Очікує на перевірку

Гамарус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гамарус
Gammarus roeselii
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Ракоподібні (Crustacea)
Клас: Вищі ракоподібні (Malacostraca)
Підклас: Eumalacostraca
Надряд: Peracarida
Ряд: Бокоплави (Amphipoda)
Підряд: Бокоплавовидні (Gammaridea)
Надродина: Gammaroidea
Родина: Бокоплавові (Gammaridae)
Рід: Gammarus
Fabricius, 1775
Gammarus pulex
Linnaeus, 1758 [1]
Синоніми
* Rivulogammarus
  • Sinogammarus
Посилання
Вікісховище: Gammarus
Віківиди: Gammarus
EOL: 39782
ITIS: 93773
NCBI: 45625
Fossilworks: 22822

Гама́рус (Gammarus) — рід невеликих рачків родини бокоплавів (Gammaridae), ряду Бокоплави (Amphipoda). Він має зігнуте дугою тіло, одягнене в твердий хітиновий панцир, що складається з 14 сегментів. На голові розташовано 2 ока та дві пари вусиків-антен, що служать органами дотику при пошуку їжі. Рухається гамарус бічними ударами тіла, додатково допомагаючи собі 9 парами ніг, за що і отримав другу назву бокоплав. Грудні ноги дихальні, із зябрами. Три передні пари черевних ніг двохгілкові з плавальними щетинами, служать для плавання. Три задні пари направлено назад, разом з тельсоном (хвостом) служать для стрибання. У самиць на грудях виводкова камера для виношування яєць. Розвиток прямий. Середній розмір цього рачка становить зазвичай близько 1 см.

Мешкає гамарус як в прісних, так і в солоноводних водоймах. Тримається він в основному під каменями, серед гальки і крупного піску в береговій смузі.

Живиться гамарус переважно рослинною їжею, обгризаючи гниючі органічні залишки опалого листя і водних рослин.

Рід містить такі види:[2]

Господарське значення

[ред. | ред. код]

Гамарус популярний і незамінний у використанні як корм на рибозаводах, і широко застосовується при вирощуванні форелі, осетрових, коропових і інших цінних видів риб. У акваріумі використовується для годування середньої і крупної риби, а так само як хороший баластний корм, що сприяє очищенню травної системи у риб. Із задоволенням поїдаєтся водними видами черепах. Gammarus не дарма вважається за один з найкращих кормів, завдяки своїй високій поживній цінності і великому змісту каротину. Аналіз показує, що в 12,8 % сухої ваги гамаруса містить білка 56,2 %, жирів 5,8 %, вуглеводів 3,2 % .

У живому вигляді він може бути переносником рибних паразитів, тому при використанні для годування риб гамарус знезаражений озонуванням і заморожуванням.

Література

[ред. | ред. код]
  1. Jan Hendrik Stock (1969). Rivulogammarus, an amphipod name that must be rejected. Crustaceana. 17 (1): 106—107. doi:10.1163/156854069X00105.
  2. Mark Costello & Denise Bellan-Santini (2010). Gammarus Fabricius, 1775. World Register of Marine Species. Архів оригіналу за 28 квітня 2011. Процитовано 28 серпня 2010.
  3. а б Maryam Hekmatara, Alireza Sari & Mohammad-Hadi Heidary Baladehi (2011). Two new Gammarus species (Crustacea: Amphipoda: Gammaridae) from Zagros Mountains, Iran (PDF). Zootaxa. 2894: 39—57. Архів оригіналу (PDF excerpt) за 19 вересня 2012. Процитовано 8 листопада 2012.

Посилання

[ред. | ред. код]