Warhammer 40,000

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Warhammer 40000)
Перейти до: навігація, пошук
Warhammer 40,000
Warhammer 40k logo.png
Логотип гри
Виробник Games Workshop
Дизайнер Рік Прістлі, Енді Чемберс та ін.
Ілюстратор Джон Бланш, Джес Гудвін та ін.
Видавець Games Workshop
Існування 1987 – по сьогодні
Тип гри Варгейм
Кількість гравців 2 і більше
Час підготовки до гри близько 20 хвилин
Час гри 2-3 години, залежить від розміру гри
Вплив випадковості середня (кидання дайсів)
Офіційний сайт www.games-workshop.com

Warhammer 40,000 (неофіц. Warhammer 40K) — настільна гра, варгейм, створена британською компанією Games Workshop, події якої розгортаються у одноіменному вигаданому всесвіті, жанр якого визначається як антиутопічне футуристично-готичне фентезі[1]. Також за всесвітом Warhammer 40,000 створені й інші настільні ігри, карткові ігри, відеоігри, книги та фільми, в тому числі й фанатські.

Настільна військово-тактична гра по цьому всесвіту відтворює баталії між арміями 41-го тисячоліття за допомогою мініатюр (масштаб 28 мм, приблизно 1:65). Для гри використовуються фігурки воїнів, чудовиськ та військової техніки. У саму гру грають на столах, на які виставляються террейни — макети будівель, лісів та інших елементів ландшафту. Також для гри використовуються шестигранні кубики (D6, дайси), лінійки, рулетки та спеціальні шаблони.

Warhammer 40,000 є науково-фантастичною альтернативою оригінальному, фентезійному Warhammer Fantasy Battle, але всесвіт не обмежується рамками суворої наукової фантастики, відхиляючись в бік технофентезі.

До армій, за які можна грати, входять різноманітні істоти й техніка, що мають різні правила для кожного виду бойових одиниць. Кожна армія має свої переваги і слабкості, тактику ведення бою та історію, яку називають «тлом» абож «бéком» (від англ. Background — «тло»). Крім того в різноманітних творах за всесвітом фігурують менш відомі армії, раси та організації, не представлені в настільному втіленні Warhammer 40,000.

Правила[ред.ред. код]

Мініатюри на ігровому полі

Для гри необхідні поле бою, мініатюри, спеціальні шаблони, книга правил і кодекс обраної армії, рулетка, гральні кубики, та іноді записник. Перед початком гравці домовляються про сценарій або визначають його кидком кубика, після чого облаштовують поле бою і розставляють мініатюри: піхоту, техніку, воєначальників і т.д. Війська мають певну цінність, виражену в очках, і попередньо гравці домовляються арміями якого розміру командуватимуть. Гра відбувається покроково, повний ігровий хід складається з ходів обох гравців, поділених на фази руху, стрільби і наступу (в сьомій редакцій була додана четверта психічна фаза для задіяння психічних сил і магії).

Мініатюри використовувані в грі Warhammer 40,000, називаються моделями або юнітами і мають дев'ять характеристик. Це: навики ближнього бою (WS), навики стрільби (BS), сила (S), стійкість (T), рани[2] (W), ініціатива (I), атака (A), лідерство (хоробрість) (Ld) і спас-кидок (Sv).

Всі характеристики оцінюються за шкалою від 0 до 10. Спас-кидок (saving throw) дає шанс уникнути ушкоджень та задіюється коли, наприклад, війська за правилами володіють бронею, силовими полями чи сидять в укритті. На відміну від інших характеристик, нижче значення спас-кидка є кращим, але не може бути краще за 2+. Тобто, щоб броня або поле захистило бійця, потрібно, кинувши кубик, отримати результат 2 або більше. Якщо характеристика рівна нулю, то юніт не має здібностей у цій області. Якщо сила, стійкість або рани моделі зменшуються до нуля, вона помирає (виходить з ладу). У техніки власний набір характеристик: навики стрільби (BS), показник броні (AV), пункти броні (HP) та клас (швидкісна, літальний апарат, важка, відкрита тощо).

Киданням кубиків (D6, дайсів) визначається, які дії здійснять моделі, ефективність атак, тощо. Іноді слід користуватися D3  — фізично таких кубиків не існує, випале значення з D6 ділиться на половину і округлюється в більший бік. Часом в правилах прописані модифікатори у вигляді, наприклад, D6+1. Це означає, що до випалого значення слід додати 1. В деяких випадках дозволяється перекидати кубики. Також використовується і спеціальний кубик з нанесеними на його грані стрілками і значенням «Hit!» (попадання) — кубик зсуву. Він використовується для визначення випадкових напрямків, і застосовується, коли необхідно визначити дію мінометів і гармат. Спеціальними круглими або краплевидними шаблонами визначаються вибухи, дія вогнеметів. Відстані вимірюються в дюймах за допомогою рулетки або лінійки. Рекомендується записувати ходи та виконані дії.

