Космодесант (Адептус Астартес)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Типовий космічний десантник в силових обладунках і з болтером

Космі́чні деса́нтники (англ. Space Marines) — одна зі сторін глобального конфлікту в вигаданому всесвіті Warhammer 40000. Також відомі під назвою Аде́птус Аста́ртес (англ. Adeptus Astartes), офіційною назвою в Імперіумі, або скорочено як Космодеса́нтники.

Космічні десантники — елітні солдати, в лави яких потрапляють найбільш фізично розвинені та спритні люди. Їх можливості багатократно підвищуються завдяки навчанню, фізичному та психічному тренуванню, генетичним модифікаціям та вживленню синтетичних органів. Організація орденів схожа на організацію середньовічних лицарських орденів часів хрестових походів.

В першоджерелі — настільній грі Warhammer 40000, космічні десантники є стандартною армією в стартових наборах. Найбільш популярні ордени мають власні кодекси, які описують їх історію і специфічні правила гри.

Космодесантники є головними персонажами численної художньої літератури і відеоігор за всесвітом Warhammer 40000.

Місце у всесвіті Warhammer 40000[ред.ред. код]

Бій Космодесанту з ордену Ультрамаринів проти орків

Космодесант має автономію в політичній машині Імперіуму. Кожен орден володіє власним флотом, фабриками, планетами для відбору рекрутів. Проте вони зобов'язані брати участь у військових конфліктах на стороні Імперіуму в районах базування ордену. В інших регіонах орден може (але не зобов'язаний) воювати за запитом. Деякі ордени, наприклад, Ультрамарини, ведуть військові дії по всій галактиці.

Відомо, що в Імперіумі діє близько 1000 лояльних орденів Космодесанту, кожен з яких складається приблизно з 1000 бійців. Кожен має унікальну історію, символіку, генокод, бойову та філософську доктрини. Більшість із них слідує Кодексу Астартес, який був складений примархом Ультрамаринів Робаутом Жилліманом під час Другого Заснування[1][2].

Деякі ордени мають детально описану історію, структуру, особливо Ордени Першого Заснування та ордени, які мають структуру, відмінну від Кодексної (так звані неортодоксальні або некодексні). Більшість же або описані досить скупо, або не описані зовсім, крім назви, кольорової схеми і геральдики. Це дає гравцям можливість сторювати свої, унікальні ордени[3].

Відповідно до свого елітного статусу, Космодесант має найкраще спорядження в Імперіумі і бореться з найбільшими загрозами, такими як інші цивілізації і єретичні рухи. Вони практично постійно носять силові обладунки (які втім можна зняти за потреби), що крім захисту від атак збільшують фізичну силу, містять системи життєзабезпечення та сенсори. Найросповсюдженіша зброя на службі у десантника — болтер — вогнепальна зброя, подібна на сучасні пістолети-кулемети, яка стріляє реактивними зарядами — болтами[4].

Зріст Космічних десантників у силових обладунках сягає 2,5 м. Тривалість життя Космодесантників у багато разів більша за звичайну для людини; точно невідомо чи можуть Космодесантники померти від старості, оскільки їхнє життя складається з незліченної кількості битв. Імовірно, Астартес не зазнають старіння у класичному розумінні цього слова: п'ятистарічний капеллан Ультрамаринів Ортан Кассій та тисячадвохсотрічний магістр Кривавих Ангелів Данте не лише цілком боєздатні, а й належать до найкращих воїнів з-поміж лав Космодесанту[5][6]. Щодо Космодесантників, яких поміщають у саркофаги Дредноутів, то тривалість їх життя не обмежена нічим. Принаймні один з Дредноутів — Бьйорн з Космічних Вовків — був очевидцем подій Єресі за 10000 років до «сучасності». Космодесантники-відступники завдяки підтримці Руйнівних Сил та викривленню часу в регіоні Ока Жаху взагалі не вмирають своєю смертю, тому серед них присутні чимало учасників Великого Хрестового Походу та Єресі[7].

