Готель «Асторія»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Готель "Асторія"
GotelAstoria01(Dnipro).jpg
Центральний корпус готелю.

Статус працює
Країна

Україна Україна

Розташування Дніпро, пр. Д. Яворницього, 66
Архітектурний стиль модерн
Архітектор Віленський С. В.
Будівництво 1912 — 1913

Готель "Асторія" — пам'ятка історії та архітектури національного значення на проспекті Дмитра Яворницького у Дніпрі. Одна з найбільших та найвизначніших пам'яток міста за більш ніж сторічну історію жодного разу не змінювала своє початкове призначення. Таким чином, "Асторія" – найстаріший діючий готель Дніпра.

Історія[ред. | ред. код]

"Асторія" у 1936 році.
Фрагмент фасаду будівлі.

Відомо, що перший готель на місці сучасної "Асторії" працював ще з кінця XIX сторіччя. У 1902 готель "Слов'янський" замінили "Номери Сафонова", а згодом – готель "Континенталь". Зведення сучасного будинку готелю почалося у 1912 році за проектом С. В. Віленського. Вже за рік, у 1913, "Асторія" прийняла перших відвідувачів. Велична будівля у стилі "класицистичного модерну" стала однією з наймасштабніших окрас Катерининського проспекту.

У 1917, під час революції, готель став осередком запеклих боїв за місто. Звідси більшовики обстрілювали Головпоштамт, зайнятий гайдамаками Української народної республіки. Згодом будівля стала центральним штабом більшовиків у Катеринославі. Після зайняття міста німецькими військами готель відновив роботу. Зокрема, в цей час в "Асторії" зупинявся російський письменник Олексій Толстой. Пізніше атмосферу готелю у революційному Катеринославі він зобразить у романі "Ходіння по муках".

За час революції "Асторія" неодноразово переходила з рук в руки – окрім ставки червоноармійців, тут працювали штаби атамана Самокиша та "батька Махна". Штаб махновців у готелі описаний Валер'яном Підмогильним у новелі "Третя революція". Зрештою, саме з будівлі готелю було оголошено про встановлення радянської влади у місті.

У 1949 готель перейменовано на "Дніпро", проте вже наприкінці 1980-х закладу повернуто історичну назву. У 2000-х проведено капітальну реставрацію з відновленням первинного вигляду (зокремо повернуто характерні бані на даху будівлі).

Джерела[ред. | ред. код]