Йоан Новий (Сучавський)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йоан Новий
Народився 1300
Трабзон, Трапезундська імперія
Помер 1340
Аккерман
·обезголовлення
Поховання Свято-Вознесенський собор
У лику великомученик
Медіафайли на Вікісховищі
Церква Святого Георгія в монастирі Іоана Сучавського у м. Сучава, Румунія. У цій церкві зберігаються мощі святого.

Іоан Новий, Сучавський, теж Іван Сучавський та црксл. Іоанн Сочавський, тобто з м. Сучава у Румунії (рум. Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava; поч. 14 століття, Трапезунд, Візантія — бл. 1340 р., Монкастро (Замок на горі), нині Білгород-Дністровський, Україна) — православний святий, великомученик, що зазнав мученицької кончини на землі, яка тепер є частиною України. Покровитель Бессарабії. Був купцем. Святий Іоан Новий — один з найшанованіших святих у північно-східній Румунії, Молдові та Буковині, з мощами якого пов'язано багато див. Українська письменниця з Буковини Ольга Кобилянська їздила у паломництво до Сучави поклонитися мощам святого.

Вважається що він має особливу благодать від Бога допомагати тим, що займаються торгівлею. Іменується «Сучавський», оскільки його мощі зберігаються в Сучаві на північному сході Румунії.

Живучи в XIV столітті, святий великомученик Іоан Новий Сучавський був благочестивим православним християнином. Не тільки у власному житті, але і в справах своїх він слідував Христовому вченню. Купець за родом своєї діяльності, святий Іоан суворо дотримувався ділового етикету в торгівлі і милосердствував про підлеглих; звершуючи торгові мандрівки, відвідував численні християнські святині і мощі святих праведників.

Мученицька кончина та посмертні дива[ред. | ред. код]

Бувши обмовленим перед градоначальником (вогнепоклонником) міста Монкастро (Замок на горі) (зараз — м. Білгород-Дністровський) злим венеційським капітаном корабля на якому він плив, святий Іоан твердо сповідав Христа і зазнав жорстокі муки (за тверду відмову приєднатися до вогнепоклонників), за що і був удостоєний Спасителем нетлінного мученицького вінця.

Після побиття святого, було наказано прив'язати великомученика за ноги до хвоста дикого коня і волочити вулицями міста. Жителі єврейських кварталів особливо знущалися з мученика та кидали в нього камінням. Нарешті, хтось схопив меч, догнав святого і відрубав йому голову. Тіло великомученика з відрубаною головою лежало до вечора - ніхто з християн не наважився взяти його. Вночі над ним було видно стовп світла і безліч палаючих лампад; три світоносні мужі здійснювали над тілом святого спів псалмів і кадіння. Один з євреїв, думаючи, що це християни, прийшовши взяти тіло мученика, схопив лук і хотів пустити в них стрілу, проте, зв'язаний невидимою Божою силою, став непорушним. З настанням ранку видіння щезло, а стрілець продовжував стояти непорушно. Розповівши прибулим жителям міста про нічне видіння і кару Божу, яка його настала, він звільнився від невидимих узів. Дізнавшись про те, що сталося, градоначальник дозволив поховати останки великомученика. Тіло було поховано при місцевій церкві Монкастро (Білгорода-Дністровського). Це сталося між 1330 та 1340 роками.

Венеційський капітан, що передав святого Іоана на муки, розкаявся і вирішив таємно вивезти мощі на свою батьківщину, але великомученик явився уві сні пресвітеру храму і перешкодив цьому. Протягом багатьох років мощі зберігалися у Білгороді-Дністровському, де стали відомими багатьма зціленнями та іншими дивами. Через 70 років після смерті, 24 червня 1402 року, мощі святого були перенесені в столицю Молдовсько-Волоського князівства Сучаву (сучасне м. Сучава, Румунія), які й до сьогодні зберігаються у Церкві Святого Георгія, що у монастирі Святого Іоана Сучавського (Румунської Православної Церкви).

97-річне перебування мощей святого в Галичині[ред. | ред. код]

У 1685 році мощі святого були взяті польським королем Яном Собеським і перенесені до м. Стрий (Львівська область). Згодом вони були перевезені до монастиря у м. Жовква, теж у Галичині. Австрійський імператор Йосиф ІІ повернув їх до Сучави у 1783 році.

Восени 2009 року, мощі цього святого перебували з туром для поклоніння в Україні, зокрема у Свято-Іллінському храмі Києва (УПЦ МП).

Пам'ять його святкується 2/15 червня.

Церкви святого Іоана Сучавського[ред. | ред. код]

В північній Америці існує багато православних парафій що носять ім'я Святого Іоана Сучавського заснованих вихідцями з Буковини та Галичини. Серед них:

  • Український православний собор Святого Іоана Сучавського (St. Ivan Suchavsky Cathedral) у м. Вінніпег, Канада (УПЦ Канади, Константинопільського патр.)
  • Українська православна церква Святого Іоана Сучавського у м. Лешін, Квебек, Канада (під юрисдикцією РПЦЗ)

Посилання[ред. | ред. код]