В грі існують тести на характеристики, які проходять юніти за певних обставин. Так тест на хоробрість передбачає кидання D6 і звірення з таблицею характеристик цього юніта. В разі меншого або рівного випалого значення тест проходиться, при перевищенні відбудеться подія, прописана у правилах.

У грі використовується видимість одних військ іншими. Для проведення лінії прямої видимості від союзної моделі до ворожої має бути можливість провести пряму лінію від її очей до будь-якої частини тіла цілі. Якщо видно тільки зброю, прапор або інший предмет, модель вважається невидимою[3].

Від редакції до редакції правила можуть суттєво різнитися. Можуть додаватися нові юніти або замінятися старі, змінюватися характеристики, чи навіть вводитися і виключатися цілі армії[4].

Світ гри[ред.ред. код]

Warhammer 40,000 описує світ 41-го тисячоліття, суть якого передає означення «Середньовіччя далекого майбутнього». Warhammer 40,000 має виражену еклектику та гротеск. Численні елементи класичного, умовно середньовічного, фентезі присутні в світі гри, виконані в науково-фантастичному антуражі. Тобто, з одного боку, існують космічні перельоти, генна інженерія, іншопланетяни, з іншого — холодна зброя, магія та демони.

Місце дії окреслене галактикою Чумацький Шлях з її зоряними системами та планетами, і Варпом (Імматеріумом) — подобою гіперпростору з наукової фантастики, який використовується для космічних перельотів, а разом з тим є звичним місцем існування демонів, породжуваних емоціями жителів галактики. Більшість Чумацького Шляху займає людська держава Імперіум, що існує вже біля 10-и тисяч років. Імперіум послуговується залишками досягнень колишніх епох для підтримання свого існування, якому загрожують численні внутрішні та зовнішні вороги. Багато термінів Warhammer 40,000 звучать вигаданою мовою Імперіуму — високим готиком, поряд з вигаданими мовами інших рас і цивілізацій.

Історія всесвіту Warhammer 40,000 налічує мільйони років від створення перших розумних рас, як Елдари, богоподібними Древніми та їх падіння до 41-тисячолітя. Основна увага приділяється Імперіуму, котрий виник завдяки діянням людини, відомої просто як Імператор. Цей лідер проявив себе після того, як людство було розділене та деградоване через шторми у Варпі. Імператор об'єднав відокремлені планети під своєю владою, однак зрада його кращого сина і воєначальника Горуса вилилася у громадянську війну, відому як Єресь Горуса. В ході Єресі Імператор отримав смертельне поранення і відтоді перебуває в комі, правлячи лише де-юре. Імперіум же перетворився на теократичну державу з культом Імператора.

Примітними рисами цього всесвіту є жорстокість і похмурість, відображені в слогані Warhammer 40,000: «У похмурому світі далекого майбутнього є лише війна»[5]. Кожна із протиборчих сторін відрізняється ксенофобією та нетерпимістю до інших. У всіх сторін конфліктів є своя мотивація і мета, заради якої вони ладні піти на крайнощі[3].

Всесвіт гри містить численні алюзії на всесвітню історію, а також мистецтво, культуру і релігію багатьох народів світу. Серед міфологічних джерел найбільш використовуються міфи стародавньої Греції, Риму, Персії, Скандинавії, Єгипту, різні окультні вчення. Серед літературних — твори Джона Р. Р. Толкієна, Френка Герберта, Майкла Муркока, Роберта Хайнлайна, Гаррі Гаррісона і багатьох інших авторів. Серед історичних — майже вся історія людства, від найдавніших часів до ймовірного майбутнього, яким його описують фантасти та футурологи.

Історія створення[ред.ред. код]

Всесвіт Warhammer 40,000 був придуманий 1982-го року співробітниками британської компанії Games Workshop: Річардом Халлівелом (Richard Halliwell), Брайаном Анселлом (Bryan Ansell) і Ріком Прістлі (Rick Priestley). До того часу Games Workshop вже була відома своїм настільним варгеймом у жанрі фентезі Warhammer Fantasy Battle і готувалася створити науково-фантастичний варгейм. Від Fantasy Battle Warhammer 40,000 запозичив, окрім частини назви, велику кількість концепцій: раси (перероблені відповідно до науково-фантастичного антуражу), поєднання техніки і магії, і в значній мірі бойову механіку. Дизайнер Рік Прістлі створив оригінальний набір правил на основі актуальної на той момент другої редакції правил Warhammer Fantasy Battle.

