Штаб-сержант

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Штаб-сержант
Сухопутні війська ЗСУ
Повітряні сили ЗСУ
Позначення Військове звання Збройних сил України
Категорія звання Сержантський і старшинський склад
Існування з 2020
ВМС ЗСУ
еквівалент
Штаб-старшина
НАТО
еквівалент
OR-8

Штаб-сержант — військове звання в Збройних силах України та в деяких інших державах (США). Належить до сержантського і старшинського складу Збройних Сил. В Збройних силах України звання штаб-сержант за старшинством розташоване між званнями «головний сержант» («головний корабельний старшина») та «майстер-сержант» («майстер-старшина») та замінило звання «прапорщик».

Законопроєктом № 6372 від 13 квітня 2017 р. в Україні пропонувалося замінити звання прапорщика на штаб-сержанта, відповідне йому корабельне звання мічмана — на штаб-старшину[1]. 17 листопада 2019 р. Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання військового обов'язку та проходження військової служби»[2] щодо запровадження нових сержантських звань у Збройних Силах України відповідно до стандартів НАТО (раніше зареєстрований за № 0906)[3][4][5][6], 29 листопада Закон підписаний президентом України[7]. Закон набрав чинності (стосовно військових звань) через 10 місяців після опублікування — 1 жовтня 2020 року. У Військово-морських силах України званню штаб-сержанта відповідає звання ''штаб-старшина''.

Звання в Збройних Силах України (з 2020)

[ред. | ред. код]

Збройні сили України які утворилися в 1991 році внаслідок розпаду СРСР, перейняли радянський зразок військових звань, а також радянських знаків розрізнення. В тогочасній Українській армії було три сержантських звання молодший сержант, сержант, старший сержант.

Реформа 2016 року

[ред. | ред. код]

5.07.2016 року був затверджений Президентом України «Проєкт однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України»[8], де серед іншого були розглянуті зміни серед військових звань та нові знаки розрізнення військовослужбовців. Кількість сержантських звань повинна була значно розширитися, так за Проєктом кількість сержантських звань налічувала сім (сержант, старший сержант, головний сержант, штаб-сержант, головний штаб-сержант, майстер-сержант, головний майстер-сержант).

18.07.2017 року виходить наказ Міністерства оборони України №370 «Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв» [9], де частково затверджуються нововведення 2016 року. Так вводилися перехідні знаки розрізнення зі збереженням старих військових звань зразку 1991 року.

Зміни 2019 року

[ред. | ред. код]

В 2019 році Верховна рада України, затвердила законопроєкт яким скасовувалися звання прапорщик та мічман, а також вводилися нові сержантські звання. Так до сержантського та старшинського складу входили звання: молодший сержантський та старшинський склад (молодший сержант, сержант), старший сержантський та старшинський склад (старший сержант, перший сержант, штаб-сержант), вищий сержантський та старшинський склад (майстер-сержант, старший майстер-сержант, головний майстер-сержант) [10].

Реформа 2020 року

[ред. | ред. код]

30.06.2020 року виходить наказ Міністерства оборони України №238 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року N 606» [11], де фігурують нові сержантські звання та надано опис знаків розрізнення.

4 листопада 2020 року виходить наказ Міністерства оборони України №398 «Про затвердження Змін до Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв»[12], де серед іншого надавався опис знаків розрізнення та опис одностроїв, а також надано зображення знаків розрізнення.

До сержантського та старшинського складу входять військові звання: молодший сержант, сержант, старший сержант, головний сержант, штаб-сержант, майстер-сержант, старший майстер-сержант, головний майстер-сержант. Знаки розрізнення побудовані на комбінації шевронів (кутів) та дугових шевронів, які розміщені на погоні. Знаками розрізнення штаб-сержанта став один широкий кут нижче якого один дуговий шеврон.

Крім військового звання штаб-сержант розглядається як посада:

 • штаб-сержант 3 категорії,
 • штаб-сержант 2 категорії,
 • штаб-сержант 1 категорії,
 • штаб-сержант вищої категорії[13][14].

Штаб-сержа́нт (англ. Staff Sergeant), SSG — військове звання армії США яке посідає шостий ступінь військової ієрархії (E-6), вище за військове звання сержанта та нижче військового звання сержанта першого класу.

У Корпусі морської піхоти США, штаб-сержант (SSgt) займає ранг вище за сержанта і на один рівень нижче за командор-сержанта.

В армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) звання штаб-сержанта (івр. סמל ראשוןСамал Рішон (Самар), є вищим військовим званням серед призовного складу збройних сил, вище за військове звання сержант (івр. סמלСамал (Расар) та нижче за звання сержант першого класу (івр. רב — סמל (רס"לРав Самал (Расал), яке є найнижчим рангом серед унтер-офіцерів (івр. נגדים‎).

У збройних силах Сінгапуру військове звання штаб-сержанта є вищим за військове звання перший сержант та нижче за майстер-сержант.

Галерея

[ред. | ред. код]
Нижче за рангом:
Головний сержант


Штаб-сержант
Вище за рангом:
Майстер-сержант

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Кабмін вніс законопроект про скасування звання прапорщика. Архів оригіналу за 25 вересня 2017. Процитовано 25 вересня 2017.
 2. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання військового обов’язку та проходження військової служби»
 3. Прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання військового обов'язку та проходження військової служби» [Архівовано 16 листопада 2019 у Wayback Machine.], 17.11.2019 // Верховна Рада України
 4. Верховна Рада схвалила Закон щодо запровадження нових сержантських звань у Збройних Силах України відповідно до стандартів НАТО, 17.11.2019 // Міністерство оборони України
 5. За стандартами НАТО: Рада ухвалила Закон про зміни у військових званнях, 17.11.2019 // 5 канал
 6. (рос.) О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно исполнения воинской обязанности и прохождения военной службы) [Архівовано 2021-01-22 у Wayback Machine.], 17.11.2019 // ЛІГА:ЗАКОН
 7. Офіційний портал Верховної Ради України
 8. Президент затвердив нові предмети однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України
 9. Наказ Міністерства оборони України №370 «Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв», на сайті Liga Zakon. Архів оригіналу за 8 січня 2021. Процитовано 9 січня 2021.
 10. «Рада затвердила нову систему звань без прапорщиків і мічманів.», на сайті LB.ua
 11. Наказ Міністерства оборони України №238 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року N 606», на сайті Liga Zakon. Архів оригіналу за 8 січня 2021. Процитовано 9 січня 2021.
 12. Наказ Міністерства оборони України №398 «Про затвердження Змін до Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв», на сайті Liga Zakon. Архів оригіналу за 11 січня 2021. Процитовано 9 січня 2021.
 13. Наказ Міністерства оборони України № 541 від 20.10.2017. Архів оригіналу за 22 липня 2020. Процитовано 22 липня 2020.
 14. Наказ Міністерства оборони України № 410 від 14.08.2018

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]