Космодесант (Адептус Астартес)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Типовий космічний десантник в силових обладунках і з болтером

Космі́чні деса́нтники (англ. Space Marines) — одна зі сторін глобального конфлікту в вигаданому всесвіті Warhammer 40000. Також відомі під назвою Аде́птус Аста́ртес (англ. Adeptus Astartes), офіційною назвою в Імперіумі, або скорочено як Космодеса́нтники.

Космічні десантники — елітні солдати, в лави яких потрапляють найбільш фізично розвинені та спритні люди. Їх можливості багатократно підвищуються завдяки навчанню, фізичному та психічному тренуванню, генетичним модифікаціям та вживленню синтетичних органів. Організація орденів схожа на організацію середньовічних лицарських орденів часів хрестових походів.

В першоджерелі — настільній грі Warhammer 40000, космічні десантники є стандартною армією в стартових наборах. Найбільш популярні ордени мають власні кодекси, які описують їх історію і специфічні правила гри.

Космодесантники є головними персонажами численних відеоігор і художніх творів за всесвітом Warhammer 40000.

Місце у всесвіті Warhammer 40000[ред.ред. код]

Космодесант має автономію в політичній машині Імперіуму. Кожен орден володіє власним флотом, фабриками, планетами для відбору рекрутів. Проте вони зобов'язані брати участь в військових конфліктах на стороні Імперіуму в районах базування ордену. Деякі ордени, наприклад, Ультрамарини, ведуть військові дії по всій галактиці.

Відомо, що в Імперіумі діє близько 1000 лояльних орденів Космодесанту, кожен з яких складається, приблизно, з 1000 бійців. Кожен має унікальну історію, символіку, генокод, бойову та філософську доктрини. Більшість із них слідує Кодексу Астартес, який був складений примархом Ультрамаринів Робаутом Жилліманом під час Другого Заснування[1][2].

Деякі ордени мають детально описану історію, структуру, особливо Ордени Першого Заснування та ордени, які мають структуру, відмінну від Кодексної (так звані неортодоксальні або некодексні). Більшість же або описані досить скупо, або не описані зовсім, крім назви, кольорової схеми і геральдики. Це дає гравцям можливість сторювати свої, унікальні ордени[3].

Відповідно до свого елітного статусу, космодесант має найкраще спорядження в Імперіумі і бореться з найбільшими загрозами, такими як інші цивілізації і єретичні рухи. Вони практично постійно носять силові обладунки (які втім можна зняти за потреби), що крім захисту від атак збільшують фізичну силу, містять системи життєзабезпечення та сенсори. Найросповсюдженіша зброя на службі у десантника — болтер — вогнепальна зброя, подібна на сучасні пістолети-кулемети, яка стріляє реактивними зарядами — болтами[4].

Зріст космічних десантників в силових обладунках сягає 2,5 м. Тривалість життя космодесантників у багато разів більша за звичайну для людини; точно невідомо чи можуть космодесантники померти від старості, оскільки життя космодесантника складається з нескінченної кількості битв. Імовірно, Астартес не зазнають старіння у класичному розумінні цього слова: п'ятистарічний капеллан Ультрамаринів Ортан Кассій та тисячадвохсотрічний магістр Кривавих Ангелів Данте не лише цілком боєздатні, а й належать до найкращих воїнів з-поміж лав космодесанту[5][6]. Щодо космодесантників, яких поміщають у саркофаги Дредноутів, то тривалість їх життя не обмежена нічим. Принаймні один з Дредноутів — Бйорн з Космічних Вовків — був очевидцем подій Єресі. Космодесантники-хаосити завдяки підтримці Руйнівних Сил та викривленню часу в регіоні Ока Жаху взагалі не вмирають своєю смертю, тому серед них присутні чимало учасників Великого Хрестового Походу та Єресі[7].

Кожний орден космодесанту набирає рекрутів з приписаних йому планет. Нерідко це «дикунські» планети, жителі яких відповідно більш витривалі, ніж «цивілізованих». Новобранці також можуть набиратися з аристократичних родів, серед яких вважається честю віддавати у космодесант когось з дітей. Як правило, рекрутами стають хлопчики-підлітки. Жінки не можуть стати космодесантниками через свій гормональний баланс, як і чоловіки похилого віку. Дітей Адептус Астартес теоретично можуть мати, проте не відчувають статевого потягу з причини того ж гормонального балансу і привитих в ордені переконань.

