Герб Полтави

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Полтави
Poltava coat.svg
Деталі
Носій Полтава
Затверджений 3 березня1993

Історія[ред. | ред. код]

Герб часів литовсько-польської та козацької доби[ред. | ред. код]

У 1646 році XVII ст. Полтава отримала свій перший герб: «У щиті білого тла лук натягнутий зі стрілою, що пробиває серце, яке має три поперечки»[1]. Початково лук було зображено у бойовому положенні — «догори», на кшталт гербу Чуйкевичів, та без жодних шестикутних зірок[2]. Міські гербові печатки кінця XVII та XVIII ст. містили:

«німецький щит, на якому напнутий лук зі стрілою, що лежить вістрям додолу, обабіч дві семипроменеві зірки; над щитом забороло, в нашоломнику три страусових пера, навколо щита намет.»[3]

Герб імперського періоду[ред. | ред. код]

Герб російського періоду затверджений 22 червня 1803 р. Щит чотирьохдільний, скошений: в першій частині в червоному полі — дві шпаги, покладені навхрест; в другій частині — в срібному полі прапор з державним гербом; у третій частині — в срібному полі пальма; у четвертій частині — в лазуровому полі кам'яна піраміда, на якій зображення вічності — змія, що тримає в пащі свій хвіст.

Проект Кене[ред. | ред. код]

Розроблений у XIX ст. В золотому полі чорний трикутний пам'ятник, прикрашений золотою змією, що звилась в кільце. За пам'ятником два зелених прапори, з золотим коронованим вензелевим зображенням Імені Імператора Петра Великого, древки червоні з вістрями від списа. Все супроводжувано в главі щита двома навхрест покладеними червоними мечами. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежками та обрамований двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою.

Опис[ред. | ред. код]

Поле щита пурпурове (малинове), що відповідає, за геральдикою, планеті Меркурій і природному каменю аметисту, символізуючи собою панування, гідність, щедрість, благочестя.

У центрі щита, точно за його центральними осями, розміщено золотий лук — символ військової зброї. Тятива його натягнута стрілою (що означає готовність до бою), направленою вістрям до низу, символізуючи охорону мирної праці.

Бойову атрибутику з чотирьох боків оточують золоті охоронці шестикутні зірки, що символізують собою чотири боки світу: північ, південь, схід і захід.

Вінчає композицію золотий напис «Полтава» стилізованим старослов'янським шрифтом, причому буква «Т» зображена у вигляді геральдичного хреста, який осяює собою герб.

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • IP НБУ — Ф.1 — Спр. 50944
  • ЦДІАК — Ф.51 — Оп.3 — Спр.121 — Арк.128

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Румянцева В. В. Эмблемы земель гербы городов Левобережной Украины периода феодализма АН УССР Институт истории. ‒ К.: Наукова думка, 1986. ‒ 128 с. (62 с.)
  2. Перший офіційний герб міста часу Речі Посполитої — Гетьманщини
  3. Однороженко О. А. Козацька територіальна геральдика кінця XVI—XVIII ст. — Харків, 2009. — 415 с. (312 с.) — (Monumenta rutheniae heraldica; vol. 3). — ISBN 966-7409-20-1

Див. також[ред. | ред. код]