Герб Одеси

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб Одеси
Coat of Arms of Odessa.svg
Деталі
Носій Одеса
Затверджений 29 квітня 2011
Щит червоний щит
Основа іспанський щит
Інші елементи якір

Герб Оде́си — один з офіційних символів міста Одеси, затверджений 29 квітня 2011[1] року рішенням Одеської міської ради.

Опис[ред.ред. код]

Герб має форму червоного щита іспанського типу. У центрі щита розташовано срібне зображення якоря з чотирма лапами. Щит обрамлено декоративним золотим картушем і увінчано срібною міською короною у вигляді трьох веж. Під вежею розташовано зображення Золотої Зірки міста-героя, граненої золотом та діамантом.

Історія[ред.ред. код]

Російський герб[ред.ред. код]

Герб міста, прийнятий у 1798 році

Перший проект герба Одеси було затверджено 22 квітня 1798 року. Тогочасний герб являв собою перетятий золотаво-червоний французький щит. У його верхній золотій частині розміщувалось зображення двоголового орла — офіційного гербу Російської імперії, зображення якого було обов'язковим для тогочасних гербів, а також мальтійський хрест — елемент який вживався за часів правління Павла I.[2] У нижній червоній частині розміщувалось сріблясте зображення якоря, який характеризував Одесу як портове місто.

Версія герба без мальтійського хреста

Одразу після смерті Павла І вигляд герба дещо змінився — мальтійський хрест з орла було прибрано.[2]

Проект Бориса Кене[ред.ред. код]

Проект гербу Бориса Кене

1875 року герольдмейстер Борис Кене розробив проект нового герба Одеси, що, однак, ніколи не був затверджений.

Новий герб був червоним французький щитом, у центрі якого розташовувалося срібне зображення якоря з чотирма лапами. У верхній лівій золотій частині герба знаходилось зображення двоголового орла, увінчаного трьома коронами. Щит було увінчано золотою з червоними швами короною з п'ятьма вежами. За щитом розміщувалися навхрест покладені два золоті якорі, оповиті червоною Олександрівською стрічкою.

Радянський герб[ред.ред. код]

Радянський герб

Герб радянського періоду було затверджено 19 жовтня 1967 року рішенням виконавчого комітету Одеської міськради. Автором Гербу був Ю. Горюнов. Герб являв собою перетятий жовто-червоний щит французької форми. У верхній жовтій частині розміщувалось стилізоване зображення броненосця «Потьомкін» з червоним прапором. У верхньому правому кутку знаходилось також зображення Золотої Зірки міста-героя. в нижній червоній частині знаходилось срібне зображення якоря.

Символізм[ред.ред. код]

  • Якір — символ Одеси як портового міста.
  • Золота Зірка вказує на статус Одеси як міста-героя.
  • Червоний колір символізує хоробрість, мужність, великодушності, любові, вогню, теплоти, пристрасті та життєдайних сил.
  • Срібний колір — уособлення чистоти, вірності, надії та доброти.
  • Золотий колір — символ сонячної енергії, багатства, сили, стійкості й процвітання.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]