Космічний корабель багаторазового використання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Американський космічний човник «шатл» на стартовому столі. Мис Канаверал

Космічний корабель багаторазового використання — космічний корабель, призначений для багаторазових польотів у космос.

Шатл[ред.ред. код]

Докладніше: Шатл

Найбільш відома і успішна — американська програма багаторазових транспортних космічних кораблів — шатл (спейс шатл). Програма діяла з 1975 до 2011 року.

Довжина шатла 32,2 м, розмах крил — 23,8 м, стартова маса 100 т, всієї системи разом із твердопаливними прискорювачами понад 2030 т.

До 2006 року загальні витрати на програму склали 160 млрд дол. До того часу відбулось 115 запусків (див.: en:Space Shuttle program#Costs). Середні витрати на політ — 1,3 млрд дол.

Реалізація: До закриття програми 2011 року шатли здійснили 135 польотів.

Буран[ред.ред. код]

Докладніше: Буран

«Буран» — перший орбітальний корабель багаторазового використання, створений в СРСР.

Довжина «Бурану» 36,4 м, розмах крил — 24 м, стартова маса — до 105 т.

Реалізація: Єдиний успішний політ здійснено 1988 року. Програма була закрита.

Спіраль[ред.ред. код]

Докладніше: Спіраль

Багаторазовий орбітальний літак з розгінним гіперзвуковим човном. Довжина орбітального літака не перевищувала 8 м, розмах крил — близько 4 м.

Проект «Спіраль» виконувався у СРСР з 1966 року як паралельний з проектом Буран. 1978 року перевагу віддали «Бурану».

Реалізація: низка пілотованих випробувальних атмосферних польотів.

Кліпер[ред.ред. код]

Докладніше: Кліпер

Кліпер — концепція багаторазового космічного літального апарату, що розробляється в російському РКК «Енергія» з 2000 року, мав замінити космічні кораблі серії «Союз». Вартість проекта — близько 1 млрд дол.

Довжина човника мала бути близько 6 м, максимальний діаметр корпусу — близько 4 м, загальна маса — до 14 т.

Перший політ було заплановано на 2013 рік. Перший пілотований політ — на 2014 рік. При цьому планувалося, що виводити човен на орбіту буде ракета-носій «Онега» — глибока модернізація ракети «Протон».

2006 року проект відправили на доопрацювання, а 2009 року він програв на конкурсі перспективнішій пілотованій транспортній системі «Русь».

«Русь»[ред.ред. код]

Докладніше: «Русь»

Перспективна пілотована транспортна система «Русь» має замінити кораблі серії «Союз» і автоматичні вантажні кораблі серії «Прогрес».

Корабель буде безкрилим, з частиною для багаторазових повернень. Агрегатний відсік — одноразовий. Максимальний екіпаж нового корабля 6 осіб (при польотах до Місяця — до 4 осіб), маса винтажів для доставки на орбіту — 100? кг, маса вантажів, що повертаються на Землю — 500 кг. Довжина корабля — 6,1 м, максимальний диаметр корпуса — 4,4 м, маса при навколоземних орбітальних польотах — 12 т (при польотах за орбіту — 16 т), маса частини, яка повертається — 4,5 т. Тривалість автономного польота корабля — до місяця.

Гермес[ред.ред. код]

Докладніше: Гермес

Проект багаторазового транспортного космічного корабеля, який виконувала у 19871993 роках Європейська космічна агенція. За планом перший політ мав відбутися 1995 року, але 1993 року проект закрили у зв'язку з фінансовими труднощами.

За проектом корабель виводив на орбіту до 3 т вантажу при загальній масі менше 20 т.

Джерела[ред.ред. код]