Герб Львова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб Львова
Coat of arms of Lviv.svg
Великий герб Львова.png
Великий герб
Деталі
Носій Львів
Затверджений 1990
Щит Іспанський щит

Герб Льво́ва — офіційний символ міста Львів, найбільшого міста західної України та адміністративного центра Львівської області.

Опис[ред.ред. код]

Офіційний опис герба та великого герба в Статуті Львова[1]:

« Герб міста: у синьому щиті зображена золота брама з трьома вежами, кожна з яких завершена трьома зубцями і має по одній бійниці. Центральна вежа вища від двох інших. Брама відкрита, без воріт і грат. В отворі брами крокує у правий геральдичний бік золотий лев.
Великий герб: містить зображення герба, увінчаного срібною міською короною, яка символізує м.Львів як обласний центр. Обабіч щит підтримують два щитотримачі — лев у короні (символ Галицько-Волинської держави) та давньоруський ратник, які мають відображати епоху заснування м.Львова Данилом Галицьким та становлення його як стольного міста. Знизу герб доповнює стрічка у національних синьо-жовтих барвах та загальноукраїнський герб Тризуб як символи Соборності України.
 »

Історія[ред.ред. код]

Вперше зображення лева зустрічається на печатці галицько-волинських князів Андрія II та Лева ІІ, котрі називали себе правителями усієї Русі, Галича і Володимира. Припускається, що лев був знаком династії Романовичів, однак з першої половини XIV ст. він однозначно стає територіальним гербом Галицько-Волинської держави, адміністративним центром якої був Львів.

Найстарша відома міська печатка прикріплена до пергаментної грамоти Львівського магістрату 1359 року. На ній зображено лева, який крокує у відчиненій міській брамі з трьома зубчастими баштами і бійницями. Зображення поєднало символ назви (тотожний з іменем сина засновника, Лева I Даниловича) і старовинну емблему князівства. У 1526 році польський король Сигізмунд II Август формально затвердив цей герб.

Олександр Гваньїні в «Описі Сарматії Європейської» (1585) хибно зазначає, що гербом Львова був коронований чорний лев на золотому полі — герб самого князя Лева, засновника міста[2].

Після аудієнції львівського архієпископа Соліковського у папи Сікста V у 1586 році, місто отримало право користуватися папським гербом — левом, що стоїть на задніх лапах і тримає в передніх три пагорби та восьмипроменеву зірку. Хоча на міських печатках і надалі використовувався давній міський символ, а на деяких із них поміщалися обидва варіанти.

6 листопада 1789 року імператор Йозеф ІІ затвердив герб Львова, в якому "папський" лев стояв у міській брамі з трьома вежами.

Радянський герб затверджений 15 липня 1967 року. У синьому щиті червоні відчинені міські ворота з трьома вежами, в арці стоїть золотий лев, обернений вправо. На центральній вежі воріт — золоті серп і молот. Автори — І. Картушенко, З. Кецало, Л. Левицький, Е. Мисько, Я. Новаківський.

5 липня 1990 року сесія Львівської міської ради затвердила сучасний герб Львова: у синьому полі золоті кам'яні ворота з трьома вежами, середня з яких вища від бічних, в отворі брами крокує у правий геральдичний бік золотий лев. Також були затверджені великий герб та хоругва (прапор) Львова. Символи розробили за мотивами старого герба А. Ґречило, В. Турецький, І. Турецький та І. Сварник.

Примітки[ред.ред. код]

  1. http://lvivrada.gov.ua/files/statut/S_Dodatok_1.pdf
  2. Гваньїні, Олександр. Хроніка європейської Сарматії / Упор. та пер. Юрія Мицика. — Київ: Києво-Могилянська академія, 2007. — С. 412.

Джерела[ред.ред. код]

  • Історія Львова в документах і матеріалах. — Київ : Наукова думка, 1986. — С. 304-307.
  • Гречило А. Герб Львова: генеза, традиції, відродження // Історія Львова. – Т. 1 (1256–1772). – Львів, 2006. – С. 38–44.
  • Гречило А. Печатки міста Львова XIV-XVIII ст. — Львів, 2010. — 24 с. (ISBN 978-966-02-5837-2)

Посилання[ред.ред. код]