Ставши скаутами на службі ордена, люди проходять курс гормональної і генної терапії, яка підготовує їх до імплантування синтетичних органів. Ці органи вирощуються з так званого «генного сімені» (прогено́їдів), яке визріває в спеціальних порожнинах тіла старших космодесантників протягом багатьох років. Паралельно відбувається навчання доктрині ордена, тренування і виховання. Сформовані воїни Адептус Астартес повністю віддаються служінню Імперіуму, відрікаючись від колишнього життя. Ті, хто з якоїсь причини не пройшли всі ступені становлення космодесантником, перетворюються на кіборгів — сервіторів, якщо не гинуть[8].

Історія[ред.ред. код]

Заснування[ред.ред. код]

Космічний десантник у відеогрі Dark Millenium. Обладунки зразка 41-го тисячоліття

Початково Імператор людства створив собі з метою об'єднання людства дітей — примархів. Вони були надлюдьми і володіли видатними якостями, як фізична сила, інтелект і вміння вести за собою людей. Коли примархи були загублені через вплив сил Хаосу, з генетичного матеріалу двадцяти примархів Імператор створив двадцять легіонів, з якими почав об'єднання галактики. В міру знаходження примархів, Імператор довіряв їм по одном з легіонів, куди також включав послідовників своїх дітей з тих планет, де примархи стали лідерами. Тоді не було ліміту для чисельності солдат, окрім кількості генного сімені, яке необхідне для створення нового воїна.

Під час подій Єресі Горуса дев'ять легіонів перейшли на сторону Хаосу. Після перемоги над ними, лояльні легіони поділили на багато менших орденів, тим самим обмеживши можливість переходу великої сили на сторону Хаосу. Серед легіонів є 2 «втрачені», всі відомості про які стерті з архівів і навіть імена їх примархів залишаються таємницею. Кожен орден має свою історію, яка веде до перших легіонів[9].

«Втрачені» легіони[ред.ред. код]

Серед легіонів Першого заснування є два, про які невідомо нічого, навіть їхньої назви та ім'я примарха. Це легіони II і XI. Офіційно відомо, що всі записи про ці легіони було стерто Інквізициєю, або втрачені під час Єресі Горуса. Games Workshop офіційно заявили, що це було зроблено для того, щоб гравці могли вигадати свої легіони. Деякі фани вважають, що ці два легіони — це нинішні Сірі Лицарі та Легіон Проклятих. Це невірно — Сірі Лицарі, як вважається, походить від самого Імператора, або від лояльних відділень Гвардії Смерті[10]. А Легіон Проклятих був створений із залишків ордену Вогняних Яструбів під час 13-го заснування, котрі підпали під вплив варпу, але не відступилися від служби Імперіуму[11]. Є вірогідність, що ХІ легіон (відступники) називається «Сини Злості» і служить богу Хаоса Малалові. Самі Games Workshop не можуть підтвердити цю інформацію, оскільки авторські права на Малала належать не компанії, а ії колишньому співробітнику, що покинув Games Workshop[12].

Космодесант в 41-у тисячолітті[ред.ред. код]

Після Першого Заснування було створено багато орденів на генному матеріалі вже існуючих. Вони також успадкували звичаї своїх легіонів-пращурів. Більшість було засновано на генному сімені Ультрамаринів, як на найбільш стабільному.

Засновники Warhammer 40000, компанія Games Workshop створила не більше 200 орденів. Інші ж були створені гравцями та затверджені компанією. Компанія регулярно відбирає і затверджує найпродуманіші з них. В М41 був створений перелік втрат орденів:

 • В варпі — 13
 • Непоправимі втрати — 21
 • Генетичний брак — 9
 • Через чистки Інквізиції — 4
 • Інше — 16

Загалом не стало 61 ордена Адептус Астартес[13].

