Дезерташ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 32°29′ пн. ш. 16°29′ зх. д. / 32.483° пн. ш. 16.483° зх. д. / 32.483; -16.483

База рейнджерів на острові Дезерта-Гранде
Загальний вигляд острова Дезерта-Гранде

Острови Дезе́рташ (порт. Ilhas Desertas, МФА['iʎɐʃ dɨ'zɛɾtɐʃ]) — назва трьох безлюдних, невеликих за розміром островів вулканічного походження, розташованих за 25 км на південний схід від острова Мадейри в Атлантичному океані. Належать Португалії. В адміністративному відношенні є частиною муніципалітету Санта-Круж (Мадейра). Загальна площа — 14,21 км². Береги досить урвисті, ґрунти суглинисті.

Екологічна цінність: острови є місцем проживання 16 видів птахів. Тут також також проживають кози, зайці і гризуни, що були сюди завезені з Португалії. Корінними видами є деякі плазуни та тарантули, що характерні для аридного клімату. Крім того, острів є місцем проживання колонії тюленів-монахів (близько 23 тварин)[1]. Усі три острова (Шау, Дезерта-Гранде і Бужіу) складають однойменний природний заповідник.

Єдиний острів, що має власне джерело питної води, — Дезерта-Гранде. Проте усі спроби заселення були невдалими через труднощі ведення господарства за практичною відсутністю рослинності та води. Останні десятирііччя острови епізодично використовалися малочисельними рабалками як місце перховування від шторму та ночівлі.

В наш час остріви є заповідною територією. Причалювання та висадка на берег заборонені. Територію острова цілодобово охороняє команда з трьох рейнджерів, котра зміняється раз в два тиждні.

Топографічні дані[ред. | ред. код]

Площа і висота островів:

Острови Площа (km²) Висота (m)
Шау 1 98
Дезерта-Гранде 10 442
Бужіу 3 348
Разом 14,21 442

Коротка історія[ред. | ред. код]

Вигляд з літака

Усі три острова відкрив португальський мореплавець Жуау Гонсалвеш Зарку у 1419/1420 році, під час своєї першої подорожі відкриттів. Він же дав і назву островам «Desertas», що у перекладі з португальської мови означає «пустельні».

Між 1894 і 1971 роками, так само як і Острови Селваженьш, Дезерташ були приватною власністю двох англійських сімей острова Мадейри. Пізніше були придбані португальським урядом і перетворені на природний заповідник.

Джерела інтернету[ред. | ред. код]

Посилання й примітки[ред. | ред. код]