Адміністративний поділ Португалії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Coat of arms of Portugal.svg
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
Португалії
 
Category КатегоріяІнші країни

Адміністративний поділ Португаліїадміністративно-територіальний поділ Португалії. Чинний з 1976 року. Країна поділяється на округи ; аналог українських областей) та автономні регіони.Коди округів та автономних регіонів містяться у стандарті ISO 3166-2:PT. Округи, в свою чергу, складаються з муніципалітетів, які поділються на міста та парафії. Муніципалітетів — 308, громад — 4257; першими керують муніципальні ради, другими — парафіяльні. За старим традиційним поділом країна поділялася на провінції (див. Провінції Португалії). Португалію також поділяють за статистичними одиницями NUTS 2-го і 3-го рівня, громадами, а також міжмуніципальні асоціації. Існують інші поділи вищого рівня неадміністративного порядку, специфічні за сферою діяльності (наприклад, туристичні регіони), а також технічного, історичного та культурного характеру. Було також декілька спроб виділити природні регіони, що на адміністративному рівні не мало успіху.

Структура[ред.ред. код]

Автономні регіони[ред.ред. код]

Округи і автономні регіони за сучасного адміністративного устрою Португалії (з 1976 р.)

З 1976 найважливішим поділом є між континентальною територією і двома автономними регіонами: Азорських островів і Мадейрою. Цей поділ національної території відповідає статистичним одиницям NUTS 1-го рівня.

Автономні регіони, в свою чергу, поділяються безпосередньо на муніципалітети (19 на Азорських островах і 11 на Мадейрі). Континентальна ж частина Португалії має цілий ряд інших статистичних одиниць.

Округи[ред.ред. код]

Докладніше: Округи Португалії

Округи, хоч і знаходяться в стадії зникнення в результаті процесу децентралізації, продовжують бути найважливішими одиницями поділу країни, забезпечуючи основу для цілого ряду використань адміністративного поділу, починаючи від виборчих округів і закінчуючи регіональними футбольними чемпіонатами.

18 сучасних округів Португалії (за алфавітом):

До 1976 два архіпелаги Атлантичного океану були включені в загальну структуру португальських округів, але з різними адміністративними структурами, які були передбачені в Статуті автономних округів прилеглих островів (Декрет-закон № 36453, від 4 серпня 1947), що відображалось в існуванні загальних управ (порт. Junta Geral) з власними повноваженнями. Існувало три автономних округи на Азорських островах і один на Мадейрі:

Статистичні територіальні одиниці NUTS[ред.ред. код]

Докладніше: NUTS Португалії

Статистичні одиниці NUTS (порт. Nomenclatura de Unidades Territoriais para Fins Estatísticos; — Номенклатура територіальних одиниць для статистики) з'явились в Португалії порівняно недавно, у 1986. В основу цього поділу покладені континентальна частина і автономні регіони, як головні елементи, а також регіони і муніципалітети, як елементи для визначення одиниць NUTS 2-го і 3-го рівня. Поділ на округи у цьому випадку було проігноровано. Щороку одиниці NUTS набувають все важливішого значення, поступово витісняючи округи.

Усього в Португалії 3 одиниці NUTS 1-го рівня, 7 — 2-го, 28 — 3-го.

Міські агломерації[ред.ред. код]

Оеште є одночасно міжмуніципальною асоціацією і NUTS 3-го рівня

Новий режим муніципального асоціативізму визначив поняття агломерацій (Закони 45/2008 і 46/2008, від 27 серпня 2008 року). Згідно з цими законами існують два типи міських агломерацій: міські агломерації (порт. Áreas Metropolitanas — AM) та міжмуніципальні асоціації (порт. Comunidades Intermunicipais — CIM). В свою чергу, міські агломерації міст Лісабона і Порту називають великими: Grande Área Metropolitana de Lisboa, Grande Área Metropolitana do Porto.

Міжмуніципальні асоціації утворюються на рівні муніципалітетів. Статути таких асоціацій затверджуються муніципальними асамблеями. Для прийняття нових муніципалітетів до складу вже створеної асоціації не потрібна згода членів останньої.

Прикладом міжмуніципальної асоціації є Оеште — до її складу входять муніципалітети Алкобаса, Аленкер, Арруда-душ-Віньюш, Бомбаррал, Кадавал, Калдаш-да-Раїнья (штаб-квартира), Лоурінья, Назаре, Обідуш, Пеніш, Собрал-де-Монте-Аграсу, Торреш-Ведраш, що збігається з однойменним NUTS 3-го рівня (порт. Oeste). Частина цих муніципалітетів належить до Лісабонського округу, частина — до Лейрійського.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]