Кожний орден Космодесанту набирає рекрутів з приписаних йому планет. Нерідко це «дикунські» планети, жителі яких відповідно більш витривалі, ніж «цивілізованих». Новобранці також можуть набиратися з аристократичних родів, серед яких вважається честю віддавати у Космодесант когось з дітей. Як правило, рекрутами стають хлопчики-підлітки. Жінки не можуть стати Космодесантниками через свій гормональний баланс, як і чоловіки похилого віку. Дітей Адептус Астартес теоретично можуть мати, проте не відчувають статевого потягу з причини того ж гормонального балансу і привитих в ордені переконань цілковитого присвячення життя війні.

Ставши скаутами на службі ордена, люди проходять курс гормональної і генної терапії, яка підготовує їх до імплантування синтетичних органів. Ці органи вирощуються з так званого «генного сімені» (прогено́їдів), яке визріває в спеціальних порожнинах тіла старших Космодесантників протягом багатьох років. Паралельно відбувається навчання доктрині ордена, тренування і виховання. Сформовані воїни Адептус Астартес повністю віддаються служінню Імперіуму, відрікаючись від колишнього життя. Ті, хто з якоїсь причини не пройшли всі ступені становлення Космодесантником, перетворюються на службових кіборгів — сервіторів, якщо не гинуть[8].

Історія[ред.ред. код]

Примархи до Єресі

Заснування[ред.ред. код]

Докладніше: Примарх

Початково Імператор людства створив собі з метою об'єднання людей в галактиці дітей — примархів. Вони були надлюдьми і володіли видатними якостями, як фізична сила, інтелект і вміння вести за собою народи. Коли примархи були загублені через вплив сил Хаосу, з генетичного матеріалу двадцяти примархів Імператор створив двадцять легіонів, з якими почав об'єднання галактики. Хоча вони були набагато слабші за примархів, але простіші й швидші у створенні. В міру знаходження примархів, Імператор довіряв їм по одном з легіонів, куди також включав послідовників своїх дітей з тих планет, де примархи стали лідерами. Тоді не було ліміту для чисельності солдат, окрім кількості генного сімені, яке необхідне для створення нового воїна.

Під час подій Єресі Горуса дев'ять легіонів перейшли на сторону Хаосу. Після перемоги над ними, лояльні легіони поділили на багато менших орденів, тим самим обмеживши можливість переходу великої сили на сторону Хаосу. Серед легіонів є 2 «втрачені», всі відомості про які стерті з архівів і навіть імена їх примархів залишаються таємницею. Кожен орден має свою історію, яка веде до перших легіонів[9].

Зважаючи на ріст загроз для Імперіуму, невдовзі після Єресі примарх Робаут Джилліман розробив новий тип Адептус Астартес на основі відредагованого геносімені примархів. Однак, через його загибель проект не було впроваджено, а напрацювання лишилися в лабораторіях Марса[10].

«Втрачені» легіони[ред.ред. код]

Серед легіонів Першого заснування є два, про які невідомо нічого, навіть їхньої назви та ім'я примарха. Це легіони II і XI. Офіційно відомо, що всі записи про ці легіони було стерто Інквізициєю, або втрачені під час Єресі Горуса. Games Workshop офіційно заявили, що це було зроблено для того, щоб гравці могли вигадати свої легіони. Деякі фани вважають, що ці два легіони — це нинішні Сірі Лицарі та Легіон Проклятих. Це суперечить офіційним джерелам — Сірі Лицарі, як вважається, походить від самого Імператора, або від лояльних відділень Гвардії Смерті[11]. А легіон Проклятих був створений із залишків ордену Вогняних Яструбів під час 13-го заснування, котрі підпали під вплив варпу, але не відступилися від служби Імперіуму[12]. Є вірогідність, що ХІ легіон (відступники) називається «Сини Злості» і служить богу Хаоса Малалові. Самі Games Workshop не можуть підтвердити цю інформацію, оскільки авторські права на Малала належать не компанії, а ії колишньому співробітнику, що покинув Games Workshop[13].

