Геморагічна гарячка з нирковим синдромом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Геморагічна гарячка з нирковим синдромом (геморагічний нефрозонефрит) — вірусне захворювання, поширене у лісовій та лісостеповій зоні. Проявляється гарячкою, крововиливами на шкірі, кровотечами та тяжким ураженням нирок, яке може бути причиною смерті.

Етіологія[ред.ред. код]

вірус Хантаан
Електронний мікрознімок передачі вірусу Sin Nombre
Електронний мікрознімок передачі вірусу Sin Nombre
Класифікація вірусів
Група: v
Родина: Bunyaviridae
Рід: Hantavirus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hantaviruses

Захворювання спричинюють віруси однієї групи — вірусом Пуумала та вірусом Хантаан. Збудниками можуть бути й інші віруси, зокрема вірус Дубрава, вірус Сеул.

Вірус Хантаан віднесено до тих біологічних агентів, які офіційно визнано чинниками біологічної зброї.[1][2]

Епідеміологічні особливості[ред.ред. код]

Зараження людини можливе при контакті з інфікованими мишоподібними гризунами, вживанні їжі, зараженої сечою цих тварин, а також повітряно-пиловим способом — при вдиханні пилу, що містить частки вірусу, що потрапили до нього з сечі гризунів. Захворювання має сезонний характер, зростання відбуваєтья у липні; можуть відмічатися випадки захворювання до грудня. Від людини до людини захворювання не передається.

Патогенез[ред.ред. код]

Збудник хвороби циркулює у крові, пошкоджує ендотелію кровоносних капілярів, вражає кістковий мозок зі зменшенням кількості тромбоцитів, порушенням згортання крові та внутрішньосудинним її згортанням, а також вражає клубочковий та канальцевий епітелій у нирках з вираженим порушенням їхніх функцій.

Клінічні ознаки[ред.ред. код]

Інкубаційний період у середньому 12-15 днів. Хвороба починається гостро — з ознобу швидкого підвищення температури до 39,5-40,5 °C, на цій позначці температура зберігається упродовж 3-7 днів, після чого дещо знижується. Основні скарги хворого — відчуття жару у всьому тілі, виснаження, біль у м'язах живота та попереку. Обличчя гіперемійоване. З 3-5-го дня хвороби симптоми зростають, розвивається геморагічний синдром. Порушення з боку нирок з'являються на 3-4 дні пізніше, але іноді відмічається їхнє ураження раніше (на 2-4-й день хвороби). Добова кількість сечі при цьому значно зменшується (олігурія) до тимчасового повного припинення її виділення (анурія); відносна щільність сечі різко знижена (1008—1002), відмічається гематурія. У значної частини хворих розвивається геморагічний синдром (петехіальний висип, крововилив у склеру, носові кровотечі), рідше спостерігається макрогематурія та ще рідше — кишкові кровотечі. Порушується згортання крові, виникає внутрішньосудинне згортання крові у капілярах. При європейському варіанті хвороби виражені прояви геморагічного синдрому відмічаються не більш ніж у 17-20 % хворих.

При дослідженні крові у перші 2-3 дні хвороби відмічається лейкопенія, яку після 4-го дня змінює помірний лейкоцитоз. Можлива помірна гіпохромна анемія, тромбоцитопенія.

Гарячковий період при геморагічній лихоманці з нирковим синдромом триває від 4 до 9-10 днів, наприкінці його температура за 2-3 дні знижується до норми.

Тяжке ураження нирок з розвитком гострої ниркової недостатності у поєднанні з геморагічними та тромбогеморагічними явищами може стати причиною смерті хворого. Однак у більшості випадків при раціональній терапії хворі одужують.

Діагностика[ред.ред. код]

При постановці діагнозу враховують анамнез хворого, перебування за останні 3 тижні у місцевості, де зустрічаються випадки геморагічної лихоманки з нирковим синдромом. Спочатку хворобу диференціюють від грипу та аденовірусної інфекції. До розвитку виражених ниркових синдромів диференціюють від висипного тифу, лептоспірозу. З появою геморагічних симптомів необхідно мати на увазі схожі з нею захворювання — омську та Крим-Конго геморагічні гарячки.

ЗАК — у перші 2-3 дні лейкопенія, яку після 4-го дня змінює помірний лейкоцитоз. Можлива помірна гіпохромна анемія, тромбоцитопенія.

Лікування[ред.ред. код]

Усі хворі повинні бути госпіталізовані та знаходитися на суворому постільному режимі; з 4-5-го дня захворювання їх переводять на молочно-рослинну дієту, багату вітамінами, в/в вводять 5 % розчин глюкози, ізотонічний розчин натрію хлорида (до 1000 мл/добу), 2 % розчин гідрокарбонату натрію, кортикостероїди, серцево-судинні засоби, при сильному болю — промедол або пантопон, при набряку легенів — дегідратаційні засоби (фуросемід, манітол, сечовина), антибіотики при появі бактеріальних ускладнень. Розвиток гострої ниркової недостатності є показанням до екстракорпоральному гемодіалізу за допомогою апарата «штучна нирка», перитонеальному діалізу.

Профілактика[ред.ред. код]

Проведення заходів по знищенню гризунів; захист від них харчових продуктів.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Довідник фельдшера/під ред. А. Н. Шабанова. — 4-е вид., стереотип. — М.: Медицина, 1984.

Посилання[ред.ред. код]