Житник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Житник
Житник пасистий
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Гризуни (Rodentia)
Підряд: Мишовиді (Murimorpha)
Надродина: Мишуваті (Muroidea)
Родина: Мишеві (Muridae)
Підродина: Мишеві (Murinae)
Триба: Apodemini
Рід: Житник (Apodemus)
(Kaup, 1829)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Apodemus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Apodemus
EOL logo.svg EOL: 111075
ITIS logo.svg ITIS: kn kn kn , ,n https://www.wikidata.org/wiki/Property:P815 584983kn kn kn kn , ,n https://www.wikidata.org/wiki/Property:P815
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 10128
Fossilworks: 41897

Житник[1][2] (Apodemus) — рід невеликих гризунів із родини Мишевих. Донедавна їх об'єднували з групою лісових мишей[3], що нині визнаються за окремий рід Мишак (Sylvaemus).

Опис тварин[ред. | ред. код]

Забарвлення коричневе або вохристе, живіт білий. Від вовчків, полівок та хом'ячків відрізняються довгим, майже голим хвостом; від мишівок — тим, що довжина хвоста ненабагато більша, або ж дорівнює довжині тіла. Задня сторона різців без уступу. Активні вночі, взимку всього 1—3 години за добу. Дуже рухливі тварини, можуть проходити до 1,5 км за добу, відходити за сотні метрів від нори. Іноді живляться на відстані всього декількох метрів. Розмножуються до 5 разів за рік, вагітність продовжується 20—25 днів, у виводку зазвичай 4—7 дитинчат.

Проживання[ред. | ред. код]

Мешкають у степових перелісках, чагарниках та заплавах річок. Живуть у земляних норах, зимують під корінням та пнями. Риють нори довжиною до 3 м, з 2—3 входами, гніздовою камерою та 1—2 коморами на глибині близько 0,5 м. У вологих місцях будують гнізда на поверхні землі.

Живлення[ред. | ред. код]

Живляться в основному насінням дерев та чагарників, а також ягодами, молодими пагонами і комахами. Роблять запаси насіння на зиму.

Значення[ред. | ред. код]

Розносять та закопують насіння рослин. Іноді шкодять зерновим і технічним культурам, особливо миша польова. Можуть бути носіями геморагічної гарячки з нирковим синдромом і лептоспірозу.

Види[ред. | ред. код]

Рід поділяється на 3 підроди, які містять у собі такі види:

Підрід Apodemus

Підрід Alsomys

Підрід Argenteus

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Шевчик Л. О., Грод І. М. Таксономічна структура колекції мікромаммалій кафедри ботаніки та зоології Тернопільського національного педагогічного університету // Природнича музеологія. — 2019. — Вип. 5. — С. 236–239.
  2. Зоря О. Дрібні ссавці як основні носії збудників геморагічної гарячки з нирковим синдромом на території Харківської області // Праці Теріологічної Школи. — 2015. — Вип. 13. — С. 87–90.
  3. Полная иллюстрированная энциклопедия. «Млекопитающие» Кн. 2 = The New Encyclopedia of Mammals / под ред. Д. Макдональда — М.: «Омега», 2007. — С. 449. — 3000 экз. — ISBN 978-5-465-01346-8

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Энциклопедия природы России. — М.: ABF. В. Л. Динец, Е. В. Ротшильд. 1998 (рос.)