Кентрозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кентрозавр
Скелет кентрозавра, Музей природознавства (Берлін)
Скелет кентрозавра, Музей природознавства (Берлін)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Stegosauria
Надродина: Stegosauroidea
Родина: Стегозаврові (Stegosauridae)
Рід: Кентрозавр (Kentrosaurus)
Вид: Kentrosaurus aethiopicus
Біноміальна назва
Kentrosaurus aethiopicus
Hennig, 1915
Синоніми
* Doryphorosaurus Nopcsa, 1916
  • Kentrurosaurus Hennig, 1916
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Kentrosaurus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Kentrosaurus
Fossilworks: 38811

Кентрозавр (дав.-гр. κέντρον «Стрекало, жало, вістря» і σαῦρος «ящірка») — рід пізньоюрських травоїдних динозаврів, що жили на Землі 155,7-150,8 млн років тому. Включає один вид порівняно невеликих представників родини стегозавридів.

Опис[ред.ред. код]

Кентрозаври пересувалися на чотирьох кінцівках, але, ймовірно, могли вставати на задні лапи, дотягуючись за їжею до високих гілок. Голова маленька, мозкова порожнина в черепі не більше 6 см. Довжина виставленого в берлінському Музеї природної історії ім. Гумбольдта екземпляра 4,5 м, висота 1,5 м, але окремі знайдені кістки, дозволяють припускати, що кентрозаври могли досягати 5,5 м. Хвіст, що складається з 40 хребців, складає трохи більше половини довжини тіла.

Уздовж усього тіла від голови до кінчика хвоста тягнулися два ряди кісткових утворень, які служили захистом від хижаків. На шиї і передній частини тулуба йшли плоскі і широкі пластини, аналогічні до пластин стегозавра, далі до кінця хвоста, все більш довгі списоподібні шипи. Гнучкий хвіст, в поєднанні з розташованими на ньому шипами, ймовірно, представляв грізну зброю оборони. На плечах тварини знаходилася додаткова пара довгих шипів, що стирчать врізнобіч.

Щелепи кентрозавра погано пристосовані для жування, ймовірно тварини заковтували їжу великими порціями, не пережовуючи її. Ймовірно, функцію подрібнення їжі брали на себе гастроліти — камені, які деякі рептилії і динозаври заковтують для цієї мети. Однак, у випадку з кентрозавром, гастроліти знайдені не були.

Відкриття та вивчення[ред.ред. код]

Реконструкція Kentrosaurus aethiopicus

Рештки кентрозавра були виявлені німецькими вченими в ході Східно-Африканської експедиції (1909–1913) в Таньганьїку (сучасна Танзанія) в 1909 році. У 1910 р. керував експедицією палеонтолог і геолог Вернер Яненш, який припустив, що знайдено рештки невідомого представника стогозавридів, а в 1915 р. палеонтолог Едвін Хенніг ( Edwin Hennig), який брав участь в експедиції, описав цей новий вид.

Протягом чотирьох польових сезонів було зібрано близько 1200 кісток цього динозавра, але повного скелета виявити не вдалося. Незважаючи на це, знайдені фрагменти, де кістки і навіть захисні шкірні шипи перебували у природному зчленуванні, дозволили точно відновити зовнішній вигляд кентрозаврів і зібрати два скелети.

Один повний скелет був встановлений в 1925 р. у берлінському Музеї природної історії ім. Гумбольдта ( Museum für Naturkunde). У 2006 році він був розібраний і змонтований у дещо зміненій позі, що більш відповідає сучасним уявленням про фізіологію цих тварин. Інший (неповний) скелет, знаходиться в геологічному музеї Тюбінгенського університету Еберхарда Карла. Із зібраних експедицією кісток кентрозавра більша частина загинула під час Другої світової війни.

Видовий склад[ред.ред. код]

Рід включає тільки один вид Kentrosaurus aethiopicus, виявлений у пізньоюрській геологічній світі Тендагуру (Tendaguru formation). Знайдені в 1914 році Чарльзом Гілмором ( Charles W. Gilmore) в Вайомінзі фрагменти динозавра Stegosaurus longispinus, було запропоновано вважати північноамериканським родом кентрозаврів. Але це гіпотеза не знайшла підтримки у більшості фахівців.

Література[ред.ред. код]

  • Орлов Ю. А. и др. Основы палеонтологии. Том 12. Земноводные, пресмыкающиеся и птицы. М.: Наука — 1964. — стр. 572–673.
  • Д. Диксон. Растительноядные динозавры. М.: Аст, Астрель — 2002. — стр. 20-21
  • А. Пахневич, А. Чегодаев. Удивительная жизнь динозавров. М.: Астрель — 2001. — стр. 289.

Ресурси Інтернета[ред.ред. код]


Кентрозавр
← 4,6 млрд 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2