Вікіпедія:Розмір статей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


На цій сторінці представлені рекомендації з установлення обмежень на об'єми статті, необхідність яких викликана:

 1. потребами читачів (зручність статті для читання, грамотне розташування інформації, виділення найістотніших аспектів й т. д.);
 2. потребами редакторів (запеклі суперечки на сторінках обговорень і т. д.);
 3. потребами в створенні стимулів для поповнення інформації (з досягненням певного розміру, статті нерідко перестають рости — незважаючи на наявність додаткової інформації, вартої висвітлення);
 4. технічними причинами (обмеження браузерів, мобільних телефонів, обмеження швидкості інтернету т. д.).

Стаття з погляду читацького сприйняття[ред. код]

Кожна стаття Вікіпедії еволюціонує. Після того, як одні автори статті закінчують свою роботу, інформацію продовжують додавати інші. Це не є проблемою, адже з практичної точки зору, Вікіпедія має у своєму розпорядженні необмежену ємність — у той же час, занадто довгі статті можуть бути незручними для читання, орієнтації і редагування.

Вважається, що після 6—10 тисяч слів пересічний читач починає стомлюватися, тому якщо стаття істотно довша, для полегшення її сприйняття може знадобитися винести частину інформації в окремі статті-відгалуження, залишивши в основній лише короткі резюме. Це варто робити у всіх випадках, коли обсяг видимого (чистого) тексту починає перевищувати граничні розміри. При цьому статті, насичені спеціальною й іншої важкою для читання інформацією, повинні бути коротші за статті, що містять інформацію більш загального характеру. При визначенні розміру статей не потрібно враховувати матеріали статті, відособлені від основного тексту, зокрема, шаблони, зображення з підписами, посилання на джерела, примітки тощо.

Альтернативою розділенню статей та винесенню частини інформації в інші статті-відгалуження є скорочення статей за допомогою вилучення зайвої та другорядної інформації, що не є найбільш важливою для опису предмета статті. Краще мати трохи коротшу, але зважену статтю, аніж довшу та незважену. Вікіпедія — не безладне зібрання інформації, а достовірність чи навіть перевірність інформації не є достатньою підставою для включення її до Вікіпедії, тому не бійтеся вилучати зі статей навіть достовірну інформацію, щоб зробити їхній розмір більш зручним для читача.

Виняток[ред. код]

Існують два типи статей, щодо яких обмеження максимального розміру не стосується повною мірою. Це списки і статті, у яких в узагальненому виді представлений опис тієї або іншої області знань. Ці статті використовуються як свого роду відправні точки розгляду певної теми, проте навіть у них варто намагатися представляти інформацію у максимально стислому, узагальненому вигляді, виділяючи підтеми в окремі статті.

Основний принцип, який завжди необхідно мати на увазі, — має бути зручність читання.

Загальні рекомендації[ред. код]

Нижче наведено практичні рекомендації, яких варто дотримуватися при поділі великих статей і, навпаки, при об'єднанні занадто коротких статей. Кількість байт подано орієнтовно, ґрунтуючись на тому, що кирилічні символи, якими оперує українська мова, в кодуванні UTF-8, що використовує Вікіпедія, займають 2 байти. Слід мати на увазі, однак, що відношення об'єму статті до кількості знаків може бути і меншим, ніж 2:1, якщо стаття містить багато слів написаних латинкою (напр. англомовні назви), або більшим, ніж 2:1, за рахунок шаблонів з невидимими параметрами, категорій, інтервікі, іншого службового тексту (особливо це стосується коротких статей).

Видимий (чистий) текст Орієнтовна кількість байт Що робити
> 100000 знаків ~200 кБ Якщо очевидно не підпадає під винятки, слід розділити або скоротити.
> 50000 знаків ~100 кБ Імовірно, варто розділити або скоротити.
> 30000 знаків ~60 кБ Можливе розділення або скорочення у перспективі.
> 20000 знаків ~40 кБ Стаття не потребує дій.
< 1000 знаків 0-3 кБ Якщо не є можливим доповнити, імовірно варто об'єднати з іншими, близькими за змістом статтями. Також можна запропонувати статтю до Поліпшення. Обмеження не стосується Сторінок значень (т.зв. «disambig»)

Рекомендації з поділу статей[ред. код]

Не слід підходити до поділу статті буквально. Рекомендується виносити зі статті розділи, що особливо розрослися й/або такі, що легко відокремити, залишивши замість них конспективний виклад інформації, котра була винесена і посилання на нову головну статтю. Для створення такого посилання рекомендується використовувати шаблон {{main|''Назва статті-відгалуження''}}.

Критерії виділення розділу[ред. код]

Щоб виділити фрагмент статті в окрему статтю, він повинен мати:

 • достатній розмір;
  • Не слід виносити в окрему статтю занадто короткий текст у 2-3 абзаци.
 • цілісний та відособлений зміст;
  • Розділ повинен достатньо повно висвітлювати одну тему, один аспект основної статті.
  • Не повинно виникати проблем з формулюванням назви статті, її самостійного визначення.
  • Не повинно виникати різночитань, назва статті повинна сприйматися зрозуміло навіть поза контекстом статті, з якої вона виділена.

Якщо хоча б один із трьох цих критеріїв не дотримується — виділяти розділ НЕ ТРЕБА.

Процедура оформлення виділеної статті[ред. код]

Для відповідності вимогам ліцензування Вікіпедії, що забезпечують дописувачам право бути зазначеними як автори матеріалів, новостворена стаття, що отримує матеріал від розділення первинної статті, має містити короткий опис редагування із таким змістом: «Вміст є частиною [[Назва первинної статті]]». (Не нехтуйте цим кроком і не уникайте зазначення назви первинної статті.) У короткому описі редагування первинної статті також має бути зазначено «Вміст розділено до статті [[Назва створюваної статті]]». Це є вимогою ліцензування Вікіпедії — автори первинного тексту мають бути обов'язково зазначені. Для цієї мети на сторінці обговорення новоствореної статті може бути розміщений шаблон {{Фрагмент}}.

У створюваній статті-відгалуженні допишіть вступ, що коротко розкривав би зміст «батьківської статті» і відсилав до неї. Не забувайте вказувати в новій статті джерела, що стосуються виокремленого розділу, але і не поміщайте зайві. Якщо джерела наведені у вигляді списку наприкінці статті і важко зрозуміти, які з них стосуються виокремленого розділу, проконсультуйтеся з іншими редакторами.

Як визначити розмір статті?[ред. код]

1. Розмір кожної версії статті в байтах (починаючи з квітня 2007) записується в історії редагувань.

2. За допомогою магічного слова {{PAGESIZE:}}, наприклад, {{PAGESIZE:Вікіпедія:Розмір статей}}, розмір цієї сторінки 13 445 байт.

3. За допомогою спеціальної сторінки Спеціальна:LongPages (Довгі статті). Слід пам'ятати, що дані на більшості спеціальних сторінок оновлюються в середньому 1 раз на 3 доби.

У всіх випадках розмір включених інших сторінок, шаблонів, зображень не враховується. Розмір сторінки під час завантаження оглядачем зазвичай більший, якщо вона включає зображення, інші сторінки, шаблони і т.і.