Краудфандинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схема краудфандігу

Краудфандинг (англ. Crowdfunding, crowd — «громада, гурт, юрба», funding — «фінансування»), тобто «Громадське фінансування», «Фінансування громадою» — це співпраця людей, які добровільно об'єднують свої гроші або інші ресурси разом, як правило через Інтернет, щоб підтримати зусилля інших людей або організацій. Фінансування за схемою краудфандингу може виконувати різні функції — допомога постраждалим від стихійних лих, підтримка з боку вболівальників чи фанатів, підтримка політичних кампаній, фінансування стартап-компаній та малого бізнесу, створення вільного програмного забезпечення і багато ін.

Для стартування збору коштів обов'язково повинна бути задекларована ​​мета, визначена ціна її досягнення, а обрахунок усіх витрат і процес збору мають бути відкриті для публіки у вільному доступі.

Краудфандинг може також відноситись щодо фінансування компанії за допомогою продажу малих долей підприємства широкому спектру інвесторов. Цей тип краудфандингу нещодавно отримав особливу увагу американських посадових осіб. В квітні 2012 року президент США Барак Обама підписав новый закон під назвою JOBS Act (Jumpstart Our Business Startups Act)[en], який дозволяє стартап-компаніям збирати до $1 млн. методом краудфандингу, без подання паперів та реєстрацій на продаж акцій, як це застосовувалось раніше[1].

Історія[ред.ред. код]

У 1997 році шанувальники британської рок-групи Marillion без будь-якого залучення самої групи організували і провели інтернет-кампанію по збору коштів для фінансування музичного туру групи по всій території США. Їм вдалося зібрати $60 000. Пізніше група використовували такий метод для запису і просування кількох своїх альбомів, зокрема Anoraknophobia[en], Marbles[en] і Happiness Is the Road[en].

Заснована в США компанія ArtistShare[en] (2000/2001) задокументована як перший краудфандинговий сайт для музики. Слідом за ним з'явилися такі сайти, як Sellaband (2006), SliceThePie (2007), Hyper Funding (2008), IndieGoGo (2008), Pledge Music[en] (2009), Kickstarter (2009), RocketHub[en] (2009), FundaGeek (2011) і in the UK Sponsume[en] (2010), PleaseFund.Us (2011), Authr.com (2012) і OnSetStart (2012)[2].

Краудфандинг в кіноіндустрії був започаткований підприємцем Еріком Бауманом із запуском FilmVenture.com в 2002 році. А через 2 роки французькі підприємці та виробники Бенджамін Помера і Гійом Колбок[fr] з компанії Гійом Корп.[fr] почали кампанію зі збору пожертв в Інтернеті в серпні 2004 року, щоб дозняти свій фільм Demain la Veille (Очікування вчора). Протягом трьох тижнів, їм вдалося назбирати $50000, що дозволило їм знімати своє кіно. Це було перше структуроване інтернет краудфандингове фінансування ініціативи із використанням присвяченого фінансуванню веб-сайту, а також різними пропозиціями-подяками для своїх жертводавців: бонуси, DVD або навіть присутність на зйомках

Чотири місяці по тому, на іншій стороні Атлантики, компанія Spanner Films[en] почала виробництво свого документального фільму про зміну клімату "Епоха дурнів[en]". Команді, очолюваній Френні Армстронг[en] успішно вдалося зібрати більш, ніж £ 900 000 впродовж п'яти років (з грудня 2004 року до 2009 рік, дата випуску), для виробництва і просування фільму. Вся знімальна команда працювала за дуже низьку заробітну плату, але окрім цього отримувала також краудфандингові «акції». Відповідно до умов контракту краудфандингу інвесторам і членам знімальної команди один раз на рік протягом десяти років з моменту виходу фільму виплачується роялті-дивіденди.

Morton Valence була однією з перших порівняно маловідомих груп, що самостійно вступила у краудфандинг без використання спеціальних сайтів таких, як sellaband.

The Cosmonaut є ще одним прикладом краундфандингу в кіноіндустрії: їхня кампанія ’Врятуй The Cosmonaut’ лише за перший тиждень залучила €130,000. Протягом ж усього часу фільм лише зібрав € 300,000 пожертв.

The Professional Contractors Group[en], торгова асоціація для фрілансерів у Великобританії була заснована в інтернеті в 1999, коли Енді Уайт зробив заклик до 2000 підрядників пожертвувати £50 щоб назбирати £100,000, які необхідні для заснування такого типу організації. Через 5 днів 2002 людей перерахували гроші і організація народилася. Сьогодні її членами є більше 14 000 британців.

А станом на даний час, суми, які можна залучити через краудфандинг значно зросли. У 2012 році проекти створення відеоігор Double Fine Adventure[3] і Wasteland 2[4] зібрали по $3 336 371 і $3 040 299 через краудфандинговий сайт Kickstarter. Внески зробили більше 87 000 людей.

Велика Ідея є найбільшою краудфандинговою платформою в Україні. Її створено громадською організацією Гараж Генґ[5] і побудовано за принципом learn and do. Через Практики відслідковуються актуальні тренди та висвітлюються міждисциплінарні рішення, поєднуючи теорію та практику з ідеями соціальних змін. Спільнокошт[6] - онлайновий інструмент фінансування проектів, який пропонує соціальним інноваторам та творчим людям звернутися за підтримкою до аудиторії, яка зацікавлена в реалізації їхнього проекту. Цікаво, що редизайн сайту Велика Ідея, в результаті якого мав б запрацювати інструмент краудфандингу, був профінансований людьми на суму 38 260 гривень[7]. У жовтні 2012 року відбувся офіційний старт спільнокошту.

