Мертві душі (мінісеріал, 1984)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Мертві душі (фільм, 1984))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мертві душіPicto infobox cinema.png
рос. Мёртвые души
Мёртвые души (1984).jpeg
Жанр Сатирична трагікомедія
Режисер Михайло Швейцер
Сценарист За романом М. В. Гоголя
Михайло Швейцер
На основі Мертві душі
У головних
ролях
Олександр Калягін
Олександр Трофімов
Юрій Богатирьов
В'ячеслав Невинний
Оператор Дільшат Фатхулін
Композитор Альфред Шнітке
Монтаж Людмила Фейгінова
Кінокомпанія «Мосфільм»
Тривалість 388 хв.
Мова Російська мова
Країна СРСР
Рік 1984
Дата виходу 19 листопада 1984
IMDb ID 0168084

«Мертві душі» (рос. «Мёртвые души») — російська радянська екранізація книги «Мертві душі» російського класика Миколи Гоголя. 4-серійний мінісеріал Михайла Швейцера вийшов на телеекрани у 1984 році. Головні ролі в ньому зіграли Олександр Калягін (Чичиков) та Олександр Трофімов (М. В. Гоголь).

Сюжет[ред. | ред. код]

«А кто из вас, полный христианского смиренья, не гласно, а в тишине, один, в минуты уединенных бесед с самим собой, углубит вовнутрь собственной души сей тяжелый запрос: «А нет ли и во мне какой-нибудь части Чичикова?» Да, как бы не так!»
Олександр Калягін у ролі Чичикова (2 серія)

Події у фільмі відбуваються у формі розповіді з боку автора роману Миколи Васильовича Гоголя про життя свого літературного персонажа Павла Івановича Чичикова. Письменник також розкриває перед нами моральні та соціальні проблеми тодішнього різночинного суспільства Російської імперії.

Чичиков скуповує у поміщиків так звані «мертві душі» — померлих кріпаків, які записані живими у «ревізьких казках», щоб потім, майже задарма, придбати землі в Херсонській і Таврійській губерніях. Завдяки цій авантюрі головний герой має надію добре збагатитися і врешті здійснити свою мрію — створти власну родину.

Сюжет стрічки надзвичайно наближений до книги, навіть у дрібницях. Тонкий психологізм та точне змалювання портретів і характерів гоголівських персонажів, які відзеркалюють суспільне, економічне та побутове життя людей епохи зародження капіталізму в Росії першої половини XIX ст. Серіал багатий на філософські відступи, які межують із містичністю.

Окремо треба згадати про неперевершену гру акторів. Зокрема, Олександр Калягін у ролі Чичикова, Олександр Трофімов - Гоголь, Юрій Богатирьов - Манілов, В'ячеслав Невинний - Собакевич, Інокентій Смоктуновський - Плюшкін та багато ін. Режисеру Михайлу Швейцеру вдалося втілити у своїй стрічці глибинну значимість роману класика російської та української літератури.

Велику роль у фільмі має насичене та різнобарвне музичне оформлення, яке створено радянським класиком музичного авангарду Альфредом Шнітке.

Твір «Мертві душі» та його екранізація залишаються актуальними і в наш час.

«Русь, куда ж несёшься ты, дай ответ? Не даёт ответа...»


У ролях[ред. | ред. код]

Знімальна група[ред. | ред. код]

  • Автор сценарію та режисер: Михайло Швейцер
  • Оператор-постановник: Дільшат Фатхулін
  • Художники-постановники: Ігор Лємєшев, Володимир Фабриков
  • Композитор: Альфред Шнітке

Технічні дані[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]