Герцогство Масси і Каррари

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ducato di Massa e Carrara
Герцогство Масса і Каррара
Тосканська марка Flag
1473 – 1829
Прапор Герб
Прапор Герб
Девіз
Libertas
«Liberty»
Столиця Масса
44°02′ пн. ш. 10°08′ сх. д.H G O
Мови Італійська мова
Релігії католицизм
Форма правління Монархія
Історичний період Італійський Ренесанс
 - Засновано 22 лютого 1473
 - Французька окупація 1796-1814
 - Ліквідовано 14 листопада 1829
Попередник
Наступник
Тосканська марка
Циспаданська республіка
Князівство Лукка і Пйомбіно
Герцогство Модена та Реджо

Герцогство Масси і Каррари (італ. Ducato di Massa e Carrara) — одна з малих держав на Апенінському півострові, яка контролювала міста Масса та Каррара в період з 1473 до 1829 року.

Історія[ред. | ред. код]

Ця територія як єдине ціле з'явилася з 22 лютого 1473 року, коли сеньйорія Каррара (що складалася з сіл Каррара, Монета і Авенца) була придбана маркграфом Масси Якопо Маласпіна. З цих пір представники роду Маласпіна стали маркграфами Масси і сеньйорами Каррари. Спочатку Маласпіни жили в Каррарі, але французьке вторгнення змусили їх перебратися в Массу.

Два покоління по тому рід Маласпіна перервався, і в 1520 році Річчарда Маласпіна, внучка Якопо і останній представник роду, вийшла заміж за Лоренцо Чібо, який по батькові припадав онуком папи Інокентія VIII, а по матері — Лоренцо Медичі. Їх нащадки взяли прізвище Чібо-Маласпіна.

Період Ренесансу характеризувався розвитком скульптури,  високий попит на каррарський мармур привів до економічного процвітання території. Альберіко I, побоюючись, що на неї зазіхне хто-небудь з потужних сусідів, у 1554 році вирішив стати васалом імператора Священної Римської імперії Карла V. У 1558 році сеньйорія Каррара стала маркграфством, а в 1568 році імператор Максиміліан II зробив Массу князівством.

У 1664 році Масса стала герцогством, а Каррара — князівством, і сім'я Чібо-Маласпіна стала користуватися титулами «герцоги Масси і князі Каррари».

В 1738 році останній представник роду Марія Тереза Чібо-Маласпіна вийшла заміж за Ерколе III Рінальдо Д'есте, останнього правителя Моденского герцогства. Їхня донька Марія Беатріче Д'есте стала правителем обох герцогств, якими керувала в рамках особистої унії.

У 1796 рік Естенський дім позбувся своїх володінь через вторгнення Наполеона. Анексовані території стали частиною Ціспаданської республіки, потім — Цизальпінської республіки. У наступні роки ці землі в ході боротьби між Францією і Австрією переходили з рук у руки, поки остаточно не потрапили під владу французів. У 1806 році вони увійшли до складу Князівства Лукки і Пьомбіно. Марія Беатріче була змушена жити у Відні при дворі свого чоловіка Фердинанда.

У 1815 році Віденський конгрес повернув Марії Беатріче всі її володіння. На той момент до складу герцогства Масса і Каррара входили населені пункти Масса, Каррара, Аулла, Казола-ін-Луніджана, Комано, Филаттиера, Фівіццано, Фоздиново, Ліччана-Нарді, Монтіньозо, Мулаццо, Поденцана і Трезана. Після смерті Марії Беатріче в 1829 році герцогство Масса і Каррара було анексоване Герцогством Модени і Реджо, яким правив її син Франческо IV д'Есте.

Правителі Масса і Каррара[ред. | ред. код]