Медоїд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Медоїд
Honey badger.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Мустелові (Mustelidae)
Підродина: Мустелові (Mustelinae)
Рід: Медоїд (Mellivora)
Вид: Медоїд
Біноміальна назва
Mellivora capensis
Schreber, 1776
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mellivora capensis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Mellivora capensis
EOL logo.jpg EOL: 328035
ITIS logo.jpg ITIS: 621929
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9664
Fossilworks: 232916

Медоїд (Mellivora capensis) — хижий ссавець родини Мустелові, що мешкає в Африці і Азії від Ірану до Індії.

Таксономія[ред.ред. код]

Медоїд — окремий рід (включає один сучасний вид). Звичайно цей рід розглядають у складі родини Борсукові (Melinae), а згідно з деякими класифікаціями, його виокремлюють у «власну» підродину Mellivorinae.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Хутро медоїдів чорно-білого забарвлення з чітким розмежуванням. Як правило, зверху вона від голови до хвоста біло-сіра. Боки і нижня частина тіла, включаючи морду і кінцівки, забарвлені в чорний колір. У деяких африканських регіонах тропічних дощових лісів, наприклад на півночі Демократичної Республіки Конго, зустрічаються і повністю чорні екземпляри. Будова тіла у медоїдів коренасте, кінцівки і хвіст відносно короткі, а передні лапи забезпечені гострими кігтями. Голова широка з коротким гострим носом, очі маленькі, видимих частин вух немає. Розмір медоїдів досягає до 77 см, не рахуючи хвоста близько 25 см довжиною. Їх вага варіює від 7 до 13 кг, самці трохи важчі за самок.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Ареал медоїдів охоплює великі частини Африки і Азії. У Африці він зустрічається майже повсюдно, від Марокко і Єгипта до ПАР. У Азії його сфера проживання простягається від Аравійского півострова до Середньої Азії, а також до індії і Непала. Медоїди живуть в різних кліматичних зонах, зокрема степах, лісах і гірських місцевостях до 3000 метрів від рівня моря. Проте, вони зазвичай уникають дуже жарких або вологих регіонів, таких як пустелі або тропічні ліси.

Поведінка[ред.ред. код]

MellivoraCapensisLyd2.jpg

Медоїди активні переважно у сутінках або вночі, проте в незайманих людиною регіонах або при прохолодній погоді їх можна побачити і вдень. Для сну вони використовують самостійно вириті ями завглибшки від одного до трьох метрів з невеликою коморкою, яку вони вистилають м'яким матеріалом. На території свого ареалу медоїди влаштовують декілька такими нір, і тому що вони роблять далекі походи за добу, то майже ніколи не ночують в одному і тому ж місці дві ночі поспіль. У пошуках їжі вони пересуваються по землі, але іноді залізають і на дерева, особливо коли хочуть дістатися до меду, що і дало їм їх назву.

Як і більшість інших видів з родини куницевих, медоїди живуть поодинці, і лише зрідка їх можна спостерігати в невеликих групках — як правило, молодих сімействах або холостяцьких зграях. У них відносно крупні ареали, що охоплюють декілька квадратних кілометрів. Про свою присутність вони сповіщають родичів за допомогою секрету, що виділяється спеціальними анальними залозами.

Медоїди вважаються вельми безстрашними і навіть агресивними тваринами, у яких майже немає природних ворогів. Їх дуже товста шкіра за винятком тонкого шару на животі не може бути пронзена навіть зубами великих хижих котячих і отруйних змій, а також голками дикобразів. Сильні передні лапи з довгими кігтями і зуби медоїдов є ефективною захисною зброєю. До того ж вони вміють, подібно скунсам, випускати смердючий запах, якщо на них нападають. Самі вони, якщо відчувають загрозу, нападають на тварин, чий розмір значно перевищує їх власний, зокрема на коров і буйволів.

Медоїди є хижими тваринами. До їх здобичі відносяться різні гризуни, а також молоді особини крупніших видів, таких як лисиць або антилоп. Окрім них, до їжі медоїда відносяться птахи і їх яйця, плазуни, зокрема дрібні крокодили і отруйні змії, а також земноводні, падаль, личинки комах, скорпіони та інші безхребетні. Рослинну їжу медоїди вживають в порівнянні з іншими видами куницевих відносно мало, з неї вони харчуються ягодами, фруктами, корінням і бульбами.

Медоїд у Празькому зоопарку

Примітна їх любов до меду, що дала медоїдам їх назву. Широко поширено твердження, що медоїд живе в симбіозі з маленьким африканським видом дятла під назвою великий медоуказчик (Indicator indicator). Медоуказчик нібито заманює медоїда спеціальними криками до бджолиних гнізд, які медоїд розриває своїми кігтями, вилизуючи мед, а медоуказчик поїдає личинки бджіл. Наскільки це правда, є предметом суперечок, наукових доказів цьому поки немає.

Про термін вагітності медоїдів існують різні дані, що ймовірно обумовлене характерним для куницевих коливанням темпу розвитку заплідненої яйцеклетини. Між спаровуванням і народженням минає п'ять або шість місяців, але сама вагітність ймовірно коротша. У приплоді медоїдів буває від двох до чотирьох новонароджених, що проводять свої перші тижні у висланому сухими рослинами кублі. Молодняк залишається при матері досить довго, нерідко більш ніж рік. Тривалість життя медоїда в дикій природі невідома, в неволі вона становить до 26 років.

Медоїди і людина[ред.ред. код]

Не зважаючи на своє велике географічне розповсюдження, медоїди зустрічаються не часто, оскільки кожна тварина обживає вельми значний власний ареал. Люди сприймають їх швидше як шкідників, оскільки у пошуках меду вони знищують бджолині гнізда, а також іноді проникають в курники, щоб вкрасти свійську птицю. Боротьба з медоїдами за допомогою отруєних приманок і капканів привела до того, що їх популяція в деяких регіонах, зокрема в Південній Африці, значно скоротилася. Проте в загальному рахунку медоїд сьогодні не відноситься до тварин, що знаходиться під загрозою зникнення.

Література[ред.ред. код]


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.