Перша редакція гри, Warhammer 40,000: Вільний Торговець (англ. Rogue Trader), була опублікована в 1987 році. Вона являла собою книгу правил, орієнтовану переважно на відігрування невеликих сутичок. Згодом, додаткові матеріали, такі як правила на нові підрозділи і моделі, публікувалися в журналі «White Dwarf». З часом журнал «White Dwarf» став видавати більш об'ємні «листи армій», за допомогою яких можна було створювати великі за розміром і більш організовані армії, ніж в оригінальній книзі правил. Деякі елементи ігрових правил (Болтер, лазгани, фраг-гранати, броня Термінаторів) були присутні в ранніх наборах правил для ігор Laserburn (1980) та Imperial Commander (1981), написаних Брайаном Анселлом, коли загальне обрамлення всесвіту Warhammer 40,000 ще не було придумано[6].

У 1993 році вийшло друге видання правил. Пізніше вийшли: третє (1998), четверте (2004), п'яте (2008), шосте (2012) і сьоме (2014).

Видання правил[ред.ред. код]

Книга правил 5-ї редакції

Вільний Торговець (1987)[ред.ред. код]

Перше видання гри Warhammer 40,000: Rogue Trader було опубліковано в 1987 році. Геймдизайнер Рік Прістлі створив оригінальний набір правил (на основі другого видання правил Warhammer Fantasy Battle) для ігрового всесвіту Warhammer 40,000. Ігровий процес спочатку був орієнтований на рольову складову, а не на строгий варгейм. Ця версія видання докладно пояснювала правила гри, та була спрямована на невеликі битви. Більша частина складу армії гравця визначалася випадковим чином, шляхом кидання гральної кості. Деякі елементи сеттингу можна було побачити в правилах гри «Laserburn» (виробництва нині не існуючої компанії, Tabletop Games), які були придумані Брайном Анселлом. Потім ці правила були розширені Анселлом і Річардом Холівеллом, вони і не вважаються прямими попередниками «Rogue Trader».

В 2009 році Fantasy Flight Games було випущено рольову гру під назвою «Rogue Trader».

Друге видання (1993)[ред.ред. код]

Друге видання правил «Warhammer 40,000» було опубліковано наприкінці 1993 року, в ньому Games Workshop врахували деякі прохання фанатів. Воно було створене під керівництвом Енді Чамберса. Друге видання було випущено в коробковому виданні, яке включало в себе фігурки Космодесантників і Орків, декорації, гральні кості, а також основні правила. Пізніше був випущений додатковий набір, який отримав назву «Темне Тисячоліття» (англ. Dark Millennium), основними нововведеннями якого були правила використання психічних атак і підвищена увага до «спеціальних характеристик», які відкривають доступ до нових обладнання та здібностей, крім тих які були дані в оригіналі.

Третє видання (1998)[ред.ред. код]

Третє видання гри було випущено в 1998 році, і, як і друге, концентрувалося на поліпшенні правил для великих боїв. Це видання було набагато простішим в освоєнні, оскільки менш докладно розглядало характеристики здібностей. Книга правил була доступна як в одиночному, так і коробковому виданні, що включало в себе фігурки Космічних десантників і абсолютно нову фракцію Темних Елдарів. Також була прийнята система «кодексів» для кожної фракції, які більш докладно описували характеристики юнітів, історію фракції.

До третього видання пізніше було видано чотири нових кодекси: для двох армій ксеносів (іншопланетян), Некронів і Тау, і для двох армій інквізиції — Ордо Маллеус (Мисливці на демонів) і Ордо Єретікус (Мисливці на відьом). Елементи останніх двох армій раніше з'являлися в додаткових матеріалах (таких як Realm of Chaos і Кодекс: Сестри битви). Расу Тау, раніше присутню лише в текстах, вирішили випустити в якості грабельної через зростання інтересу до неї в США.

Четверте видання (2004)[ред.ред. код]

Четверте видання Warhammer 40,000 вийшло в 2004 році. Це видання не мало стільки серйозних змін як попередні видання, і мало «зворотню сумісність» з третім виданням кодексу кожної армії. Четверте видання було випущено в трьох формах: першою була версія в твердій палітурці, з додатковою інформацією та ілюстраціями по всесвіту Warhammer 40,000. Другим був бокс-сет, який називається «Битва за Макрагг», в який увійшли компактна версія правил в м'якій палітурці, декорації, дайси, шаблони і мініатюри Космічних Десантників і Тиранідів. Третім було обмежене колекційне видання. «Битва за Макрагг» була орієнтована в першу чергу на початківців. Битва за Макрагг засновувалася на вторгненні Тиранідів на рідну планету ордену Ультрамаринів, Макрагг. Розширення до гри під назвою «The Battle Rages On!» надавало нові сценарії та підрозділи, такі як Воїн Тиранідів.

П'яте видання (2008)[ред.ред. код]

П'яте видання Warhammer 40,000 було випущене 12 липня 2008 року. Незважаючи на деякі відмінності між четвертим і п'ятим виданнями, загальні правила були подібні. Заміною для попереднього видання Битва за Макрагг став стартовий набір «Штурм Чорної Межі» (англ. Assault on Black Reach), який включав кишеньковий збірник правил (містив повний набір правил, але опускав розділи беку і хоббі з повнорозмірної книги правил), стартові набори Орків і Космодесанту. Кожна армія містила лідера на вибір, або Варбосса Орків або Капітана Космодесанту.