Космодесант у 41-у тисячолітті[ред.ред. код]

Після Першого Заснування було створено багато орденів на генному матеріалі вже існуючих. Вони також успадкували звичаї своїх легіонів-пращурів. Більшість було засновано на генному сімені Ультрамаринів, як на найбільш стабільному. Засновники Warhammer 40000, компанія Games Workshop створила не більше 200 орденів. Інші ж були створені гравцями та затверджені компанією. Компанія регулярно відбирає і затверджує найпродуманіші з них.

В останні роки тисячоліття Імперіум очолив воскреслий примарх Робаут Джилліман і почав нову реорганізацію Космодесанту. Він відновив проект створення нових бійців разом з архімагосом Адептус Механікус — Белізарієм Коулом. Удвох вони очолили створення на Марсі так званих Космічних десантників Примаріс (Primaris Space Marines). Ці воїни засновані на давніх зразках геносімені, тому сильніші й витриваліші, а створюються швидше. Їх оснащено обладунками марки X «Тактикус», яка поєднує найефективніші рішення сучасних обладунків з моделями часів Єресі. На озброєння їм видаються болтери, розроблені особисто Коулом. Космічні десантники Примаріс не замінюють цілком старих, а призначені для поповнення постраждалих орденів, хоча й було утворено деякі нові ордени виключно з них для спеціальних завдань[10]. Створення таких орденів отримало назву Заснування Ультима. Більшість із них замінили знищені чи загублені та отримали базування вздовж Великого розлому — велетенського варп-шторму, прокладеного Абаддоном, що розділив галактику надвоє[14].

Структура[ред.ред. код]

Згідно Кодексу Астартес кожен орден мусить складатись з 10-ти рот. Перші дев'ять складаються приблизно з сотні Космодесантників та керуються командним відділенням на чолі з Капітаном. Перша рота, так звана рота ветеранів, складається з найкращих і найхоробріших воїнів ордену. В неї входять, як правило, колишні сержанти інших рот та солдати, які особливо відзначились в бою. Роти з другої по п'яту називаються бойовими, та складаються з тактичних відділень, штурмовиків, та відділень підтримки (англ. Devastator Squad). 6-9 роти називаються резервними і мусять постійно перебувати на обороні бази ордена, виділяючи бійців у крайньому випадку. Роти 6-а та 7-а складаються тільки з тактичних відділень, 8а — тільки зі штурмових, 9а — тільки з відділень підтримки. Також усі дев'ять рот можуть включати техніку та дредноутів. Члени резервних рот часто складають екіпажі техніки, що підтримує основні роти. Десята рота складається із скаутів, нових рекрутів ордену, котрі ще не завершили процес ініціації, та які ще не здобули достатньо досвіду[15]. Деякі ордени не слідують цим правилам, та порушують дозволену кількість у тисячу воїнів. Наприклад, орден Чорних Храмівників поділяється на хрестові походи, загальна чисельність яких складає приблизно шість тисяч Космодесантників.

Бойові відділення[ред.ред. код]

Рекрути. Різні ордени використовують різні методи набору новобранців. Зазвичай вони вербуються у рідному світі ордену. Ці світи, зазвичай, мають дуже низький рівень розвитку, на рівні кам'яної доби, чи середньовіччя, де мешканці планети вважають за честь стати «воїном богів». Через низький розвиток суспільства, населення здебільшого складають сильні, витривалі і звичні до жорстокості люди. Інше популярне джерело — злочинці з міст-мурашників(англ. Hive City), котрі не мають значних провин, але показали силу і вірність друзям. Частина рекрутів надходить з аристократичних родів розвинених планет. Не всі рекрути виживають під час процесу ініціації, що включає випробування і початкову кіборгізацію.

Після закінчення трансформації рекрутів залишають у суворих умовах, щоб імплантати запрацювали на повну силу, а також щоб перевірити можливості рекрута. Також рекруту проводять ментальне очищення для того, щоб виключити можливий вплив Хаосу, хоча іноді це не спрацьовує.