Структура[ред.ред. код]

Приклад структури роти в настільній Warhammer 40,000

Відповідно до Кодексу Астартес кожен орден може складатись з 10-ти рот. Перші дев'ять складаються приблизно з сотні космодесантників та керуються командним відділенням на чолі з Капітаном. Перша рота, так звана рота ветеранів, складається з найкращих і найхоробріших воїнів ордену. В неї входять, як правило, колишні сержанти інших рот та солдати, які особливо відзначились в бою. Роти з другої по п'яту називаються бойовими, та складаються з тактичних відділень, штурмовиків, та відділень підтримки (англ. Devastator Squad). 6-9 роти називаються резервними. Роти 6-а та 7-а складаються тільки з тактичних відділень, 8а — тільки зі штурмових, 9а — тільки з відділень підтримки. Також усі дев'ять рот можуть включати техніку та дредноутів. Члени резервних рот часто складають екіпажі техніки, що підтримує основні роти. Десята рота складається із скаутів, нових рекрутів ордену, котрі ще не завершили процес ініціації, та які ще не здобули достатньо досвіду[14]. Деякі ордени не слідують цим правилам, та порушують дозволену кількість у тисячу воїнів. Наприклад, орден Чорних Храмовників поділяється на хрестові походи, загальна чисельність яких складає приблизно шість тисяч Космодесантників.

Бойові відділення[ред.ред. код]

Різні відділення космодесанту з військовою технікою

Рекрути. Різні ордени використовують різні методи набору новобранців. Зазвичай вони вербуються у рідному світі Ордену. Ці світи, зазвичай, мають дуже низький рівень розвитку, на рівні кам'яного віку, чи середніх віків, де мешканці планети вважають за честь стати «Воїном Богів». Через низький розвиток суспільста, населення, здебільшого, гарно фізично розвинуте і є прекрасним матеріалом для модифікацій. Інше популярне джерело — злочинці з міст-мурашників(англ. Hive City). Не всі рекрути виживають під час процесу ініціації.

Після закінчення трансформації рекрутів залишають у агресивному середовищі, щоб імплантанти запрацювали на повну силу, а також щоб перевірити можливості рекрута. Також рекруту проводять ментальне очищення для того, щоб виключити можливий вплив Хаосу, хоча іноді це не спрацьовує.

Розвідники. Після закінчення випробувань рекрут вступає в орден в ранзі неофіта. Неофіти вивчають історію ордену, положення кодексу Астартес, поки над тілом проводяться останні перетворення.

Після завершення процесу неофіт розриває усі контакти з попереднім життям: друзями, сім'єю. Він клянеться нести службу Імператорові та Ордену до самої смерті. Перетворення на космодесантника — небезпечний процес і багато неофітів вмирають.

В більшості орденів неофіти служать в десятій роті, де їх навчають досвідченіші солдати, а також неофіти слугують легкою розвідною силою. В ордені Чорних Храмовників розвідники стають слугою досвідченого солдата, який навчає їх бойовим та мирним навичкам космодесантника.

Ініційовані/Бойові Брати. Після завершення усіх процедур ініціації розвідник повинен пройти фінальне випробування. По завершенні цього тесту неофіт стає повноправним членом ордену та отримує болтер і силову броню, за які він повністю відповідає. Його переводять до однієї з восьми основних рот. В залежності від здібностей, його можуть перевести до бойового відділення, штурмовиків чи до відділень підтримки.

Бойове(Тактичне) відділення. Основна бойова сила яка є хребтом будь-якої атаки чи оборони. Вони можуть адаптувати своє озброєння та тактику до будь-якої ситуації але зазвичай озброєні болтером, болт-пістолетами цепним мечем і запасом гранат. У роті вісім з десяти відділень це тактичні відділення.

Штурмове відділення. Штурмові відділення спеціалізуються на рукопашній і споряджені стрибковими ранцями для швидкого зближення із супротивником, а не лобової атаки. Вони не використовують важке озброєння, віддаючи перевагу зброї ближнього бою (болт-пістолетам, ланцюговим мечам). Зазвичай їх застосовують для швидких атак і змотування супротивника ще перед боєм. Хоча від ордену до ордену їх застосовують по різному, наприклад у Білих шрамів всі воїни повинні бути дуже мобільними і їхні командири опираються не на тактичні, а на штурмові відділення. Згідно з Кодексом Астартес у роті два з десяти відділень це штурмовики.

