Вікіпедія:Проєкт:Аудіостатті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вікіпроєкти
Категорія КатегоріяКаталог

Вікіпроєкт «Аудіостатті» існує для об'єднання учасників, які допомагають створенню аудіоверсій статей Вікіпедії. Зазвичай зачитуються вголос добрі й вибрані статті, запис викладається у Вікісховище, а в потрібну статтю додається спеціальний шаблон. Дивіться список всіх озвучених статей (10 аудіостатей).

Учасники проєкту

[ред. код]

Для того, щоб взяти участь у проєкті, просто поставте тут свій вікіпідпис. Якщо виникли запитання про проєкт, поставте їх на його сторінці обговорення. Додайте на особисту сторінку шаблон {{Юзербокс/Учасник проєкту:Аудіостатті}}.

 1. Власне записувати напевно сам нічого не буду (жахливий голос і не дуже хороша дикція), але ось розворушити спробуєм-с. --ᛒᚨᛊᛖ (ⰑⰁⰃ) 01:56, 19 лютого 2015 (UTC)[відповісти]
 2. --Дмитро Ільєнков (обговорення) 10:17, 14 листопада 2016 (UTC)[відповісти]
 3. --  Gzhegozh обг. 22:24, 20 червня 2020 (UTC)[відповісти]
 4. --Roboterta2 (обговорення) 21:42, 3 липня 2020 (UTC)[відповісти]
 5. --Saintcookie (обговорення), 22 грудня 2022 (UTC)

Як створити аудіостаттю

[ред. код]
 1. Зареєструйтесь у Вікіпедії
 2. Виберіть статтю
 3. Запишіть
 4. Завантажте
 5. Додайте шаблон
 6. Додайте до списку аудіостатей

Навіщо створювати аудіостатті

[ред. код]

Слід перерахувати ті важливі причини, які пояснюють, чому потрібно створювати аудіостатті.

Для широкого кола користувачів, які знають українську мову

[ред. код]
 • Озвучені статті Вікіпедії можна слухати, одночасно приділяючи час іншій діяльності, наприклад, займаючись спортом або готуючи їжу, в дорозі або навіть на сон прийдешній…
 • Статті Української Вікіпедії про мови світу, озвучені в парі з іноземними дикторами, дають можливість почути вимову на чужій для слухача мові (але рідною для диктора). І, таким чином, можна безпосередньо познайомитися з вимовою, що вивчається в контексті енциклопедичних відомостей (слухайте, наприклад Українська музика).

Для користувачів інших мовних розділів енциклопедії

[ред. код]
 • Аудіостатті роблять доступним зміст Вікіпедії для тих, хто розуміє українську мову, але не може читати або вважає за краще слухати.
 • Статті записуються людиною — носієм мови і можуть використовуватися іноземними читачами Вікіпедії для поглибленого вивчення української мови. Українськомовні слухачі познайомляться з тим, як вимовляються ті чи інші, спеціальні чи важкі слова. За озвученими статтями можна дізнатися, як звучить українська мова, навчитися деяким окремим фразам або навіть опанувати вільною українською вимовою.

Користувачі з обмеженими фізичними можливостями

[ред. код]
 • Люди, що мають проблеми із зором, звичайно, використовують автоматичні програми для читання тексту, але на нинішньому рівні технологій, вони не можуть змагатися з можливостями людини (див. мелодика мови, інтонація). Це особливо чутно при озвучуванні рідкісних або спеціальних слів, наприклад у вузькоспеціалізованих статтях. Велику складність для «програм-читалок» представляють формули та спеціальні знаки, що часто зустрічаються в статтях з фізики, хімії, математики, лінгвістики та ін.

Плюси від роботи, що супроводжує запис аудіостатей

[ред. код]
 • При підготовці аудіостатті автори часто знаходять невідповідності, багатослівність і складно складені фрази, які пропустили інші редактори, а також орфографічні помилки.
 • При підготовці голосової версії статті з вузькоспеціалізованої теми автор намагається привести її до традиційної, прийнятої в міжнародному співтоваристві історичної термінології, додаючи до статті пояснення про національно-сформовані традиції.
 • Редактор аудіостатті в ході роботи формує практичні навички, що покращують його професійний рівень як редактора енциклопедії і як професійного диктора.

Проблеми

[ред. код]
 • Складно оновлювати аудіостатті.
 • Вирішення цієї проблеми вбачається в тому, аби кожну записану статтю розбивати на список постійних розділів, при зміні назви розділу або значній кількості майбутніх правок він повинен бути перезаписаний. У такому разі начитка статті може відбуватися за розділами й потребувати менше зусиль. Однак це може призвести до зміни голосу диктора у процесі озвучування однієї і тієї ж статті.
 • Запис статті та її редагування часто збігаються в часі, і текст статті може істотно змінитися в процесі запису.
  Однак якщо розбивати на список постійних розділів, перечитувати доведеться лише розділи, які значно змінилися.
 • Можливо неправильна вимова учасниками-дикторами, для яких українська мова не рідна.
 • Рішення бачиться в розширенні існуючого поняття патрулювання до аудіостатей — кожен новий начитаний розділ повинен бути (авто)відпатрульований.
 • У статтях можуть бути присутні невідомі учасникам скорочення, фрази мовами, фонетику яких диктори недостатньо знають, а також — імена і назви, для яких невідомий наголос.
 • Якщо статтю розбивати на список постійних розділів, то кожна аудіостаття або її розділ має бути відпатрульованою учасником, який професійно розбирається в предметі статті.
 • Технічні проблеми. Створення аудіостатей повинно бути просто технічно реалізованим і масово доступним сумлінним користувачам.

У процесі

[ред. код]

Нижче наведено список статей, які вже записані і зараз знаходяться в процесі редагування.

Обговорення редагованих статей розташовано на сторінці Вікіпедія:Проєкт:Аудіостатті/Процес.

Див. також

[ред. код]