Розвідники. Після закінчення випробувань рекрут вступає в орден у ранзі неофіта. Неофіти вивчають історію ордену, положення кодексу Астартес, поки над тілом проводяться останні перетворення.

Після завершення процесу неофіт розриває усі контакти з попереднім життям: друзями, сім'єю. Він клянеться нести службу Імператорові та ордену до самої смерті. Перетворення на Космодесантника — небезпечний процес і багато неофітів вмирають.

У більшості орденів неофіти служать у десятій роті, де їх навчають досвідченіші солдати, а також неофіти слугують розвідниками. В ордені Чорних Храмівників розвідники стають слугами досвідченого солдата, який навчає їх бойовим та мирним навичкам Космодесантника.

Ініційовані/Бойові Брати. Після завершення усіх процедур ініціації розвідник повинен пройти фінальне випробування. По завершенні цього тесту неофіт стає повноправним членом ордену та отримує болтер і силову броню, за які він повністю відповідає. Втрата герба, прапора чи недбале ставлення до зброї і спорядження ордена є ганьбою. За досягнення боєць винагороджується знаками пошани, отриманням унікальної зброї, яка вважається реліквіями. Більшість часу Астартес присвячують битвам, молитвам і традиційним заняттям ордена. Воїн може виконувати певну обітницю, обрану самостійно чи призначену як покарання. Космодесантник, який завинив перед орденом, часто вирушає у спокутувальний похід.

Космодесантника після завершення навчання переводять до однієї з восьми основних рот. У залежності від здібностей, його можуть перевести до бойового відділення, штурмовиків чи до відділень підтримки.

Бойове (Тактичне) відділення. Основна бойова сила яка є хребтом будь-якої атаки чи оборони. Вони можуть адаптувати своє озброєння та тактику до будь-якої ситуації але зазвичай озброєні болтером, болт-пістолетами, ланцюговим мечем і запасом гранат. У роті вісім з десяти відділень — це тактичні відділення.

Штурмове відділення. Штурмові відділення спеціалізуються на ближньому бою і споряджені стрибковими ранцями для раптового нападу з повітря. Вони не використовують важке озброєння, віддаючи перевагу зброї ближнього бою (болт-пістолетам, ланцюговим мечам). Зазвичай їх застосовують для швидких атак і виснаження супротивника ще перед боєм. Хоча від ордену до ордену їх застосовують по різному, наприклад у Білих шрамів всі воїни повинні бути дуже мобільними і їхні командири опираються не на тактичні, а на штурмові відділення. Згідно з Кодексом Астартес у роті два з десяти відділень — це штурмовики.

Відділення вогневої підтримки. Відділення вогневої підтримки (англ. Devastator Squad) підтримують основні сили вогнем з важкого озброєння. Все відділення споряджене стрілецькою зброєю, яку звичайна людина не взмозі підняти і тримати.

Відділення складають з старих та досвідчених воїнів ордену. У Космічних вовків через це відділення вогневої підтримки називають Довгими іклами (у всіх Вовків все життя ростуть ікла і через кілька сотень років воні стають досить довгими). Два з десяти відділень роти це Відділення вогневої підтримки.

Ветерани. Деякі Бойові Брати мають військовий досвід, який складає століття. Зазвичай вони командують відділеннями, але з найцінніших складають елітну першу роту. Ветерани несуть на обладунках так званий Crux Terminatus — символ того, що вони гідні носити надважкі Тактичні обладунки Дредноута або Термінаторські обладунки. Кожні таки обладунки надзвичайно цінні, і не завжди їх вистачає на всіх ветеранів, тому Crux Terminatus часто носиться і на звичайній силовій броні.

Після сотень років служіння космодесантник може зайняти один з командних постів у ордені.

