Джерело

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Джерело
Джерело на гербі міста Бад Ельстер, Німеччина

Джерело́ (рос. источник; англ. spring; нім. Quelle) — природний, самочинний сконцентрований вихід на земну поверхню підземних вод. Виникає під впливом земного тяжіння або гідростатичного тиску. Джерела утворюються на дні ярів, балок, на схилах горбів, крутих берегів річок.

Розрізняють джерела постійні, сезонні, тимчасові, періодичні (наприклад гейзери), прісні, мінералізовані, солоні, гарячі (термальні води) і холодні. Часто джерело — центр, з якого рідина витікає по радіусах безперервно й однаково у всіх напрямах (наприклад Оконські джерела).

Сифонні джерела — джерела підземних вод, які діють періодично після наповнення карстової порожнини і сифонного каналу, що з'єднує порожнину з поверхнею Землі.

Деякі джерела є водночас витоками річок. В Україні з джерел починаються такі річки: Дністер, Бистриця Солотвинська, Збруч та інші.

Етимологія[ред.ред. код]

Слово «джерело» того ж походження, що й «жерло» (від праслов. *žerdlo), й етимологічно споріднене з «горло» (похідного від варіанта з іншим ступенем вокалізму *gъrdlo) — з праіндоєвроп. *gʷerh₃-tlóm. Первісне значення — «горло»; потім — «отвір»; а пізніше у східно- і західнослов'янських мовах — «отвір, з якого б'є вода»[1].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. (укр.) Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 2: Д — Копці / Укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 1985. — 572 с.

Джерела[ред.ред. код]


Земля Це незавершена стаття з географії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.