Засмага

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Незважаючи на ризик, багато засмагають без міри, вважаючи що засмага додає шкірі здоров'я та привабливості
Рука з засмаглою та ні ділянками шкіри

Засмага (засмаглість) — потемніння кольору шкіри під впливом ультрафіолетового випромінювання, внаслідок якого в нижніх шарах епідермісу шкіри відкладається пігмент меланін.

Засмага розвивається поступово після повторних опромінень невеликої інтенсивності. Найбільш інтенсивна і стійка засмага виникає після тривалого перебування на сонці, що часто шкідливо позначається на стані здоров'я (нервової, серцево-судинної та ін. системах).

Засмага і здоров'я[ред. | ред. код]

Незважаючи на ризик, багато людей засмагають без міри, вважаючи що засмага додає шкірі здоров'я і привабливості.

Ступінь і швидкість появи засмаги не є показниками здоров'я, а пов'язані з генетичними особливостями людини. Тривале проживання предків північних народів в середніх і високих широтах, в умовах меншої освітленості, ніж в Африці, призвело до підвищення потреби у вітаміні D. Цей вітамін необхідний для нормального формування кісток.

Чутливість до ультрафіолетового опромінення у різних людей, особливо у дітей, різна. Брюнети зі смаглявою шкірою швидше засмагають, ніж блондини і рудоволосі з тонкою ніжною шкірою, у яких поширені сонячні опіки шкіри при дії ультрафіолетових променів.

Ілюзії щодо позитивної оцінки темної засмаги пов'язані з початком XX століття, коли було встановлено, що в шкірі під впливом сонячного світла утворюється протирахітичний фактор — вітамін D. Але вже до 1980-х років стало очевидно, що надмірна засмага провокує прискорене старіння шкіри, а при взаємодії з іншими факторами (спадковість, тип шкіри, режим харчування, спосіб життя, екологічна обстановка) є фактором ризику захворюванням на меланому.

Сьогодні відомо, що надмірна інсоляція знижує фертильність у жінок, а у чоловіків може викликати короткочасне безпліддя (на кілька днів).

Змазування шкіри жирними рослинними оліями (горіховим, персиковим та ін.) для швидкого отримання засмаги оберігає її від висушування і, до певної міри, від опіків.

Водночас деяким компонентам ефірних олій (бергамоту, апельсина та ін. цитрусових), соку веху, петрушки та ін. рослин властива фототоксичність, і вони під дією сонячних променів провокують опіки шкіри.

Дія ультрафіолетових променів[ред. | ред. код]

Першою фазою засмаги є легка фізіологічна еритема. Потім шкіра поступово темніє, набуває засмаглості.

При надмірній дозі замість засмаги утворюється сонячний опік.

Корисна дія ультрафіолетових променів[ред. | ред. код]

Українська жінка засмагає, 1942 рік

Під дією УФ-променів активізується утворення вітаміну D, необхідного організму для всмоктування кальцію і фосфору, які відповідають за зміцнення м'язів і кісток та за загоєння ран. Для підтримки необхідного рівня вітаміну D в організмі досить підставляти сонцю руки та обличчя 2-3 рази на тиждень по 5-15 хвилин протягом літніх місяців .

УФ-промені активізують більшість процесів, що відбуваються в організмі — дихання, обмін речовин, кровообіг і діяльність ендокринної системи.

Доведено, що під дією УФ-променів значно збільшується кількість антитіл у крові, що підвищує стійкість людського організму до інфекційних і вірусних захворювань.

Взимку і навесні, коли захисні функції організму ослаблені, УФ-промені допомагають боротися із застудними захворюваннями. Однак надмірне УФ-опромінення може послабити імунну систему і підвищити ризик інфекційних захворювань.

УФ-промені успішно використовуються при лікуванні різних шкірних захворювань, таких як екзема, псоріаз, вугровий висип. Використання в лікувальних цілях не усуває негативних побічних ефектів УФ-випромінювання, однак відбувається під медичним контролем, що дозволяє мінімізувати шкоду в порівнянні з корисним ефектом.

УФ-промені впливають на настрій, душевну рівновагу і протидіють стресу.

Широко поширена помилкова думка, що засмага, надбана за допомогою спеціального штучного обладнання, добре захищає шкіру від сонячних опіків під час відпочинку під сонцем. Насправді засмага, надбана за допомогою обладнання, надає лише обмежений захист шкіри від опіків сонячними УФ-променями. Було оцінено, що така засмага володіє таким же захисним ефектом, як і сонцезахисний засіб з фактором сонячного захисту (SPF) 2—3 [3].

Діапазон UVB[ред. | ред. код]

  • пусковий вплив для утворення меланіну в шкірі
  • сприяє старінню шкіри (але в меншій мірі, ніж UVA.)
  • майже повністю блокується більшістю захисних речовин в кремах.

Діапазон UVA — «ближній ультрафіолет»[ред. | ред. код]

  • менш небезпечний щодо стимуляції більшості видів раку шкіри, ніж UVB, проте сприяє утворенню меланоми, найнебезпечнішого раку шкіри
  • не блокується багатьма захисними речовинами — «сонячними фільтрами» (sunscreens), основний захист — одяг.

Бронзування та вітамін D[ред. | ред. код]

Сонячні ультрафіолетові промені групи В (UVB) сприяють засмазі та утворенню холекальциферолу (вітаміну D3) з 7-дегідрохолестерину, похідного холестерину, який зазвичай присутній в організмі (ЛПВГ). Цей вітамін також міститься в деяких продуктах харчування, особливо в жирній рибі. Темношкірі люди потребують довшого перебування на сонці, ніж світлошкірі, щоб синтезувати однакову кількість вітаміну D.[1] Більше того, темношкірі люди засмагають швидше, ніж світлошкірі, тому що у них набагато більше меланіну від природи.

Взимку або коли мало сонячного світла, людям, які не споживають достатньо холекальциферолу - вітаміну D3 - через свій раціон, можна давати добавку.[2]

Захист від ультрафіолету[ред. | ред. код]

Захист від прямих сонячних променів за допомогою парасольки.

Ультрафіолет згубно діє на шкіру, а також на сітківку ока.

Для захисту використовують насамперед навіси, козирки, капелюхи, а також просторий світлий одяг, що не пропускає УФ-промені.

Креми «від засмаги»[ред. | ред. код]

Використання таких кремів засновується на дії двох типів фільтрів, що входять до їх складу: неорганічних (діоксид титану тощо) і різних органічних речовин. Загальна ефективність таких кремів оцінюється числом SPF (англ. Sun Protect Factor). SPF показує, у скільки разів можна збільшити тривалість перебування на сонці завдяки захисному крему.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  1. Eleanor Noss Whitney, Sharon Rady Folfes, Understanding Nutrition, 8e édition,. 1999. ISBN 0-534-54612-9. 
  2. The case against ergocalciferol (vitamin D2) as a vitamin supplement. PMID 17023693.