Капітани. Відомі як Брати-Капітани, вони головують в кожній з десяти рот. Кожен з них — найкращий воїн своєї роти. Окрім командування бойовими братами, капітани несуть багато інших зобов'язань по забезпеченню роти озброєнням, чи займаються проблемами флоту, тощо. «Командир сил» (Force Commander) — звичайний термін для командира роти, або голови ордена.

Голова ордена. Голова ордена несе відповідальність за весь орден, флот, та іноді за цілі планети ордену. Це воїн з визначним досвідом, має мати стратегічні навички в командуванні арміями.

Голова ордену відповідає за збереження традицій та секретів ордену. Часто він несе обов'язки планетарного губернатора рідної планети ордена. Голова ордена має доступ до всіх секретів та артефактів свого ордену.

Титул Голови Ордена змінюється від ордена до ордена: «Вищий Маршал» у Чорних Храмівників, «Великий Вовк» у Космічних Вовків, «Верховний Грандмайстер» у Темних Ангелів і так далі.

Підтримка[ред.ред. код]

Чорні Храмівники борються проти Темних елдарів

У структурі орденів ці бойові одиниці не посідають якихось певних місць (крім Капелланів), але вони також вкрай важливі.

Сервітори. Сервітори — це пристосовані до важкої роботи кіборги з числа рекрутів, що не пройшли випробування, злочинців, або штучно вирощені організми, які тепер слугують як тілоохоронці членів Ордену чи обслуговують технічне обладнання. Силових обладунків вони не мають, натомість обладнані сервокінцівками.

Апотекарії. Апотекарії — десантники, що відповідають за медичне обладнання та за генетичне сім'я Ордену. Вони виконують функцію медиків у Космодесанті, доглядають за перетворення рекрутів у повноцінних воїнів Адептус Астартес, а також видаляють генетичне сім'я (яке міститься в спеціально модифікованих органах в черевній порожнині) з загиблих десантників (процес називається «benedicto ultimatus», «остання милість»).

Технодесантники. Космодесантники, що пройшли курс навчання у Адептус Механікус, відповідають за обслуговування зброї та техніки, зокрема Дредноутів. У їх комплектацію входять сервокінцівки.

Бібліарїї. Санкціоновані псайкери (люди з надприродними психічними здібностями), перетворені на Космодесантників. Використовуються здебільшого проти ворожих псайкерів та для виявлення потенційних ворогів. Замість шоломів бібліарїї носять спеціальні відлоги, що підсилюють їх психічні здібності.

Деякі ордени (зокрема Чорні Храмівники) не терплять псайкерів взагалі як потенційно небезпечних мутантів і тому взагалі не мають бібліарїв.

Капеллани. Капеллани — найпобожніші, найревнивіші та найфанатичніші Космодесантники — виконують функції духовних лідерів Адептус Астартес. Вони розпочинають щоденні молитви, стежать за проведенням ритуалів, зокрема за процесом ініціації рекрутів, під час битви вони йдуть у перших рядах, надихаючи своїми вірою та хоробрістю інших десантників. Капеллани носять особливу зброю ближнього бою — Крозій, а їхні шоломи стилізовані під черепи задля залякування ворогів.

Капеллани до останнього вірні Імператорові і не зрікаються Його навіть тоді, коли увесь інший орден зраджує Імперіум і переходить на бік Хаосу, тож у орденах-ренегатах Капелланів убивають. Єдиний легіон Хаосу що зберіг Капелланів — найфанатичніший легіон Носіїв Слова (тепер капелани цього легіону називаються Темними Апостолами).

Легіони й ордени[ред.ред. код]

Лояльні Імперіуму легіони в ході реформ Робаута Джиллімана, Другого Заснування, було розділено на ордени. Це було зроблено з метою недопущення в майбутньому зосередження під одним командуванням значних військових сил. На основі кожного легіону виник однойменний орден і ордени-послідовники. Похідні ордени як правило переймають від головних військову доктрину, особливості генокоду і частину реліквій. У відступників же зберігається поділ на легіони.

