Імперіум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Імперіум Людства
В реальності
Серія Warhammer 40,000
Творці Games Workshop
Жанр Наукове фентезі
В фантастиці
Девіз Імператор захищає[1]
Форма правління Теократична олігархія
Голова держави Імператор Людства (де-юре)
Верховні Лорди Терри (де-факто)
Заснований 30-е тисячоліття н.е.
Уряд Рада Верховних Лордів Терри
Офіційна мова Висока готика
Столиця Свята Терра (сучасна Земля)
Територія Весь космос в радіусі 50000 світлових років навколо Терри
Населення (склад) люди, генетично і хірургічно вдосконалені люди, мутанти та види, що походять від людей
Населення(розмір) точно невідомо

Імперіум Людства (англ. Imperium of Mankind, лат. Imperium Hominis) — у вигаданому всесвіті Warhammer 40000 найбільша імперія галактики Чумацького Шляху, держава людської раси, що утримує мільйони планет під владою Імператора, котрий шанується як божество. За історією, що подається в численних джерелах і творах по Warhammer 40000, Імперіум був заснований 10 тисяч років тому (тобто, в 30000-х роках) людиною, відомою як Імператор, який продовжує очолювати його, — можливо, лише номінально. З часу заснування перетворився на теократичну олігархічну диктатуру.

Імперіум ділить Галактику на п'ять областей — Сегментумів, однак підвладний йому космос являє собою безліч контрольованих планет різного рівня розвитку, сполучених за допомогою надсвітлових польотів через Варп. На території Імперіуму знаходяться володіння численних інших рас, а на краях галактики є планети, досі не приєднані до Імперіуму.

Пануванню і процвітанню Імперіуму загрожують сили Хаосу, елдари, орки, тираніди, тау, некрони та інші ксеноси (не-люди). Зсередини влада Імперіуму підточується бунтівниками, єретиками та мутантами.

Історія[ред.ред. код]

Утворенню Імперіуму передував довгий період процвітання людства з 15-го по 25-е тисячоліття, відомий як Темна Ера Технологій[2]. В цей час люди опанували космічні перельоти через Варп з використанням екстрасенсів-псайкерів і розселилися по всій галактиці. Крах людства відбувся через масові бурі в Варпі, викликані народженням з надміру емоцій бога Хаосу Слаанеш, які унеможливили дальні космічні перельоти та зв'язок і розділили планети. Як наслідок Земля та інші планети деградували, а численні технології були втрачені. На Землі впродовж тисяч років стали правити тирани, які створювали власні царства, пізніше відомі як «техно-варвари». Наприкінці цієї епохи Землю війнами знову об'єднала людина, знана як Імператор. Ці війни велися солдатами, які були генетично поліпшені Імператором, Громовими Воїнами (не плутати з Космодесантниками).

Коли збурення Варпу вщухли, після захоплення наукових лабораторій і космічних станцій на Місяці, а також фабрик і вчених на Марсі, Імператор взявся за об'єднання людства під єдиною владою. Ці три фракції, Терра (Земля), Марс і Місяць, підписали договір про створення Імперіуму. Для відновлення дальніх космічних польотів Імператор спроектував маяк Астрономікан, який підживлювався його власною психічною силою та служив для навігації кораблів.

Був побудований величезний флот, і почався двохсотлітній Великий Хрестовий Похід з метою об'єднання всіх вцілілих людських планет. Для цього Імператор створив 20 надлюдей — Примархів, але ті були викрадені силами Хаосу і розкидані по всій галактиці. Тоді Імператор використав свої напрацювання для створення генетично змінених звичайних людей — легіонів Космодесанту. Згодом всі Примархи (крім двох, доля яких невідома) були знайдені і поставлені на чолі легіонів. Спільно з армією, що складалася з Імператорської Гвардії і Флоту Імператора, могутність Імперіуму з часом охопило тисячі світів. Разом з тим деякі піддані Імператора стали сумніватися в доцільності його правління. Зокрема Примарх Лоргар, який шанував батька як бога, за його докори став шукати "справжніх" богів, якими знайшов чотирьох богів Хаосу і став таємно служити їм.

