Географія Португалії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Географія Португалії

CMNS: Географія Португалії на Вікісховищі
Мапа Португалії.
Знімок Португалії з супутника, 2003
Корковий дуб серед пшеничного поля — типовий пейзаж провінції Алентежу
Пляж «Марінья» в Лагоа, Алгарве
Гора Піку на острові Піку, Азорські острови: найвища точка Португалії
Природний парк «Монтезінью» у північно-східній частині Португалії

Португалія знаходиться на крайньому південному заході Європи. Розташована в західній частині Піренейського п-ова, а також на островах Азорських і Мадейра в Атлантичному океані. Межує тільки з Іспанією. Найвища точка португальській території гора Піко, розташована на острові Піку з архіпелагу Азорських островів, яка височіє на 2351 метрів над рівнем моря. Португалію перетинають три основні річки (Дору, Тежу і Гвадіана), остання джерело якої знаходиться в Іспанії, проходить у найважливіших містах країни.

Рельєф[ред.ред. код]

На півночі країни знаходиться плоскогір'я Месета. Переважають висоти 1000–1200 м над рівнем моря, найбільша 1991 м (в хр. Серра-да-Ештрела). На заході гори круто обриваються до приморської рівнини. Південніше річки Тежу розташована Португальська низовина, на сході облямована плато з окр. кряжами висотою 600–1000 м. На крайньому півдні розташовані низькогір'я Серра-де-Алгарве (вис. до 902 м), південні схили яких круто обриваються до прибережної низовини.

Рельєф провінцій Мінью на заході і Траз-уш-Монтиш та Алту-Дору на сході, на північ від річки Дору, гірський. Провінція Бейра, що тягнеться від річки Дору до верхів'я річки Тежу, за винятком прибережної рівнини, також зайнята горами. У її центральній частині знаходиться вища точка Португалії — гора Ештрела (1993 м над р.м.). Родючі рівнини в низов'я річки Тежу (провінція Рібатежу). Прибережна зона на північ і південь від столиці країни Лісабона належить до провінції Ештремадура. На схід і південь від неї тягнеться провінція Алентежу, з м'яким горбистим рельєфом, а всю південну частину Португалії займають рівнини провінції Алгарве, за природними умовами схожі з середземноморською зоною Північної Африки.

Гідрографія[ред.ред. код]

Головні річки, з півночі на південь:

Більшість великих річок Португалії народжуються в Іспанії та впадають в Атлантичний океан, за винятком Мондегу, Воуга, Саду і Зезере народжуються в Португалії. Річка Тамега впадає в Дору і річка Зезере впадає в Тежу. Тільки Дору, Тежу і Гвадіана найвідоміші у Європі. Долини рік Дору і Тежу у верхніх течіях вузькі і глибоко розрізані, нижче за течією розширюються і поблизу берега Атлантичного океану переходять в плоскі низовини. Переважна більшість річок непридатні для судноплавства. Тільки Тежу, Дору і фінальна частина Гвадіани придатні для судноплавна. Можна навіть зробити круїз річкою Дору до Іспанії.
За допомогою гребель, річки Португалії, стали важливим для країни джерелом виробництва електроенергії.

Клімат[ред.ред. код]

Португалія розташована в субтропічному поясі. Середземноморський клімат присутній на всій Португалії, відповідно до Кеппена ділиться на два підтипи: Csa і Csb. Суворіший клімат присутній на південь від Серра-да-Ештрела, який володіє високою температурою влітку і прохолодною взимку, а літо сухе і волога зима. Північ Серра-да-Ештрела, на північному сході, клімат середземноморський континентальний, більш вологий і нижчий середньої температури країни, особливо в гірських районах, а низовини в долині Дору мають рекордно високі температури, схожі на південь країни з середньою температурою 16,4 °C. На Північному Узбережжі (північний захід), клімат середземноморський з морським впливом, і тому дуже помірний влітку.

Див. також[ред.ред. код]


Джерела[ред.ред. код]Португалія Це незавершена стаття з географії Португалії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.