Псоріаз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Псоріаз
Psoriasis on back.jpg
Шкіра людини із псоріатичними бляшками
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 L40
OMIM 177900
DiseasesDB 10895
MedlinePlus 000434
eMedicine emerg/489 derm/365

derm/361 derm/363 derm/366 derm/918 radio/578 pmr/120

MeSH D011565
Гомілка - одне з найперших місць ураження
Псоріаз на лікті. Макрозйомка.

Псоріа́з, або луска́тий лиша́й — неінфекційне хронічне захворювання, дерматоз, що вражає в основному шкіру. У наш час[Коли?] передбачається аутоімунна природа цього захворювання.

Клінічні описи хвороби, схожої на псоріаз зустрічаються з давніх часів (у Біблії, Гіппократа, Цельса та ін.). У 1841 р. Гебр відокремив псоріаз як самостійне захворювання.

Симптоми[ред.ред. код]

Зазвичай псоріаз викликає утворення надмірно сухих, червоних, піднятих над поверхнею шкіри плям. Однак деякі хворі на псоріаз не мають ніяких видимих уражень шкіри. Викликані псоріазом плями називаються псоріатичними бляшками. Ці плями за своєю природою є ділянками хронічного запалення і надлишкової проліферації лімфоцитів, макрофагів і кератиноцитів шкіри, а також надлишкового ангіогенезу (утворення нових дрібних капілярів) в шкірі. Надмірна проліферація кератиноцитів у псоріатичних бляшках та інфільтрація шкіри лімфоцитами і макрофагами швидко призводить до потовщення шкіри в місцях ураження, її підняті над поверхнею здорової шкіри і до формування характерних блідих, сірих або сріблястих плям, що нагадують застиглий віск або парафін («парафінові озерця»). Псоріатичні бляшки найчастіше вперше з'являються в місцях, що часто піддаються тертю і тиску — поверхнях ліктьових та колінних згинів, на сідницях. Однак псоріатичні бляшки можуть виникати і розташовуватися в будь-якому місці шкіри, включаючи шкіру волосистої частини голови (скальпу), долонну поверхню кінцівок, підошвову поверхню стоп, зовнішні статеві органи.

На противагу висипанню при екземі, яка частіше вражає внутрішню згинальних поверхонь колінного і ліктьового суглобів, псоріатичні бляшки частіше розташовуються на зовнішній, розгинальній поверхні суглобів.

Перебіг[ред.ред. код]

В періоді клінічних ознак дерматозу розрізняють три стадії процесу:

 • прогресуючу
 • стаціонарну
 • регресуючу.

Для прогресуючої стадії характерні поява нових папул, периферійне зростання старих елементів, наявність запального вінчика навколо папул (вінчик росту), псоріатичної тріади, феномену щ Кебнера, утворення нових бляшок за рахунок злиття папул або збільшення старих бляшок.

В стаціонарній стадії свіжі елементи не з'являються, відсутній периферійний вінчик росту, феномен Кебнера не викликається.

В регресуючій стадії елементи псоріазу сплощуються, бліднуть, зменшується або припиняється лущення, навколо папул з'являється вінчик депігментації (псевдоатрофічний вінчик Воронова), настає руйнування елементів, яке починається з периферійної або центральної частини та закінчується утворенням депігментованих (рідше гіперпігментованих) плям.

Зникнення псоріатичних висипань говорить про ремісію.

Псоріаз в Україні[ред.ред. код]

В Україні, за даними Української Асоціації Псоріазу, налічується приблизно півтора мільйона хворих на псоріаз.

Національні Дні Псоріазу[ред.ред. код]

Національні Дні Псоріазу - ініціатива Міністерства охорони здоров'я України, спрямована на підвищення ефективності лікування псоріазу в Україні та поліпшення якості життя пацієнтів хворих на псоріаз. Проект існує за безпосередньої підтримки міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової, Національної академії медичних наук України на чолі з президентом Андрієм Сердюком, Української академії дерматовенерології та головного дерматовенеролога МОЗ Олександра Літуса.

Передумови[ред.ред. код]

Оскільки одною з найважливіших проблем пацієнтів та громадськості є низька інформованість про захворювання, в 2013 році в Україні ініційовано проведення щорічних Національних Днів Псоріазу.

Завдання ініціативи:

 1. Проведення низки заходів направлених на актуалізацію проблеми на території України,
 2. Підвищення освіченості аудиторії про захворювання і методи його контролю
 3. Спрощення доступу лікарів до інформації про сучасні методи лікування які визнані в світі.

У вирішенні проблеми застосований міждисциплінарний підхід. До інформаційно-освітніх і профілактичних заходів долучились українські дерматологи, ревматологи, терапевти та сімейні лікарі.

Національні Дні Псоріазу 2013 року[ред.ред. код]

З 22 до 31 жовтня в ході проекту для дерматологів видано затверджені Міністерством Охорони Здоров'я методичні вказівки щодо лікування псоріазу. Проведено Всеукраїнський онлайн-семінар за участі близько 7000 лікарів з обговоренням різних аспектів лікування захворювання. Проведено регіональні семінари і тренінги з наданням сучасних даних щодо діагностування, контролю та лікування псоріазу.

У більшості обласних центрів проведено прес-конференції для представників ЗМІ.

Для пацієнтів видано інформаційні матерали з актуальною інформацією про захворювання. Українською Асоціацією Псоріазу видано книгу "Псоріаз. Контролюй захворювання", що безкоштовно розповсюджується через мережу шкірно-венерологічних диспансерів України.

29 жовтня 2013 відзначався Всесвітній День Псоріазу, який війшов в українську програму Національних Днів Псоріазу

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

 1. Половой псориаз у мужчин (рос.)
 2. Шкірні прояви псоріазу_24-06-2010. - www.eurolab.ua. (рос.)
 3. Псоріаз. - www.medblog.com.ua. (рос.)
 4. Лікування псоріазу_14.09.2007. - Медицина та Здоров’я. (рос.)
 5. Концепція лікування хворих на псоріаз - Тижневик Аптека
 6. Українська Асоціація Псоріазу - www.psoriasis.in.ua
 7. Сайт головного дерматовенеролога МОЗ України
 8. Псоріаз - Український медичний портал medicina.ua. (рос.)
Медицина Це незавершена стаття з медицини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.