Основні зміни правил включали доповнення до правил бігу, вдосконалення вибухів і шаблонів зброї, і досконаліше використання будівель та інших укриттів. Також були включені правила для тарану технікою. Ще одною важливою зміною стало введення «істинної» прямої видимості — щоб загін був помічений, принаймні одна модель в загоні має бути видимою атакуючим юнітом, незалежно від укриття.

Щодо беку, 5-е видання перейшло до більш докладного опису кожної раси. Воно містило детальний опис Імперіуму, в тому числі таблицю подій останніх 250 років 41-го тисячоліття.

Крім того, 5-е видання повернуло багато бойових одиниць, раніше вирізаних з попередніх редакцій через об'ємні правила. Протягом декількох років було випущено ряд доповнень, в тому числі з деяких інших ігор в тому ж сеттингу.

Шосте видання (2012)[ред.ред. код]

Шосте видання вийшло 23 червня 2012 року. Зміни в ньому включають систему карт Психічних Сил, аналогічну Warhammer Fantasy Battle, а також повні правила для літальних апаратів, монстрів, і переробку ушкоджень транспортних засобів. Воно також включає розширені правила взаємодії з оточенням і динамічніший ближній бій. На додаток до оновлення існуючих правил і додавання нових, 6-е видання представило кілька інших великих змін: систему Альянсів, в якій гравці можуть перенести бойові одиниці від інших військ у свої, з різним рівнем довіри; врахування фортифікацій як частини військових сил. Заміною «Штурму Чорної Межі» став бокс-сет «Темна Помста» (англ. Dark Vengeance), який включає в себе фігурки Темних Янголів і Космодесанту Хаосу. Деякі ранні набори «Темної Помсти» містили обмежений тираж Капелана Темних Янголів.

Сьоме видання (2014)[ред.ред. код]

Сьоме видання було доступне для попереднього замовлення з 17 травня 2014 року. Реліз відбувся 24 травня 2014. Видання доступне у стандартній версії, коробоковій версії «Munitorum Edition», як електронна книга та в інтерактивній iPad-версії[7]. Стандартне видання, на відміну від попередніх, складається одразу з трьох книг: A Galaxy of War, Dark Millennium та The Rules. «Munitorum Edition» містить книги в твердій палітурці (A Galaxy of War, Dark Millennium, The Rules (формату A5) і Visions of the Dark Millenium), карти завдань та психічних сил, мапу і спеціальні медалі. Стартовим набором продовжила бути «Темна помста».

Видання пропонує більш вільні правила щодо формування армій, зокрема використовувати будь-які моделі. Було перероблено правила перехоплення військ, дозволено ширше використання надпотужних військ. Задіяння психічний сил і чаклування тепер винесено в окрему фазу. Виконання тактичних завдань стало гнучким шляхом до набору очок перемоги.

Протягом наступних років планується розширити це видання доповненнями і зміцнити зв'язки з іншими іграми за всесвітом Warhammer 40,000[8][9].

Ігрова література[ред.ред. код]

Книги правил — довідник з ігрового процесу Warhammer 40K. Книги правил містять основну інформацію, включаючи перелік правил для настільної гри, історію 41-го тисячоліття та керівництва з армій і рас. Містять розділи з колекціонування, вибору і фарбування мініатюр.

Кодекси — містять описи ігрових рас і відповідних загонів (характеристики, вартість, озброєння). Положення Кодексів переважають над Книгами правил, і у випадку спірної ситуації, слід дотримуватися правил Кодексу. Кодекси деяких армій мають доповнення, які розширюють історію і правила окремих підрозділів. Частина доповнень поширюються виключно в електронному варіанті. Слід пам'ятати, що видання Кодексів відповідають виданню Книг правил, тому, до прикладу, наступним виданням Кодексу Космодесанту Хаосу після 4-го є 6-е, пропускаючи 5-е. Також в межах одного видання кодекс може бути переглянуто і перевидано[10].

Складаються з розділів:

 • Бек — інформація про расу, фракцію, і її місце у всесвіті. Включає в себе ілюстрації, короткі новели, і копії вигаданих документів.
 • Бестіарій — опис одиниць, персонажів і транспортних засобів, які можуть використовуватися в бою. Включає їх характерні особливості, інформацію про озброєння та обмеження щодо їх використання, а також довідкову інформацію про юнітів. Також описуються артефакти, які армія може використовувати.
 • Хоббі-розділ — інформація про колекціонування, збір та розмальовування армій.
 • Таблиця армій — детальний опис військ, кількість очок, які вони займають, спорядження, спеціальні правила та опції (заміна зброї, артефакти тощо)

White Dwarf — щотижневий журнал Games Workshop, виходить з 1977 року. Крім Warhammer 40,000, White Dwarf зосереджений на Warhammer Fantasy Battle і варгеймі Володар Перснів. В кожному номері журналу присутній розділ Chapter Approved, в якому можна знайти або статтю з історії всесвіту Warhammer 40,000, або розповідь про якого-небудь героя, або особливо видатний загін, чи опис битви зі сценарієм, що дозволяє переграти її самостійно.

