

Знак заборони «Не годуйте троля!» і його протилежність:

Можливі вирішення проблеми та альтернативи

У наш час серйозної відповідальності за тролінг як явище нема. Єдине, чим можна боротися з інтернет-тролями — ігнорування, або ж введення на даному інтернет-ресурсі певних обмежень на IP-адресу комп'ютера.

Див. також

Примітки

  1. Know Your Meme: Trollface. knowyourmeme.com. Архів оригіналу за 2012.11.28. 
  2. Online 'Trolls' Target Family Tribute Pages. news.sky.com. Архів оригіналу за 28.11.2012. 
  3. Ю. А. Данько (2015). Феномен «тролінгу» як форма комунікативної інтернет-взаємодії: політичний контекст. irbis-nbuv.gov.ua (Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого») (2 (25)). 
  4. Тонкий троллинг и толстый троллинг: в классической литературе и в сети. 2queens.ru. 
  5. Троллинг — что это такое? Определение, значение, перевод. chto-eto-takoe.ru. 

Посилання