Герб Луцька

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Луцька
Herb Lutsk.svg
Деталі
Носій м. Луцьк
Затверджений 23 серпня 2007
Щит іспанський

Герб Лу́цька — офіційний символ міста Луцьк, адміністративного центру Волинської області. Затверджений рішенням сесії Луцької міської ради від 23 серпня 2007 року.

Опис[ред. | ред. код]

Гербовий щит має форму чотирикутника із півколом в основі. На червоному полі щита — срібна гербова постать Святого Миколая у повному єпископському вбранні (срібного та золотого кольору), із золотим німбом навколо голови, босоніж. У правій руці Св. Миколай тримає патерицю у вигляді шестираменного Захисного (патріаршого) хреста, у лівій — розгорнуту книгу золотого кольору. У літописах його описано як сонце на червоному полі.

Щит може бути обрамленим золотим декоративним картушем і увінчаний золотою міською короною.

Значення символіки[ред. | ред. код]

Символіка кольору:

  • Червона барва — мужність, відвага і звитяга, кров пролита за віру; також — історичний колір Волині.
  • Золото — шляхетність, справедливість, милосердя, лагідність, духовність.
  • Срібло — багатство, невинність, краса, щирість.
  • Золото з червоним — воля, стабільність, незалежність.
  • Срібло з червоним — відвага.

Шестираменний Захисний (патріарший) хрест символізує перемогу християн над силами сходу, захист перед нашестями та морами, підкорення сил стихії.

Розгорнута книга символізує Євангеліє, захист Божих сил та покровительство наукам.

Босі ноги Св. Миколая символізують міфологічні функції управителя погодою та водною стихією.

Герб 1911 р.

Основою герба стали найдавніші зображення зі збережених історичних печаток на міських документах з архівів Києва, Львова, Кракова, Варшави, що датуються 15651616 рр. Зібраний матеріал дозволив обрати як гербову фігуру постать святого Миколая. Достовірність цього вибору підтверджується також свідченнями і пропозиціями польських геральдистів, які готували свої пропозиції щодо м. Луцька ще у 1938 р.

Герб 1998—2007 років

Попередній герб[ред. | ред. код]

На VI Міжнародній науковій геральдичній конференції восени 1997 р. (Львів) пройшов апробацію та був схвалений проект символіки Луцька, який подавався ще раніше на конкурс, оголошений міською радою. На основі цього проекту й був опрацьований варіант, затверджений 2007 р. Але 29 січня 1998 року рішенням сесії міської ради, прийняла іншу символіку: новий герб, прапор та печатку міста. Згідно з описом, що зберігається у міській раді, герб являє собою дводільний щит прямокутної форми із співвідношенням сторін 6:9, нижня частина якого має загострений виступ; у верхньому полі щита на золотому тлі розміщено зображення явлення св. Миколая (св. Миколай на хмарі); нижнє поле блакитного кольору містить стилізоване зображення луцького замку, як символ неприступності міста. Ні в офіційних документах сесії, ні в пресі прізвища авторів не зазначені.

Пропозиція про зміну герба[ред. | ред. код]

10 жовтня 2020 року з'явилася жартівлива петиція з пропозицією змінити герб міста і розмістити на ньому рудого кота на фоні В'їзної вежі Луцького замку.[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Минуле і сучасне Волині і Полісся: Край на межі тисячоліть. Матеріали Х наукової історико-краєзнавчої конференції у Старому Чорторийську, Маневичах, Четвертні та Нововолинську в 2000—2002 рр. Збірник наукових праць. — Луцьк, ст. 23.
  • Символіка міста | Офіційний сайт Луцької міської ради
  1. Кіт замість Миколая: у Луцьку хочуть змінити герб. Конкурент. Процитовано 2021-04-27.