Imperial Armour — журнали, в яких міститься детальна інформація щодо різних військових кампаній з описом учасників конфлікту, правил на війська учасників, профілі командирів і героїв. Imperial Armor дозволяє виставляти на стіл незвичайні юніти, які в звичайній грі не використовуються — наприклад, титанів. Видавництвом книг серії Imperial Armour займалася дочірня компанія Forge World з 2000 по 2009 рік.

Horus Heresy — серія книг від Forge World, які містять ігрові правила і бек для ігрової системи Age of Darkness (Warhammer 30000 або просто Єресь Горуса). У чотирьох книгах описується хід масштабної громадянської війни — Єресі Горуса, коли частина легіонів Космодесанту на чолі з Горусом зрадили Імператора і підняли проти нього заколот. Ігрова система Age of Darkness базується на стандартних правилах для Warhammer 40,000, хоча і має деякі особливості.

Армії[ред.ред. код]

Чинні[ред.ред. код]

 • Астра Мілітарум[11] (раніше Імперська Гвардія (англ. Imperial Guard)) — основна військова організація Імперіуму людства. Її складають звичайні люди, які поклоняються Богу-Імператору, та деякі мутанти, визнані корисними (Огріни, Ратлінги). Точна кількість військ Астра Мілітарум невідома, вони розділені на мільйони полків, що несуть службу по всій галактиці. В цій армії панує жорстка дисципліна, а командування сумнозвісне відправлянням військ на вірну смерть у будь-яких кількостях заради перемоги.
 • Адептус Механікус (англ. Adeptus Mechanicus) — організація, що володіє монополією на технологічні знання в Імперіумі. Її представники часто кіборгізують себе, відповідно до своєї релігії, заснованої на вірі в Омніссію — бога машин. Адептус Механікус займаються створенням нових технологій та відшукуванням втрачених. Всередині організації є військові підрозділи, як Легіо Кібернетика чи Скитарії. В 2015 році стали доступні як окрема сторона конфліктів[12][13].
 • Косплей Космічного десантика
  Адептус Астартес (англ. Space Marine, Космодесант) — елітні бійці Імперіуму, організація яких подібна до середньовічних лицарських орденів. Через жорсткий відбір, підготовку та виховання, Космодесант фізично, розумово і духовно перевершує звичайних людей. Відповідно йому доступні найкраще обладнання і зброя та певна автономія, включаючи володіння планетами.
  • Сірі Лицарі (англ. Grey Knights) — Космодесантники, які формально є Адептус Астартес, але підпорядковуються Інквізиції, утворюючи Орден 666. Сірі Лицарі перевершують звичайних Космодесантників і спеціалізуються на боротьбі з Демонами Хаосу. Ця організація настільки секретна, що вважається легендарною навіть серед звичайних орденів.
 • Інквізиція (англ. Inquisition) — організація, яка виступає в якості таємної поліції Імперіуму, вистежуючи загрози для людства. Інквізитори, котрі самі є сильними воїнами, володіють свитою і елітарними підрозділами, такими як Імператорські ассасини.
 • Адепта Сорорітас (англ. Adepta Sororitas) або Сестри битви (Sisters of Battle) — армія воїнів-монахинь, котрі служать церкві Імперіуму.
 • Хаос (англ. Chaos
  • Космодесантники Хаосу (англ. Chaos Space Marines) — Космодесантники, які зрадили Бога-Імператора та стали поклонятися богам Хаосу. Ними використовуються різні культисти, єретики, біси та демони.
  • Демони Хаосу (англ. Chaos Daemons) — істоти, що мешкають в Варпі та можуть виступати як окрема сторона конфліктів.
 • Мініатюри Орків
  Орки (англ. Orks) — зеленошкірі гуманоїди-варвари, які по суті є високоорганізованими грибами. Швидко розмножуються спорами і живуть для війни як такої, часто безцільної. Їхньою яскравою особливістю окрім того є вроджене знання технологій і вміння збирати потрібні пристрої буквально з будь-чого, що трапиться під руку. Крім власне орків, гуманоїдів, існують споріднені їм істоти, об'єднані назвою оркóїди, які використовуються в побуті й війні.
 • Мініатюри Елдарів
  Елдари (англ. Eldar) — дуже давня вимираюча раса, технології якої набагато випереджують імперські. Після падіння єдиної цивілізації Елдарів, спричиненого їхнім прагненням до насолод, що породило у варпі бога Слаанеш, невелика їх кількість врятувалася на величезних космічних кораблях Штучних Світах.
 • Темні Елдари (англ. Dark Eldar) — Елдари, гедонізм яких призвів до появи четвертого бога хаосу — Слаанеш. Вони, на відміну від своїх побратимів, так і не відкинули шлях заборонених втіх, але повинні захищатися від Слаанеш за допомогою психічної енергії, яку отримують під час катувань полонених.
 • Некрони (англ. Necron) — армія скелетоподібних роботів, нащадки однієї найдревнішої з відомих рас — Некронтир. Головна їх ціль — відродити свою цивілізацію після сну тривалістю в 60 млн. років і повернути собі органічні тіла[14].
 • Імперія Тау (англ. Tau Empire) — невеличка імперія[15] (25 систем) молодої раси, яка пропогандує ідею «Вищого Блага» з плазмовою рушницею у руках. Знаходиться в союзі зі ще декількома розумними видами.
 • Мініатюри Тиранідів
  Тираніди (англ. Tyranids) — раса, керована колективним Вищим розумом, яка повністю складається з живих істот (включаючи зброю і космічні кораблі). Вони пожирають планету за планетою, використовуючи її біосферу для вирощування нових істот. Прибули з-за меж Чумацького Шляху, вірогідно, після того як знищили все живе в сусідніх галактиках.

