Географія Португалії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карта Португалії.

Географія Португалії

Португалія розташована на крайньому південному заході Європи, в західній частині Піренейського п-ова. Державі належать Азорські острови і Мадейра в Атлантичному океані. Межує тільки з Іспанією. Найвища точка португальській території гора Піко, розташована на острові Піку з архіпелагу Азорських островів, яка височіє на 2351 метрів над рівнем моря. Португалію перетинають три основні річки (Дору, Тежу і Гвадіана), остання джерело якої знаходиться в Іспанії, проходить у найважливіших містах країни.

Рельєф[ред. | ред. код]

На півночі країни знаходиться плоскогір'я Месета. Переважають висоти 1000–1200 м над рівнем моря, найбільша 1991 м (в хр. Серра-да-Ештрела). На заході гори круто обриваються до приморської рівнини. Південніше річки Тежу розташована Португальська низовина, на сході облямована плато з окр. кряжами висотою 600–1000 м. На крайньому півдні розташовані низькогір'я Серра-де-Алгарве (вис. до 902 м), південні схили яких круто обриваються до прибережної низовини.

Рельєф провінцій Міню на заході і Трансмонтани на сході, на північ від річки Дору, гірський. Провінція Бейра, що тягнеться від річки Дору до верхів'я річки Тежу, за винятком прибережної рівнини, також зайнята горами. У її центральній частині знаходиться вища точка Португалії — гора Торре (1993 м над р.м.). Родючі рівнини в низов'я річки Тежу (провінція Рібатежу). Прибережна зона на північ і південь від столиці країни Лісабона належить до провінції Ештремадура. На схід і південь від неї тягнеться провінція Алентежу, з м'яким горбистим рельєфом, а всю південну частину Португалії займають рівнини провінції Алгарве, за природними умовами схожі з середземноморською зоною Північної Африки.

Гідрографія[ред. | ред. код]

Докладніше: Річки Португалії

Головні річки, з півночі на південь: Міню, Дору, Мондегу, Тежу, Саду, Гвадіана. Більшість великих річок країни беруть початок в Іспанії та впадають в Атлантичний океан, за винятком Мондегу, Вога, Саду і Зезере, що починаються Португалії. Річка Тамега впадає в Дору і річка Зезере впадає в Тежу. Тільки Дору, Тежу і Гвадіана найвідоміші у Європі. Долини річок Дору і Тежу у верхніх течіях вузькі і глибоко розрізані, нижче за течією розширюються і поблизу берега Атлантичного океану переходять в плоскі низовини. Переважна більшість річок непридатні для судноплавства. Тільки Тежу, Дору і фінальна частина Гвадіани придатні для судноплавна. Можна навіть зробити круїз річкою Дору до Іспанії.

За допомогою гребель, річки Португалії, стали важливим для країни джерелом виробництва електроенергії.

Клімат[ред. | ред. код]

Португалія розташована в субтропічному поясі. Середземноморський клімат присутній на всій Португалії, відповідно до Кеппена ділиться на два підтипи: Csa і Csb. Суворіший клімат присутній на південь від Серра-да-Ештрела, який володіє високою температурою влітку і прохолодною взимку, а літо сухе і волога зима. Північ Серра-да-Ештрела, на північному сході, клімат середземноморський континентальний, більш вологий і нижчий середньої температури країни, особливо в гірських районах, а низовини в долині Дору мають рекордно високі температури, схожі на південь країни з середньою температурою 16,4 °C. На Північному Узбережжі (північний захід), клімат середземноморський з морським впливом, і тому дуже помірний влітку.

Див. також[ред. | ред. код]


Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Географія Португалії