Великий Похід закінчився вже явною зрадою першого примарха, Горуса, який за сприяння Лоргара піддався впливу сил Хаосу, котрі показали йому похмуре майбутнє Імперіуму, в якому Імператора шанують як бога, а Горуса зганьблено. До нього приєдналися ще 9 примархів, з чого почалося повстання, відоме як Єресь Горуса.

Горус шукав шляхи до швидкої перемоги, спрямувавши свої сили безпосередньо до Священної Терри. В останній битві Горуса та Імператора перший був знищений, а Імператор отримав смертельні поранення і був поміщений в сконструйований примархом Рогалом Дорном пристрій — Золотий Трон, який зберігає Імператора в штучній комі. В такому стані він знаходиться з того часу протягом 10 тисяч років.

Протягом кількох років легіони-зрадники і їх союзники повільно виходили з Імперського простору, і зрештою осіли в Sigmentum Oculatoris, більш відомому як Око Жаху, де матеріальний світ близько межує з Варпом.

Своїми здібностями Імператор продовжував підтримувати психічний маяк — Астрономікан. Але тепер до Астрономікана підключалися тисячі псайкерів, які швидко помирали і замінялися новими. Пошуками таких і знищенням інакомислячих зайнялася організація, що стала Інквізицією. Імператор, який за життя був проти релігії, сам став об'єктом поклоніння, тепер як Бог-Імператор і спаситель людства.

До 41-го тисячоліття Імперіум перетворився в теократичний тоталітарний режим на чолі з Лордами Терри. Але, незважаючи на це, Імперіум є єдиною реальною силою яка може зберегти людство.

Структура Імперіуму[ред.ред. код]

Адептус Терра — основна організація Імперіуму Людства, що містить в собі більшість інших офіційних департаментів і організацій. Керівництво Адептус Терра на вищому рівні здійснюють Вищі Лорди Терри. Фактично Адептус Терра виконує роль уряду. Тільки церква Екклезіархія і Інквізиція не є частиною Адептус Терра. Наймогутніша людина в Адептус Терра (і, на практиці, у всьому Імперіумі) — Майстер Адміністратуму.

Адептус Терра було створено в часи Єресі Горуса, коли Імператор був смертельно поранений і поміщений у Золотий Трон. Він передав свою владу регенту Терри, а той — створив цю організацію. Формально Імператор продовжує керувати, а Адептус Терра "тимчасово" виконують його обов'язки.

Основні організації Імперіуму:

 • Адептус Адміністратум — виконує всі адміністративні функції, є найбільшою з організацій Імперіуму. Містить велике число підрозділів, представництв та департаментів. Йому підпорядковуються Імперська Гвардія, ордени Космодесанту, Флот, планетарні уряди, Офіціо Ассасинорум та вільні торговці.
 • Департамент Муніторум — підрозділ Адміністратуму, спрямований на управління і підтримку Імперської Гвардії.
 • Адептус Астра Телепатика — керує імперськими санкціонованими псайкерами, шукає і тренує їх.
 • Адептус Астрономіка — займається управлінням Астрономіканом, також використовує Навігаторів для польотів через варп.
 • Адептус Механікус — техніки і вчені, які створюють імперську екіпіровку, кораблі і зброю. Має власні військові сили.
 • Адептус Арбітрес — поліція, що стежить за виконанням Лекс Імперіа — волі Імператора.
 • Офіціо Ассасинорум — організація вбивць та диверсантів, що знищують ключові особи противника.
 • Інквізиція — секретна поліція, що займається загрозами з боку єретиків, зрадників, ксеносів і демонів. Інквізиція незалежна від Адептус Терра. В свою чергу поділяється на три основні Ордоси (крім малих Ордосів): Ордо Ксенос, Ордо Маллеус и Ордо Єретикус.
 • Адептус Міністорум (Екклезіархія) — імперська церква, її глава — Екклезіарх, є одним з Вищих Лордів Терри[3].
 • Імперський флот — поділяється на Військовий флот, Торговий і Цивільний[4].

