Погон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кокарда і погони армії Української Держави (1918).
Погон полковника Збройних Сил України

Пого́н — наплічний знак розрізнення військового звання на військовій формі.

Використовується майже у всіх сучасних арміях. Типові погони є прямокутної форми таблички з позначеним на них тим або іншим чином (смужками, зірочками і нашивками), які носяться на плечах власника погонів. Як правило жорсткі погони шиті галуном з яскравими зірками і значками носяться з парадною формою, тоді як з польовою формою одягу зазвичай уживаються скромніші матер’яні погони без шиття.

Також до погонів близькі еполети, що відрізняються тим, що якщо погон має в основному прямокутну форму і одним кінцем жорстко закріплений біля плечового шва, а другим зазвичай застібається на ґудзик біля коміру, то еполет має форму кола з бахромою біля плечового кінця і прямокутною «ручкою», що просовується під спеціальний контрпогон і також застібається біля коміра на ґудзик.

Спочатку погони мали чисто прикладне значення: вони утримували від сповзання ремінь патронної сумки.

Відповідно, погон був тільки один — на лівому плечі (патронна сумка носилася на правому боці). Саме з цієї причини в більшості флотів світу погони не вживаються, а посада або ранг позначається нашивками на рукаві (матроси патронну торбу не носили).

У Російській імперії погон з’явився на військовому одязі при Петрові I. Використовувати погон як засіб розпізнавання військовослужбовців одного полку від військовослужбовців іншого полку почали з 1762 року, коли кожному полку були встановлені погони різного плетіння з гарусного шнура. Одночасно була зроблена спроба зробити погон засобом розрізнення солдатів і офіцерів, для чого в одному і тому ж полку у офіцерів і солдатів плетіння погона було різним. Після Жовтневої революції в Росії погони було скасовано як символ нерівності. Скасовано було і військові звання. Військовослужбовці розрізнялися лише за посадами.

Як знаки розрізнення в ході Громадянської війни були введені нашивки на рукави у вигляді геометричних фігур, що позначали посаду військовослужбовця. У СРСР в Збройних силах погони введені 6 січня 1943 для особового складу Червоної Армії, а 15 лютого — для особового складу ВМФ.

У Збройних силах України погони застосовуються з моменту створення в 1991.

Погон поручника армії Польщі

Окрім збройних сил, погони в Україні (а також в інших країнах) застосовуються у співробітників міліції, поліції, податкових, екологічних органів, транспорту (головним чином, залізничного, морського, річкового, цивільній авіації) і деяких інших організаціях.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]