Колишні[ред.ред. код]

 • Сквати (англ. Squats) — аналог фентезійних дворфів чи гномів. Низькорослі істоти, котрі походили від людей і утворили власну цивілізацію. Офіційно видалені з правил в 3-му виданні, що пояснюється знищенням скватівТиранідами.
 • Мисливці на демонів (англ. Daemonhunters) — замінені Сірими Лицарями Космодесанту в 5-му виданні правил. Сірі Лицарі зараховуються до Космодесанту, проте підкорюються безпосередньо Інквізиції.
 • Мисливці на відьом (англ. Witch Hunters) — замінені на Сестер битви в 5-му виданні правил.

Алюзії та посилання Warhammer 40,000[ред.ред. код]

Сам Всесвіт Warhammer 40,000 має численні паралелі зі всесвітом "Дюни" Френка Герберта, як особа Бога-Імператора, люди зі здібностями до навігації в космосі, страх перед новими технологіями, та численні інші[16].

Імперіум[ред.ред. код]

В Імперіумі прослідковуються готичні мотиви: ахітектура, космічні кораблі у формі соборів, статуї святих, релігійний фанатизм. Значне місце приділене антуражу Першої світової війни: масовані піхотні атаки, військова техніка, відчуття нікчемності людського життя. Також є численні елементи кіберпанку: високі технології поряд з рабським становищем простих жителів, тотальна корупція, вуличні банди, кіборги та мутанти.

З-поміж сил Імперіуму вирізняється Космодесант — братства генетично модифікованих солдатів, але їх організація нагадує радше організацію середньовічних релігійно-військових орденів з численими посиланнями на світову історію.

Хаос[ред.ред. код]

Концепція Хаосу і його символіка створена Майклом Муркоком (початково для Warhammer Fantasy Battle)[17]. Образи його демонів, культів та атрибутики почасти натхненні творчістю Говарда Лавкрафта.

Ксеноси[ред.ред. код]

Ксеносами називаються нелюдські розумні чи особливо небезпечні форми життя. Назва походить від грец. ξένος — чужий. Більшість форм ксеносів вважаються небезпечними для людської раси, а тому підлягають знищенню. Пошуком, виявленням та знищенням ксеносів займається підрозділ Інквізиції Ордо Ксенос.

Образи Елдарів, як і назва, були взяті Річардом Халлівелом, Брайаном Анселлом і Ріком Прістлі з творчості Джона Толкіна[18].

Пов'язана продукція[ред.ред. код]

Настільні ігри[ред.ред. код]

Докладніше: Games Workshop

Окрім оригінальної Warhammer 40,000 за всесвітом гри було створено велику кількість побічних настільних ігор. Багато з них більше не підтримуються, як Space Fleet, Lost Patrol або Gorkamorka. Найвідомішими із побічних ігор є Space Hulk та Epic 40.000. В рамках деяких із них, як і оригінальної гри, випускалися різні видання.

Space Hulk розігрує бої Термінаторів Космодесанту проти космічних чудовиськ Генокрадів. Вона має особливі правила для керування окремим загоном і його членами та відбувається на спеціальному полі, яке показує коридори космічного корабля.

Epic 40.000 від Specialist Games дозволяє відтворювати більш масштабні бої, має спрощені правила, але в той же час дозволяє виставляти на стіл надвеликі бойові одиниці, як Титани чи Ординатуси. Для неї існують спеціальні 6-міліметрові мініатюри, оскільки зі звичайними 28-міліметровими гра стає надто громіздкою. Для ще більших масштабів, де відтворюються космічні бої (і відповідно більші бойові одиниці), існує Battlefleet Gothic. Epic 40.000 отримала 4 видання з похідними іграми, як Space Marine, Armies of the Imperium, Titan Legions та іншими [19].