Підходи[ред.ред. код]

Підприємець, який прагне використовувати краудфандинг (наприклад, для стартового капіталу), зазвичай використовує інтернет-спільноти, щоб випросити невеликі суми грошей від осіб, які, як правило, не є професійними фінансистами. Діапазон варіацій досить широкий, наприклад:

 • Збирання грошей у людей без жодної прямої матеріальної віддачі тим, хто пожертвував певні кошти. Цей вид фінансування існує вже досить довго, включаючи підтримку митців та благодійний фандрайзинг. Інколи використовується поріг пожертвувань, за якого усі пожертвування анульовуються, якщо сума пожертвувань не перетнула встановленого мінімального порогу до кінцевої дати збору грошей.
 • Інший вид передбачає публічне висвітлення імені жертводавця/грантодавця в подяку за надані гроші. Найкращий приклад це «Сторінка на мільйон доларів» (The Million Dollar Homepage[en])
 • Можна брати гроші в займи (мікрофінансування)
 • Може бути запропований квазі-акціонерний капітал, але жодна така схема не повинна підпадати під жодні фінансові положення, що стосуються первинного розміщення акцій.
 • Простий інвестиційний акціонерний капітал. Коли кілька сторін залучені, це може вимагати багато роботи, тому є платформи, щоб це полегшити.
 • Підхід, за якого теж існує поріг пожертвувань як і в першому варіанті, але тут існують винагороди в обмін за подарунки чи пожертвування[8].

Роль інтелектуальної власності[ред.ред. код]

Однією з проблем розміщення нових ідей на сайтах з краудфандингу може бути відсутність або недостатність захисту інтелектуальної власності збоку самих краудфандинг-сайтів. Як тільки ідея розміщена, вона може бути скопійована. Ця проблема вирішується завдяки завчасному заповненню усіх патентних документів, а також завдяки використанню авторських прав (копірайту) і торгової марки. Також слід використовувати нову форму захисту, яка підтримується Всесвітньою Організацією із захисту інтелектуальної власності і називається творчий штрих-код.

За і проти[ред.ред. код]

Прихильники краудфандингу стверджують, що він допомагає хорошим ідеям, які не відповідають формам традиційного сприйняття фінансистів, пробитися і отримати гроші завдяки мудрості натовпу. Якщо проект втягнувся, тобто стартував збір коштів, то це для підприємця означає ще більше шансів на успіх, адже його потенційні майбутні клієнти долучаються до творення бізнесу і в добавок до цього ще рекламують цей проект з уст в уста. Недоліком є лише те, що ідея мусить бути повністю розкритою на сайті, аби отримати підтримку людей, тому вона є вразливо бути вкраденою чи перехопленою конкурентами.

Історія законодавчого підкріплення у США[ред.ред. код]

У лютому 2011 року група підприємців об'єдналися і утворили організацію «Звільнення стартапів» з метою лобіювати в Вашингтоні, округ Колумбія, оновлення федеральних законів безпеки і узаконити для підприємців використання краудфиндингу для того, щоб підняти обмежену кількість фінансувань на основі капіталу, які знаходяться на початкових етапах. За підтримки малого бізнесу та Ради підприємництва, вони взяли участь у двох слуханнях Конгресу. Їх структура була основою для закону про Доступ підприємців до капіталу представленого членом палати представників Патріком Мак Генрі 14 вересня 2011 року. Він запропонував, щоб значно зменшити обмеження на краудфиндинг капіталу з некомерційних підприємств, які наразі присутні в державних і федеральних законах про цінні папери. 3 листопада 2011 Палата представників США пройшло голосування (407-17) за цей законопроект. Згодом він був представлений в Сенаті і переданий до комітету Сенату Сполучених Штатів з банківського, житлового і міського господарства («Банківський комітет») для подальшого розгляду.

Тим часом, члени Сенату також розробляли подібне законодавство з намірами на подальший захист інвесторів в пропонованих ними законами про краудфандинговий капітал, що підтверджується законопроектами, запропонованими сенаторами. Закон про демократизацію доступу до капіталу був запропонований сенатором Скоттом Брауном і представлений у сенаті США 2 листопада 2011 року. Цей закон, так само, як і закон про Доступ підприємців до капіталу, хоча він і знизив обмеження як на обсяги капіталу, який малий бізнес може залучати так і обсяги, скільки інвестор може інвестувати, порівняно з законопроектом Палати представників. Закон про краудфандинг був організований сенатор ом Джеффом Мерклеєм і введеним до сенату США 8 грудня 2011 року.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Карелов, Сергей. (2013, янв.17). Перспективы краудфандинга: в США — закон, в России — мошенничество.
 2. Narek Vardanyan. Kickstarter vs Indiegogo: which one to choose?. thecrowdfundingformula.com. Процитовано 2016-05-11. 
 3. http://www.kickstarter.com/projects/66710809/double-fine-adventure
 4. http://www.kickstarter.com/projects/inxile/wasteland-2
 5. Ґараж Ґенґ | Громадська організація. Процитовано 2016-06-24. 
 6. Велика Ідея. BiggggIdea. Процитовано 2016-06-24. 
 7. Створення Спільнокошту на Великій Ідеї. Спільнокошт – краудфандинг в Україні. Велика Ідея. Процитовано 2016-06-24. 
 8. Наприклад, мінімальний внесок для підтримки іспанської стрічки «Космонавт»становив 2 євро. Кожен, хто зробив внесок, отримував статус співпродюсера фільму, згадку у титрах і сувенір на пам'ять

Посилання[ред.ред. код]