Західноломбардська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Західноломбардійська
Lumbard ucidental / Lumbard insübrich / Milanese / Cisabduano
Західноломбардська мова в Італії
Західноломбардська мова в Італії
Поширена в Ломбардії, Італія, кантоні Тічино, Швейцарія
Носії 2,5 млн осіб розуміють
Писемність латинське письмо
Класифікація

Індоєвропейська сім'я

Романська група
Італо-романська підгрупа
Західнороманська підгрупа
Галло-іберійська підгрупа
Галло-італійська підгрупа
Ломбардійські [1]
Офіційний статус
Регулює Cunsei Lumbaart per la Lengua, Circolo Filologico di Milano
Коди мови
ISO 639-3 lmo

Західноломба́рдійська (інсубрі́йська, міла́нська) мо́ва або за́хідний діале́кт ломба́рдійської мо́ви (Lumbard ucidental, lumbard insübrich, milanese, cisabduano) — діалект ломбардійської мови, поширена на північному заході Італії (район Мілана) та півдні Швейцарії, належить до романської групи індоєвропейської мовної родини.

Здебільшого ті, для кого ця мова є рідною, говорять також італійською.

В Італії, західноломбардську часто називають діалектом італійської мови. Західноломбардська та стандартна італійська дуже відрізняються. Деякі мовці ломбардської можуть мати складнощі у розумінні західноломбардської і говорять італійською між собою, але всі західні ломбардські варіанти мови взаєморозумілі. Західноломбардська й є відносно однорідною (набагато більше, ніж східноломбардська), але і вона має кілька варіацій, переважно щодо голосних /о/, /ɔ/ та розвитку /ts/ у /s/.

Західноломбардська не має офіційного статусу в Ломбардії або де-небудь інде. Єдина офіційна мова в Ломбардії - італійська.

Граматика

[ред. | ред. код]

Більшість слів жіночого роду мають закінчення -a; жіночий рід множини не змінюється (la legora / i legor ; la cadrega / i cadregh). Кінцева голосна зберігає свою початкову довжину (не кінцеві склади не мають різниці), яка часто є довгою, коли за нею слідує приголосний звук, і короткою, коли за нею слідує безголосний приголосний.

Більшість іменників чоловічого роду незмінні, і чоловічий рід в множині завжди не змінюється (el tramvaj/i tramvaj; el lett/i lett). Коли корінь слова закінчується на певну групу приголосних, як в однині, так і в множині можуть додавати шву між приголосними; в іншому випадку до однинних імен додається закінчення -o (вимовляється /u/), а до множини -i.

Іменники чоловічого роду, що закінчуються на -in або, рідше, на -ett, мають множини в -itt (fiolin/fiolitt). Ті, що закінчуються на -ll, мають множини в -j (el sidell/i sidej ; el porscell/i porscej ; el cavall / i cavaj). Те ж саме відбувається в твердому артиклі: в однині ell > el, в множині elli > ej > i.

Іменники чоловічого роду, які закінчуються на -a, є незмінними і, як правило, є власними назвами, словами грецького походження або ідіоматичними словами, такими як pirla, презирливий термін для людини.

Варіанти

[ред. | ред. код]

Західноломбардську можна поділити на чотири основні варіанти:

Межі очевидно умовні, оскільки політичний поділ на провінції та муніципалітети зазвичай незалежний від мов, якими говорять.

Примітки

[ред. | ред. код]