Карткові ігри[ред.ред. код]

За всесвітом також створено карткові ігри. Серед них є колекційна Warhammer 40,000 CCG та звичайні Warhammer 40,000: ЄРЕСЬ ГОРУСА і Warhammer 40,000: Dark Millenium.

Відеоігри[ред.ред. код]

Значною мірою популяризації всесвіту Warhammer 40,000 посприяли відеоігри. Першою була покрокова стратегія Space Crusade за одноіменною побічною настільною грою, що вийшла 1992 року для низки тодішніх комп'ютерів. Наступною стала Space Hulk 1993 року для DOS і Amiga, створена за зразком настільної Space Hulk, і її продовження Space Hulk: Vengeance of the Blood Angels.

В 1997 році вийшла покрокова стратегія Final Liberation: Warhammer Epic 40000 за Epic 40.000, яка використовувала відео з живими акторами. Перша гра за оригінальною Warhammer 40,000 стала покрокова Warhammer 40,000: Chaos Gate, випущена в 1998 році.

Проте всі ці ігри були більшою мірою орієнтовані на гравців у настільні ігри, тому не мали значної популярності. Наступні покрокова Warhammer 40,000: Rites of War і шутер Fire Warrior не здобули популярності навіть у фанатів всесвіту.

У 2004 вийшла стратегія в реальному часі Warhammer 40,000: Dawn of War для Microsoft Windows, орієнтована на широкий загал. Завдяки сюжету та ігровому процесу вона швидко стала відомою і ознайомила гравців зі всесвітом Warhammer 40,000. Через її популярність багато новачків навіть стали вважати Dawn of War первинною, а настільну гру супутньою продукцією. Гра отримала три продовження, які також отримали схвалення гравців і критиків. Паралельно було випущено для мобільних платформ Glory in Death та Squad Command.

Продовження серії Dawn of War під назвою Dawn of War II почалося з 2009 року, коли вийшла гра Warhammer 40,000: Dawn of War II. Гра мала два продовження Chaos Rising та Retribution, які завершили історію, почату ще в першій Dawn of War.

Доволі успішною стала шутер/слешер Warhammer 40,000: Space Marine, випущена в 2011 році, хоч вона і зустріла жорстку критику за невідповідність першоджерелам. Супутньою для неї стала Kill Team, що використовувала графіку з Dawn of War II.

Першою MMORPG задумувалася Warhammer 40,000: Dark Millennium, анонсована 2007 року. Однак, її розробка у 2012 році була зупинена. У 2013 вийшла нова гра за Space Hulk — Space Hulk (2013), яка згодом була перевидана як Space Hulk: Ascension Edition.

2010-і роки позначилися низкою мобільних ігор як Space Wolf[20], Carnage[21], Storm of Vengeance[22], The Horus Heresy: Drop Assault[23], симулятора меха Freeblade[24]. Для ПК вийшли покрокова стратегія за зразком Panzer General Warhammer 40,000: Armageddon[25] та шахова гра Warhammer 40,000: Regicide[26].

Станом на кінець 2016 року триває розробка MMO Warhammer 40,000: Eternal Crusade[27], мобільного екшну Eisenhorn: Xenos[28], космічної стратегії Battlefleet Gothic: Armada, мобільної стратегії Deathwatch: Tyranid Invasion, рольової гри Warhammer 40, 000: Inquisitor — Martyr[29], MOBA Warhammer 40,000: Dark Nexus Arena[30], шутера Space Hulk: Deathwing[31] та настільної відеогри Talisman: The Horus Heresy[32].

Книги[ред.ред. код]

Окрім ігрової літератури за всесвітом Warhammer 40, 000 існує художня література у вигляді коміксів, романів та артбуків. Основним тематичним видавництвом є Black Library, засноване 1997-го року Ріком Прістлі, Енді Джонсом, і Марком Гаскойном[33]. Окрім видання маловідомих журналів, як «Inferno!», «Warhammer Monthly», «Citadel Journal» та «Hammer and Bolter», воно випускає романи, комікси, принти і «довідкову літературу» за всесвітом Warhammer 40, 000. Такою, наприклад, є «Xenology», де описується анатомія різних вигаданих істот[34].

Основні серї художньої літератури за всесвітом Warhammer 40, 000 це: «Адертус Механікус», «Аріман», «Апокаліпсис», «Армагеддон», «Бастіонні війни», «Криваві янголи», «Каїфас Каїн», «Темний Елдар», «Темна єресь», «Світанок війни», «Смертельна варта», «Кузня Марса», «Привиди Ґаунта», «Готична війна», «Сірі лицарі», «Єресь Горуса», «Імперська гвардія», «Війна Інквізиції», «Інквізитор», «Залізні воїни», «Останні щасливці», «Спадок Калібану», «Махаріанський хрестовий похід», «Некромунда», «Володарі ночі», «Шлях Елдара», «Вільний торговець», «Щит Баала», «Шира Кальпурнія», «Сестри битви», «Випивачі душ», «Битви Космічних десантників», «Космічний вовк», «Звір постає», «Том вогню», «Ультрамарини», «Пожирачі світів». Одним з найвідоміших авторів є Ден Абнетт, автор серій романів, окремих романів та коміксів[35].