Територіально Імперіум поділяється на Сегментуми:

 • Сегментум Солар — внутрішній сегмент, центральний в Імперіумі. В ньому знаходиться Терра.
 • Сегментум Пацифікус — знаходиться на галактичному заході.
 • Сегментум Обскурус — найбільш захищений через численні загрози сектор на галактичній півночі. В ньому розташоване Око Жаху.
 • Сегментум Темпестус — південний сектор, який зазанає нападів ксеносів і піратів.
 • Сегментум Ультіма — найбільший Сегментум на галактичному сході, де розташоване ядро галактики. В ньому знаходяться імперія Ультрамар та імперія Тау. За ним залишається частина галактики, куди не досягають сигнали Астрономікана — Східна Межа[5].

Культура[ред.ред. код]

Імперіум включає планети різного рівня розвитку і з різними умовами, від деградованих до кам'яного віку і до високотехнологічних. Населення планет найнижчого рівня розвитку належить до держави тільки формально, інколи навіть не здогадується про своє підданство й існування Імперіуму, або вважає його місцем життя богів. Планети середньовічного рівня, принаймні правляча еліта, мають уявлення про існування інших населених небесних тіл, можуть платити данину. Високотехнологічні колонії нерідко повністю покриті містами, або мають так звані Вулики — багаторівневі мегаполіси з населенням в мільярди чоловік. Для численних планет існує спеціалізаця, одні більшою мірою займаються важкою промисловістю, інші вирощуванням культурних рослин, є релігійними центрами, або служать форпостами. Хоча на багатьох тривають війни, природні й техногенні катастрофи, існують тисячі цілком мирних колоній.

Імперіум використовує дві основні мови: низька готика (англ. Low Gothic) і висока готика (англ. High Gothic). Низька готика — загальна, повсякденна мова, якою говорить більшість імперських планет в якості першої або другої мови (поряд з місцевими)[6]. Більшість планет були частиною Імперіуму досить довго, щоб прийняти низьку готику як універсальну мову, але є багато Диких світів, на яких не говорять готикою взагалі. Діалекти готики відрізняються і можуть бути взаємно незрозумілими. Висока готика (представлена у вигляді латино-англійської мови), використовується в державних установах і організаціях (Адептус Терра, Інквізиція, Екклезіархія) та серед аристократії. Адептус Механікус мають свої мови — лінгва-техніс (англ. Lingua-technis), набір шиплячих звуків, і бінарну систему.

Імперська Календарна Система має в своїй основі григоріанський календар Землі. Дати записуються наступним чином: <Рік тисячоліття>. М <Тисячоліття >. Наприклад, 40 999 рік буде представлений як 999.M41. Однак 41 000 буде 000.M41, хоч нове тисячоліття і не має нульового року.

Імперіум має загальні заборони на: співпрацю або спілкування з ксеносами, розробку або з використання штучного інтелекту, участь у чаклунстві, надмірні мутації, вчинення несанкціонованого геноциду. Проте на практиці вони часто ігноруються або обходяться. Так, існування людей-мутантів з паранормальними здібностями (псайкерів) допускається через їхню виняткову корисність. Так само в Імперській Гвардії служать підвиди людей, огріни і ратлінги. Сірі лицарі та Інквізиція користуються допомогою розумних істот джокаеро, які офіційно визнаються тваринами[7].

Примітки[ред.ред. код]

 1. англ. The Emperor protects
 2. «Темна» для жителів 41-го тисячоліття, оскільки технічні досягнення того часу незрозумілі і сприймаються як магія.
 3. Схема організації Імперіуму (англ.)
 4. Imperial Fleet
 5. Battlefleet Gothic Rulebook. Andy Chambers, Gavin Thorpe, Jervis Johnson, ISBN 1869893654
 6. Warhammer 40,000: Rogue Trader. Rick Priestley, Berkley Publishing Group, London 1989, ISBN 1-869893-23-9
 7. Codex Grey Knights (5-th edition). Matthew Ward, Allesio Cavatore, Gav Thorpe, Robin Gruddace, Phil Kelly, ISBN 978-1841549910

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]