Гідрат метану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Брила гідрату метану на дні моря.
"Горючий лід". Метан у вигляді газових гідратів. Фото: United States Geological Survey.
Розповсюдження в морях.
Розповсюдження в морях і на континентах.

Газові гідрати

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Новим видом газового палива є скупчення гідратів метану в океанах, морях і на суші. Їх розвіданість на межі ХХ–XXI ст. ще досить фрагментарна. Так, за підрахунками геологів США, запаси газових гідратів з імовірністю 65% складають в прилеглих до цієї країни акваторіях 5663,4 трлн м3. Карта прогнозного розташування покладів газогідратів поблизу берегів США подана на рис. При щорічному споживанні менше 0,7 трлн м3 природного газу в цій країні таких запасів вистачить на багато сотень років.

Ресурси газових гідратів[ред.ред. код]

Ресурси метану в газогідратах оцінюються до 85% від всіх світових ресурсів природного газу. Точний розподіл покладів газогідратних промислових скупчень досі не встановлений. Це пов’язано з тим, що фізичні властивості океанічних гідратів метану вивчені недостатньо, як і їх генезис. Припускають, що значна його частина має біогенне походження. Метан нагромаджується в морях і океанах зі швидкістю 10 кілотонн на рік. Гідрат метану містить метан і воду в пропорції 1:5,75. При розкладанні однієї одиниці об’єму гідрату метану утворюється 150 об’ємних одиниць метану і 0,85 одиниць води. Метан у молекулярній структурі гідрату перебуває у вигляді твердих включень (крупинок), тому він не може переміщатися і утворювати великі поклади. Родовища гідратів метану зустрічаються у вигляді розсіяних крупинок або тонких пластів (від 5 до 105 см). Джерелом утворення гідратів метану є біогенний, так званий “вільний газ”, що знаходиться під їхніми покладами. Ще одним джерелом можуть бути розпечені гази вулканічного походження, що знаходяться на великій глибині. Поклади гідратів метану і супутнього їм “вільного газу” утворюються у відкладах морського дна до глибини 1,5 км. При цьому найперспективніші для промислової розробки глибини 200–800 м нижче за рівень морського дна.

На суші в Канаді (дельта річки Макензі в північно-західній частині) у 1998 році пробурена свердловина, де на глибинах 819–1111 м виявлений пласт гідратів метану потужністю 110 м. Ця свердловина уперше виявила гідрати метану і супутній їм “вільний газ” на глибині нижче рівня вічної мерзлоти. Роботи в цьому напрямку проводять також США, Японія[1], Росія. На шельфі Японії виявлені газогідратні родовища із запасами в 130 разів більшими від щорічного споживання цією країною газу. У Росії проблему розробляє “Газпром”.

Запаси в Україні[ред.ред. код]

В Україні Чорне море багате газогідратними родовищами (65-70 трлн м3), а в районі глибоководної Кримської частини моря запаси газогідратних родовищ складають понад 20 трлн м3. Експериментальні роботи з газогідратами в нашій країні тривають вже 30 років (Одеська “Академія холоду”). Тут розроблена технологія добування метану з газогідратів. Розроблено інноваційний проект “Метан – з газогідратів Чорного моря”. Його реалізація тільки на одному газодобувному комплексі може дати Україні метану до 1 млрд м3 на рік або 1680 т рідкого метану на добу, а також чисту талу (цілющу, без дейтерію) питну воду – 22000 т на добу. Вартість проекту – 150 млн доларів, повернення кредиту – через 1–2 роки. Чистий прибуток – 148 млн доларів на рік.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]