Екран (кінотеатр, Київ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кінотеатр «Екран» — один з перших у Києві стаціонарний кінотеатр, відкритий у спеціально збудованому приміщенні 1911 року.

Загальна інформація[ред.ред. код]

Кінотеатр розташований у своєму первинному приміщенні за адресою: проспект Перемоги, 117, м. Київ (Україна) у Святошинському районі.

За час свого існування «Екран» жодного разу не змінював свого призначення, показував фільми навіть у роки Другої Світової війни.

Історія[ред.ред. код]

Відкриття і функціонування до 1917 року[ред.ред. код]

В 1911 році «посланець» світу нових технологій Штейн будує перший кінотеатр на Брест-Литовському Шосе, 267 на території тогочасного села Святошин, де знаходилися елітні дачі заможних громадян. Елітність села підкреслюється хоча б тим фактом, що ще у 1898 році було побудовано трамвайну лінію, яка сполучила село з Києвом. Кінотеатр знаходився біля зупинки Третя просіка, пізніше перейменованої в Паркову вулицю. Ділянка, на якій розташувався кінотетр, належала Миколі Сильвестровичу Крутікову — можливо, брату Петра Сильвестровича Крутікова, знаменитого дресирувальника коней, який спорудив у Києві перший кам'яний цирк.

Але оскільки питання електропостачання кінотеатру вирішено не було, то робота кіноустановки здійснювалась від динамо-машини з приводом від гасового двигуна. І таке сусідство не сподобалося святошинцям — гуркіт гасового двигуна динамо-машини долинав до тихих дачних осель. Кінотеатр довелося закрити. Щоправда, не назовсім. Своє «дітище» Штейн переніс у село Біличі.

Кінотеатр за СРСР[ред.ред. код]

У радянські роки кінотеатр назвали на честь свята 1 Травня, а в кінці 1970-х, після ремонту, перейменували в «Екран».

«Екран» у наш час (від 1990-х рр.)[ред.ред. код]

24 травня 2003 року поруч відкрита станція «Житомирська» Київського метрополітену.

Поряд з «Екраном» ще в 2005 році почалося зведення чергового комплексу хмарочосів. Проект передбачав включення в цей комплекс нового кінозалу на 300 місць замість колишнього «синематографа». Правда, криза уповільнила темпи будівництва, і «Екран» поки що (2013 рік) вистояв. До літа 2010 року в ньому не переривалися сеанси. Але потім через пошкодження фундаменту старої будівлі, робота кінотеатру була припинена, а з причин зазначено: «Кінотеатр „Екран“ тимчасово закрито на ремонт». Станом на 2012 рік кінотеатр використовується як платна вбиральня.

З огляду на той факт, що влітку 2010 року на тому ж проспекті Перемоги був знесений кінотеатр ім. Довженка, на якому довгий час висів напис «Реконструкція», пильнування за долею найстарішого вцілілого кінотеатру Києва потребує посиленої уваги…

У 2011 році планувалося святкування 100-річчя кінотеатру.

Джерела і посилання[ред.ред. код]