Шаланда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаланда (фр. chaland, від грецького χελάνδιον) — невелике судно типу баржі, призначене для навантаження чи розвантаження суден на рейді, перевезення ґрунту.

Рибальська шаланда

Слово шаланда походить від грецького слова «хеландіон», що означає «плоскодонка».

Жюль Фонтана «Залита шаланда»

Рибальська вітрильна (іноді має чотирикутну форму) плоскодонка з висувним кілем, поширена у Чорному та Азовському морях, призначена для вилову риби тенетами або гачком. Іноді використовувалася для транспортування дрібних вантажів. Мала шпрінтове вітрильне оснащення, володіла гарними морехідними якостями. Довжина 7,5 — 8,5 м, ширина близько 2,5 м, висота облавка 0,8 — 0,9 м, осадка 0,6 — 0,7 м, вантажопідйомність близько 3 — 5 т.

Також існують шаланди, призначені для транспортування ґрунту, що витягується з дна водойми драгами . Такі шаланди можуть бути буксирувальними та самохідними.

Свою класичну форму шаланди набули у Англії в XIX столітті. Найпоширеніший вид в басейні Чорного моря — шаланди, побудовані в соціалістичній Румунії у 1980-х роках. Ємність трюму 600 м3, довжина 60, ширина 11,5, осадка з вантажем 4,2 метра, екіпаж 18 осіб, 2 двигуни внутрішнього згоряння SKL? потужністю по 360 к.с., два гвинта фіксованого кроку.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 397.
  • Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 482.

Посилання[ред. | ред. код]