Відділення вогневої підтримки. Відділення вогневої підтримки (англ. Devastator Squad) підтримують основні сили вогнем з важкого озброєння. Все відділення споряджене важкою зброєю:

 • Плазмаган
 • Лазгармата
 • Ракетниця
 • Мульти-мельта
 • Важкий болтер

Відділення складають з старих та досвідчених воїнів ордену. У Космічних вовків через це відділення вогневої підтримки називають Довгими іклами (у всіх Вовків все життя ростуть ікла і через кілька сотень років воні стають досить довгими). Два з десяти відділень роти це Відділення вогневої підтримки.

Ветерани. Деякі Бойові Брати мають військовий досвід, який складає століття. Зазвичай вони командують відділеннями, але з найцінніших складають елітну першу роту. Ветерани несуть на обладунках так званий Crux Terminatus — символ того, що вони гідні носити надважкі Тактичні обладунки Дредноута або Термінаторські обладунки. Кожні таки обладунки надзвичайно цінні, і не завжди їх вистачає на всіх ветеранів, тому Crux Terminatus часто носиться і на силовій броні.

Після сотень років служіння космодесантник може зайняти один з командних постів у ордені.

Капітани. Відомі як Брати-Капітани, вони головують в кожній з десяти рот. Кожен з них — найкращий воїн своєї роти. Окрім командування бойовими братами, Капітани несуть багато інших зобов'язань по забезпеченню роти озброєнням, чи займаються проблемами флоту, тошо. «Командир сил» (Force Commander) — звичайний термін для командира роти, або голови ордена.

Голова ордена. Голова ордена несе відповідальність за весь орден, флот, та іноді за цілі планети ордену. Це воїн з визначним досвідом, має мати стратегічні навики в командуванні арміями.

Голова ордену відповідає за збереження традицій та секретів ордену. Часто він несе обов'язки планетарного губернатора рідної планети ордена. Голова ордена має доступ до всіх секретів та артефактів свого ордену.

Титул Голови Ордена змінюється від ордена до ордена: «Вищий Маршал» у Чорних храмовників, «Великий Вовк» у Космічних Вовків, «Верховний Грандмайстер» у Темних Ангелів і так далі.

Підтримка[ред.ред. код]

У структурі орденів ці бойові одиниці не посідають якихось певних місць (крім Капелланів), але вони також вкрай важливі.

Сервітори. Сервітори — це пристосовані до важкої роботи кіборги з числа рекрутів, що не пройшли випробування, злочинців, або штучно вирощені організми, які тепер слугують як тілоохоронці членів Ордену чи обслуговують технічне обладнання. Силових обладунків вони не мають, натомість обладнані сервокінцівками.

Апотекарії. Апотекарії — десантники, що відповідають за медичне обладнання та за генетичне сім'я Ордену. Вони виконують функцію медиків у Космодесанті, доглядають за перетворення рекрутів у повноцінних воїнів Адептус Астартес, а також видаляють генетичне сім'я (яке міститься в спеціально модифікованих органах в черевній порожнині) з загиблих десантників (процес називається «benedicto ultimatus», «остання милість»).

Технодесантники. Космодесантники, що пройшли курс навчання у Адептус Механікус, відповідають за обслуговування зброї та техніки, зокрема Дредноутів. У їх комплектацію входять сервокінцівки.

Бібліарїї. Санкціоновані псайкери (люди з надприродними психічними здібностями), перетворені на космодесантників. Використовуються здебільшого проти ворожих псайкерів та для виявлення потенційних ворогів. Замість шоломів Бібліарїї носять спеціальні відлоги, що підсилюють їх психічні здібності.

Деякі ордени (зокрема Чорні Храмовники) не терплять псайкерів взагалі як потенційно небезпечних мутантів і тому взагалі не мають Бібліарїв.

Капеллани. Капеллани — найпобожніші, найревнивіші та найфанатичніші космодесантники — виконують функції духовних лідерів Адептус Астартес. Вони розпочинають щоденні молитви, вони стежать за проведенням ритуалів, зокрема за процесом ініціації рекрутів, під час битви вони йдуть у перших рядах, надихаючи своїми вірою та хоробрістю інших десантників. Капеллани носять особливу зброю ближнього бою — Крозій, а їхні шоломи стилізовані під черепи задля залякування ворогів

Капеллани до останнього вірні Імператорові і не зрікаються Його навіть тоді, коли увесь інший орден зраджує Імперіум і переходить на бік Хаосу, тож у орденах-ренегатах Капелланів убивають. Єдиний Легіон Хаосу що зберіг Капелланів — найфанатичніший Легіон Носителів Слова (тепер Капеллани цього Легіону називаються Темними Апостолами).