Українською ні ігрова, ні художня література за Warhammer 40,000 офіційно не перекладалася. Існують фанатські переклади коміксів.

Фільми[ред.ред. код]

Фільми


 • Inquisitor (1996)
 • Damnatus: Der Feind im Innern (2007)
 • Ультрамарини (2010)
 • Комиссар и недобитки (2013)
 • The Lord Inquisitor (?)

Офіційних повнометражних фільмів за всесвітом Warhammer 40, 000 існує лише один — Ультрамарини. Це тривимірний анімаційний фільм за сценарієм Дена Абнетта, що вийшов на дисках у 2010 році[36].

В 1996 році на заході 25th Anniversary Games Day Games Workshop було представлено короткометражний фільм «Inquisitor». Також демонструвалися трейлери до невипущених «Hive Infestation» і «Blood for the Blood God».

В 2007 році вийшов фанатський фільм «Damnatus: Der Feind im Innern». Зйомки тривали з 2003 року і проводилися групою ентузіастів на півдні Німеччини. Після випуску Games Workshop фільм був заборонений з приводу порушення авторських прав[37].

Іншим фанатським фільмом, але вже схваленим Games Workshop, став «The Lord Inquisitor». Це повністю тривимірний анімаційний фільм, який створюється однією людиною — Еразмом Бросдау (нім. Erasmus Brosdau). Автор періодично викладає напрацювання, вихід очікується наприкінці 2015 року[38].

Протягом 2013 року групою фанатів з Києва було знято пародійний російськомовний міні-серіал «Комиссар и недобитки», що налічує 5 епізодів. В планах творців створити окремий короткометражний фільм і продовження[39].

Примітки[ред.ред. код]

 1. англ. dystopian science-fantasy "grimdark" universe
 2. Мається на увазі скільки поранень юніт може витримати
 3. а б Warhammer 40,000 6th Edition Rulebook. Games Workshop. 2012. 
 4. Див. Видання правил
 5. англ. In the grim darkness of far future there is only war!
 6. Bryan Ansell. Lexicanum. 
 7. Анонс 7-го видання правил. Games Workshop. 
 8. NEW! Warhammer 40,000: New army organisation options. YouTube. 
 9. NEW! Warhammer 40,000: The Psychic Phas. YouTube. 
 10. Codices (List). Lexicanum. 
 11. За чинним кодексом [1]
 12. Adeptus Mechanicus Skitarii Rangers
 13. Adeptus Mechanicus Ironstrider Ballistarius
 14. Відповідно до 6-го видання кодексу Некронів
 15. Власне імперією її називають люди, імператора у Тау немає
 16. Unseen Influences: Frank Herbert’s Dune. Warpsignal. 
 17. Unseen Influences: Michael Moorcock. Warpsignal. 
 18. Another Over Inflated Opinion About the Lord of the Rings. Warpsignal. 
 19. Warhammer Epic 40,000 (1997)
 20. Warhammer 40,000: Space Wolf. 
 21. Warhammer 40,000: Carnage. 
 22. Warhammer 40,000: Storm of Vengeance. 
 23. The Horus Heresy: Drop Assault. 
 24. Warhammer 40,000: Freeblade will let you destroy the future with mechs. Polygon. Процитовано 2015-08-13. 
 25. Warhammer 40,000: Armageddon. Steam. 26 листопада 2014. 
 26. Warhammer 40,000: Regicide. Steam. 4 травня 2015. 
 27. Warhammer 40,000: Eternal Crusade. 
 28. Dotson, Carter (2 березня 2015). GDC 2015: 'Eisenhorn: Xenos' Will Have Gorgeous Visuals and Brutal 'Warhammer' Combat. Toucharcade. 
 29. Chalk, Andy (15 липня 2015). Warhammer 40,000: Inquisitor - Martyr announced. PCGamer. 
 30. Warhammer 40k Dark Nexus Arena. 
 31. Space Hulk - Deathwing. 
 32. IndieGames.com Talisman: The Horus Heresy: The Interview. indiegames.com. Процитовано 2016-01-16. 
 33. Black Library. 
 34. Black Library & Warhammer Digital - Warhammer 40,000. www.blacklibrary.com. Процитовано 2015-12-27. 
 35. Dan Abnett's blog. 
 36. Ultramarines: A Warhammer 40,000 Movie. IMDB. 
 37. Damnatus: Der Feind im Innern
 38. The Lord Inquisitor. Facebook. 
 39. Комиссар и Недобитки. Facebook. 

Посилання[ред.ред. код]