Лояльні легіони
Назва Номер Примарх Особливості легіону Гасло легіону Основні ордени-послідовники
Темні Янголи
(Dark Angels)
I Ліон Ель Джонсон Перша рота — Крило Смерті — складається лише з термінаторів, друга — Крило Ворона — тільки зі швидкістних транспортних засобів «Покайся! Бо завтра ти помреш!» Ангели Очищення, Ангели Спокути, Ангели Помсти, Жалобні Леви, Ангели Пильності, Благословителі, Апостоли Калібана, Стражі Заповіту, Переслідувачі Темряви
Білі Шрами
(White Scars)
V Ятагай Хан Ставлять в основу швидкість та мобільність в силу кочівницького походження «За Хана та Імператора!» Темні Мисливці, Винищувачі, Залізні Кігті, Воїни-Богомоли, Мародери, Буйні, Сини Ягатая, Хазяї Штормів, Сонячні Яструби, Хазяї Грифонів
Космічні Вовки
(Space Wolves)
VI Леман Расс Не приймали поділу на ордени, натомість початково поділилися на кампанії. В ході розвитку бійці тимчасово перетворюються на вовкоподібних істот «За Русса та Всеотця!» чи дике виття Вовчі Брати, Скайрарські Темні Вовки
Імперські Кулаки
(Imperial Fists)
VII Рогал Дорн Спеціалісти з ведення оборони та облоги; один з найфанатичніших лояльних легіонів «Примарх — наш Предок, во славу Твою та Того, хто на Террі!» Астральні Лицарі, Чорні Храмівники, Небесні Леви, Багряні Сокири, Багряні Кулаки, Хрестоносці Дорна, Удар Смерті, Випивачі Душ, Білі Храмівники
Криваві Ангели
(Blood Angels)
IX Сангвіній Через ваду генетичного сімені у битві впадали у важко виліковне безумство, відоме як «чорна лють», коли жадають постійних убивств. Проте, вада передалася не всім похідним орденам «Кров'ю Сангвінія!» чи «За Імператора та Сангвінія!» Збагрянені Ангели, Кривавий Легіон, Криваві Мечі, Кармінові Клинки, Апостоли Крові, Поїдачі Плоті, Плакальники, Розчленовувачі, Храмівники Крові
Залізні Руки
(Iron Hands)
X Ферус Манус При першій же нагоді замінюють живі органи штучними, оскільки вважають плоть занадто слабкою «Плоть слабка!» Мідні Кігті, Тіні Імператора, Залізні Хазяї, Червоні Кігті, Сини Медузи, Сталеві Сповідники
Ультрамарини (або Ультрадесант)
(Ultramarines)
XIII Робаут Жилліман Базовий орден у настільній грі Warhammer 40,000. В усьому слідують Кодексу Астартес і вважаються зразком для інших Космодесантників «Відвага і честь!» Потойбічні Ангели, Сини-месники, Вогненні Яструби, Виючі Грифони, Новадесантники, Претори Орфеуса, Райдужні Воїни, Коси Імператора, Срібні Черепи, Сини Орара, Білі Консули
Саламандри
(Salamanders)
XVIII Вулкан Мають чорну шкіру. Віддають перевагу тепловій зброї на кшталт вогнеметів та мельтаганів «В полум'я битви, на ковадло війни!» Чорні Дракони, Штормові Гіганти
Гвардія Ворона
(Raven Guard)
XIX Коракс Спеціалісти з диверсій «Перемога чи смерть!»[16] Чорна Гвардія, Корхародони, Орли Смерті, Лицарі Ворона, Попільні Пазурі, Грозові Яструби, Крила Бурі
Легіони відступників
Назва Номер Примарх Особливості легіону Гасло легіону
Діти Імператора III Фулґрім Вирізнялися фанатичним служінням Імператору, яке той засуджував. Присягнули богу надмірності та насолод Слаанеш у прагненні досконалості; використовують звукову зброю «Діти Імператора! Смерть ворогам Його!»
Залізні Воїни IV Пертурабо Спеціалісти з облоги «Залізо зовні — залізо всередині!»
Володарі Ночі VIII Конрад Курз Залякують ворогів погрозами, показовими звірствами «Ми прийшли за вами!»
Пожирачі Світів XII Ангорн Присягнули богові війни і насильства Корну; віддають перевагу битві врукопашну і зневажають чаклунство «Кров богові крові! Черепа Тронові з черепів!»
Гвардія Смерті XIV Мортаріон Присягнули богову смерті і хвороб Нурглу; за рахунок надзвичайної стійкості мають перевагу у відкритій битві Гасла немає, наступають у тиші
Тисяча синів XV Мангус Рудий Присягнули богові змін і чаклунства Цзінчеві; усі командувачі — чаклуни, звичайні десантники — привиди, замкнені у своїх силових обладунках «Усе прах!»
Місячні Вовки/

