Зораптери

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зораптери
Час існування: Крейдяний період — наш час
145–0 млн р. т.

Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Шестиногі (Hexapoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Ряд: Зораптери (Zoraptera)
Silvestri, 1913
Родина: Zorotypidae
Silvestri, 1913
Рід: Zorotypus
Silvestri, 1913
Види

дивитись текст

Посилання
Вікісховище: Zoraptera
EOL: 1155
ITIS: 103335
NCBI: 30265
Fossilworks: 183857

Зораптери (Zoraptera, від грецького «zor» — чистий та «a-ptera» — безкрилий, тобто «повністю безкрилі»)  — ряд комах з неповним метаморфозом. Близькі до тарганів та термітів. Довжина тіла 2-3 мм. Покриви слабко пігментовані. Ротовий апарат гризучий. Вусики 9-сегментні. Більшість зораптер не мають очей і крил, але в межах одного виду можуть зустрічатися як крилаті, так і безкрилі форми (лише безкрилі форми не мають очей). За сприятливих умов домінують сліпі безкрилі форми, але коли настають несприятливі умови, у наступного покоління розвиваються очі та крила, і вони розселяються.

До складу ряду входить одна родина з одним родом та близько 35 видів. Зустрічаються в тропіках. Лише чотири види в субтропіках Північної Америки та Азії. Дуже вологолюбні. Живуть в лісовій підстилці, гнилій деревині та під корою. Зустрічаються скупченнями від 15 до 120 особин, але без ознак соціальності. Живляться переважно гіфами та спорами грибів, а також мертвою органікою або хижаки (полюють на нематод, кліщів та інших дрібних безхребетних).

Багато ентомологів вважають, що зораптери трапляються рідко, однак їхня «рідкість» свідчить скоріше про неналежну техніку пошуку та збору цих комах. Хоча деякі види насправді є рідкісними, загальна кількість зораптер набагато більша, ніж загально вважається. Колонії цих комах зазвичай живуть у природних порожнинах дерев, що розкладаються, куди не проникає сонячне світло. Якщо комах потурбувати, вони намагаються дуже швидко сховатися, тому їх важко помітити. Відловлені екземпляри найкраще зберігати в етанолі.

Філогенетичні зв'язки зораптер з іншими комахами та їх місце в системі класу викликають багато суперечок, про що свідчить ціла низка гіпотез та припущень з цього приводу. На разі, найбільш підтримуваною точкою зору є віднесення зораптер до полінеоптер (Polyneoptera), хоча із великою кількістю редукованих ознак. Сестринською групою зораптер вважаються ембії. Ця точка зору базується на великій кількості спільних апоморфних ознак.

Без сумніву, ряд є древнім, і, можливо, відділився від ембій в пізньому тріасі або ранній юрі. Види обох рядів, що відносно подібні до сучасних, відомі з середньокрейдового бурштину. Зораптерам крейдового періоду вже були властивими крилаті та безкрилі морфи всередині одного виду. Таким чином, типові зораптери (навіть із єдиного сучасного роду Zorotypus) сформувалися до середини крейди (близько 100 млн років тому). На жаль, більш ранні викопні рештки наврядчи вдастся знайти. Через дрібні розміри та м'які покриви єдиним способом збереження цих комах, який дозволяє достовірну ідентифікацію, є потрапляння в бурштин. Однак наразі бурштини з включеннями комах відомі починаючи лише з ранньої крейди, в той час, як зораптери виникли, вірогідно, в кінці тріасового — юрському періодах.

Класифікація[ред. | ред. код]

Описано 34 сучасних і 10 викопних видів:

Джерела[ред. | ред. код]

Ресурси[ред. | ред. код]