Мальвоцвіті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мальвоцвіті
Alcea setosa
Alcea setosa
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальвоцвіті (Malvales)
Родини
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Malvales
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Malvales
EOL logo.svg EOL: 4320
ITIS logo.svg ITIS: 21500
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 41938
Fossilworks: 54911

Мальвоцві́ті (Malvales) — порядок квіткових рослин підкласу розидів. Представники порядку — здебільшого кущі і дерева; більшість його родин поширені космополітично у тропіках і субтропіках з обмеженим розширенням в помірних регіонах. На острові Мадагаскар зустрічаються три ендемічні родини мальвоцвітих (сарколенові (Sarcolaenaceae), сфероцепалові (Sphaerosepalaceae) і дієгодендрові (Diegodendraceae)).

Опис[ред. | ред. код]

Морфологія мальвоцвітних вельми різна, і об'єднує їх лише декілька загальних ознак. Серед найзагальніших можна назвати пальчасту форму листків, зрощені чашолистки і своєрідну будову і хімічний склад насіння. Флоема найчастіше волокниста, складається з м'яких шарів.

Класифікація[ред. | ред. код]

Класифікація близьких родин мальвових (Malvaceae), бомбаксових (Bombacaceae), липових (Tiliaceae) і стеркулієвих (Sterculiaceae) довгий час вважалася проблематичною і викликала спори серед учених. Хоча класична система Кронквіста і відносила їх до різних родин, сучасна система Angiosperm Phylogeny Group (APG II), як і системи Торна і Кубіцького об'єднують їх в єдину родину мальвових. Система APG II розширила родину мальвових (Malvaceae) до більш ніж 4000 видів, а родину вовчесуничні (або тімелієві, Thymelaeaceae) до 750 видів.

Використання[ред. | ред. код]

Деякі мальцоцвіті мають цінну деревину, наприклад бальсове дерево відоме своєю м'якістю і використовується як звуко- і теплоізоляційний матеріал в будівництві літаків та суден. З цього дерева був побудований знаменитий пліт Кон-тіки, на якому норвезький мандрівник Тур Хейердал з своєю командою зробив подорож через Тихий океан до островів Полінезії. Також для виробів часто використовується липа.

Какао широко відоме, як основний продукт для виготовлення шоколаду.

Горіхи коли відомі високим вмістом кофеїну і часто використовуються для виробництва різних шипучих напоїв.

Іншими відомими рослинами цього порядку є вовчі ягоди, гібіскус, алтея, бамія.