Перелік Легіонів Першого Заснування[ред.ред. код]

Лояльні легіони
Назва Номер Примарх Планета примарха База Особливості Легіону Гасло Легіону
Темні Янголи
(Dark Angels)
I Ліон Ель Джонсон
(Lion El'Jonson)
Калібан
(Caliban) (знищена)
Скеля
(The Rock) (астероїдна база)
Перша рота — Крило Смерті — складається лише з Термінаторів, друга — Крило Ворона — тільки зі швидкістних транспортних засобів «Покайся! Бо завтра ти помреш!»
Білі Шрами
(White Scars)
V Ятагай Хан
(Jaghatai Khan)
Хоґоріс (або Чогорі)
(Chogoris)
Хоґоріс (або Чогорі)
(Chogoris)
Ставлять в основу швидкість та мобільність «За Хана та Імператора!»
Космічні Вовки
(Space Wolves)
VI Леман Русс (або Расс)
(Leman Russ)
Фенріс
(Fenris)
Фенріс
(Fenris)
Дуже специфічний Легіон і Орден «За Русса та Всеотця!» чи дике виття
Імперські Кулаки
(Imperial Fists)
VII Рогал Дорн
(Rogal Dorn)
Священна Терра
(Holy Terra)
Фаланга (корабель-фортеця)
(Phalanx)
Спеціалісти з ведення оборони та облоги; один з найфанатичніших лояльних Легіонів «Примарх — наш Предок, во славу Твою та Того, хто на Террі!»
Криваві Ангели
(Blood Angels)
IX Сангвіній
(Sanguinius)
Баал 2
(Baal Secundus)
Баал 1, 2
(Baal Prime, Secundus)
Через ваду генетичного сімені у битві часто впадають у безумство, відоме як Чорне Прокляття «Кров'ю Сангвінія!» чи «За Імператора та Сангвінія!»
Залізні Руки
(Iron Hands)
X Ферус Манус
(Ferrus Manus)
Медуза
(Medusa)
Медуза
(Medusa)
При першій же нагоді замінюють живі органи штучними, оскільки вважають плоть занадто слабкою «Плоть слабка!»
Ультрамарини (або Ультрадесант)
(Ultramarines)
XIII Робаут Жилліман
(Roboute Guilliman)
Макраг (або Макрейдж)
(Macragge)
Макраг (або Макрейдж)
(Macragge)
В усьому слідують Кодекс Астартес «Відвага і честь!»
Саламандри
(Salamanders)
XVIII Вулкан
(Vulkan)
Ноктурн
(Nocturne)
Прометей
(Prometheus), супутник Ноктурна
Віддають перевагу тепловій зброї на кшталт вогнеметів та мельтаганів «В полум'я битви, на ковадло війни!»
Гвардія Ворона
(Raven Guard)
XIX Коракс
(Corax)
Деліверанс
(Deliverance),
супутник Лукауса (Lycaeus)
Деліверанс
(Deliverance)
Спеціалісти з диверсій «Перемога чи смерть!»[15]
Легіони відступників
Назва Номер Примарх Планета примарха База Особливості Легіону Гасло Легіону
Діти Імператора
(Emperor's Children)
III Фулґрім
(Fulgrim)
Чемос
(Chemos) (статус невідомий, вірогідніше всього — знищена)
Око Жаху
(Eye of Terror)
Присягнули Слаанешеві; використовують звукову зброю «Діти Імператора! Смерть ворогам Його!»
Залізні Воїни
(Iron Warriors)
IV Пертурабо
(Perturabo)
Олімпія
(Olympia) (знищена)
Медренгард
(Medrengard), Око Жаху
Спеціалісти з облоги «Залізо зовні — залізо всередині!»
Повелителі Ночі
(Night Lords)
VIII Конрад Корз або Курзе /Нічний Мисливець
(Konrad Curze/Night Haunter)
Нострамо
(Nostramo) (знищена)
Око Жаху Тероризують ворогів постійними нападами, диверсіями, убивствами тощо «Ми прийшли за вами!»
Пожирачі Світів
(World Eaters)
XII Ангорн
(Angron)
+++невідомо+++ Око Жаху Присягнули Кхорнові; віддають перевагу битві врукопашну «Кров Богові крові! Черепа Тронові з черепів!!»
Гвардія Смерті
(Death Guard)
XIV Мортаріон
(Mortarion)
Барбарус
(Barbarus) (знищена)
Планета Чуми
(Plague Planet), Око Жаху
Присягнули Нурглові; за рахунок надзвичайної стійкості надають перевагу відкритій битві Гасла немає, наступають у тиші
Тисяча синів (Thousand Sons) XV Мангус Рудий (Magnus the Red) Просперо (Prospero) (знищена) Планета Чаклунів (Planet of the Sorcerers), Око Жаху Присягнули Цзінчеві; усі командувачі — чаклуни, звичайні десантники — привиди, замкнені у своїх силових обладунках «Усе порох!»
Місячні Вовки/Сини Горуса/Чорний Легіон[16] (Luna Wolves / Sons of Horus / Black Legion) XVI Горус[17] (Horus) Хтонія
(Cthonia) (Знищена)
Око Жаху
(Eye of Terror)
Мають доступ практично до всього, що може бути у хаоситів; у бою намагаються позбавити ворога командування До Єресі: «За Полководця!», після Єресі: «Ми повернулися! Смерть лже-Імператорові!»
Носителі Слова
(Word Bearers)
XVII Лоргар
(Lorgar)
Колхіда
(Colchis) (знищено)
Сікарус
(Sicarus) — Око Жаху; Ґалмек (Ghalmek) — Маелшторм(Maelstrom)
Найфанатичнійший серед легіонів-відступників; перемагають ворога за рахунок переважаючих сил Гасла немає, замість нього виспівують тексти своїх нечистих молитов
Легіон Альфа
(Alpha Legion)
XX Альфарій Омегон
(Alpharius Omegon)
+++невідомо+++ +++невідомо+++ Спеціалісти з диверсій, мають широкі адаптивні можливості «Гідра Домінатус!» або ж «За Імператора!» щоб збити ворога з пантелику
Зниклі Легіони
Назва Номер Примарх Планета примарха База Особливості Легіону Гасло Легіону
+++видалено з архіву+++ II +++видалено з архіву+++ +++видалено з архіву+++ +++видалено з архіву+++ +++видалено з архіву+++ +++видалено з архіву+++
+++видалено з архіву+++ XI +++видалено з архіву+++ +++видалено з архіву+++ +++видалено з архіву+++ +++видалено з архіву+++ +++видалено з архіву+++