Сини Горуса/

Чорний легіон[17]

XVI Горус[18] Мають доступ практично до всього, що може бути у хаоситів; у бою намагаються позбавити ворога командування До Єресі: «За Полководця!», після Єресі: «Ми повернулися! Смерть лже-Імператорові!»
Носії Слова XVII Лоргар Найфанатичнійший серед легіонів-відступників, який має своєрідну церкву Богів Хаосу; перемагають ворога за рахунок переважаючих сил Гасла немає, замість нього виспівують тексти своїх нечистих молитов
Легіон Альфа чи Альфа-легіон XX Альфарій Омегон Спеціалісти з диверсій і інтриг, мають широкі адаптивні можливості «Гідра Домінатус!» або ж «За Імператора!» щоб збити ворога з пантелику

Примітки[ред.ред. код]

 1. Warhammer 40,000: Compendium, ст. 129, ISBN 1-869893-71-9
 2. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.8, ISBN 1-84154-526-0
 3. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.42, ISBN 1-84154-526-0
 4. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.10-11, ISBN 1-84154-526-0
 5. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.47, ISBN 1-84154-526-0
 6. Codex: Blood Angels (5th Edition), ст.6, ISBN 978-1841549606
 7. Codex: Chaos Space Marines (6th Edition), ст. 14, ISBN 978-1908872029
 8. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.10-11, ISBN 1-84154-526-0
 9. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.5-7, ISBN 1-84154-526-0
 10. а б A New Breed of Hero – Warhammer Community. Процитовано 2017-05-18. 
 11. Codex: Grey Knights (5th Edition), ст.6-13,ISBN 978-1841549910
 12. White Dwarf 99 (UK): Index Astartes: Legion of the Damned
 13. Two unknown legions в енциклопедії Lexicanum
 14. New Warhammer 40,000: The Ultima Founding – Warhammer Community. Процитовано 2017-05-30. 
 15. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.28-40, ISBN 1-84154-526-0
 16. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.8, ISBN 1-84154-526-0
 17. Перша зміна назви відбулася після призначення Горуса на посаду Войовника (Warmaster), головного серед примархів. Друга зміна назви відбулася після смерті Горуса.
 18. Також перекладають як Гор. Це пов'язано з тим, що англійською як Horus записується ім'я давньоєгипетського бога Гора

Джерела[ред.ред. код]

 • Pete Haines, Graham McNeill, Steve Cominskey, Karl Kopinski, Codex: Space Marines (4th Edition), Games Workshop, Nottingham 2004. — 80 p.
 • Warhammer 40,000 5th edition rule book, Games Workshop, Nottingham 2008. — 304 p.
 • Chambers, Andy; McNeil, Graham. Index Astartes (en). Games Workshop, Limited 2002. — 64 p.
 • Chambers, Andy; McNeil, Graham. Index Astartes II (en). Games Workshop, Limited 2003. — 64 p.
 • Chambers, Andy; McNeil, Graham. Index Astartes III (en). Games Workshop, Limited 2003. — 64 p.
 • Chambers, Andy; McNeil, Graham. Index Astartes IV (en). Games Workshop, Limited 2004. — 64 p.