Примітки[ред.ред. код]

 1. Warhammer 40,000: Compendium, ст. 129, ISBN 1-869893-71-9
 2. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.8, ISBN 1-84154-526-0
 3. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.42, ISBN 1-84154-526-0
 4. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.10-11, ISBN 1-84154-526-0
 5. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.47, ISBN 1-84154-526-0
 6. Codex: Blood Angels (5th Edition), ст.6, ISBN 978-1841549606
 7. Codex: Chaos Space Marines (6th Edition), ст. 14, ISBN 978-1908872029
 8. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.10-11, ISBN 1-84154-526-0
 9. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.5-7, ISBN 1-84154-526-0
 10. Codex: Grey Knights (5th Edition), ст.6-13,ISBN 978-1841549910
 11. White Dwarf 99 (UK): Index Astartes: Legion of the Damned
 12. Two unknown legions в енциклопедії Lexicanum
 13. Lost Chapter в енциклопедії Lexicanum
 14. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.28-40, ISBN 1-84154-526-0
 15. Codex: Space Marines (4th Edition), ст.8, ISBN 1-84154-526-0
 16. Перша зміна назви відбулася після призначення Хоруса на посаду Полководця (Warmaster), головного серед примархів. Друга зміна назви відбулася після смерті Хоруса.
 17. також перекладають як Гор. Це пов'язано з тим, що ім'я Хорус запозичене із давньоєгипетської міфології, а на території слов'ян цього бога зазвичай називають Гор

Джерела[ред.ред. код]

 • Haines, Pete; McNeill, Graham (2004). Warhammer 40,000 Codex: Space Marines (вид. 4th). Nottingham: Games Workshop. ISBN 1-84154-526-0. 
 • Warhammer 40,000 5th edition rule book, Games Workshop, Nottingham 2008