Мошовце

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мошовце в Словаччині

Мо́шовце (Mošovce) — одне з найбільших селищ в Турчанській області Словаччини.

Історія[ред. | ред. код]

Мошовце має багату історію, про що свідчить велика кількість архітектурних пам'яток. Перші записи, в яких згадувалося це поселення беруть початок більш ніж 770 років тому. А саме першим документом був документ короля Андрія ІІ з 1233 року. Спочатку Мошовце складалися з двох сіл. Перше, Махиух, на місці сучасного Старого раду. А друге, Тера Моїс, яке знаходилося на сучасній території Відрмох. Виходячи з другої назви (Тера Моїс = Земля Мойшова), можна стверджувати, що ця територія була власністю Мойші (в слов. Мойтех). З часом ця назва мала багато видозмін, від Мошових, Мошоц, Мошовец аж до сучасного Мошовце. Окремою старою частиною Мошовців є колишнє поселення Хорнуків, яке має зараз назву Черняків.

Мошовце спочатку розвивалося як королівське поселення зі своєю вільною політикою, а від половини XIV століття було під впливом королівського замку Блатниця. В 1527 року Мошовце було власністю роду Ревай, який майже 400 років порушував міські привілеї Мошовиців.

В минулому Мошовце були відомим ремесельним центром в регіоні Туриєць. Продукція була на високому рівні, про що свідчить той факт, що в той час в місті було близько 15 цехів, найдовше проіснував цех шевців та скорняжників. Сьогодні Мошовце можна характеризувати, як відомий туристичний регіон з великою кількістю історичних пам'яток.

Оригінальна архітектура домів - Мошовце

Пам’ятки[ред. | ред. код]

Із будов увагу насамперед заслуговує осада-резиденція зроблена в стилі рококо з елементами класицизму, який був побудований в другій половині XVIII століття з великим англійським парком. Наступними цікавими місцями є родинний дім Яна Коллара, церква виконана в неоготичному стилі, яка розташована на місці старої церкви з цінним вівтарем, лютеранська (євангелійська церква Габсбургів) церква з 1784 року, мавзолей, в якому знаходиться музей ремесельних виробив, модерная теплиця, а також павильон з 1800 року.

Природа[ред. | ред. код]

Мошовце мають насправді велику територію. Історичні алеї і зелень навколо викликають відчуття естетичності, зеленої країни, і виходять на лісові терени гірного комплексу Велька Фатра (Veľká Fatra). Цей гірський масив є одним з найцікавіших місць для туристів у Словаччині. Вапенец і Доломит фантастичних видів и неймовірної краси Гадерська долина, Блатницька долина та багато інших притягує сюди звідусіль шанувальників краси.

Культура і традиції[ред. | ред. код]

Мошовце дали Словаччині багато відомих людей, серед яких композитор Фріцо Кафедра (1883-1963), письменниця Анна Лацкова-Зора (1899-1988), літературний критик, історик і поет Штефан Крчмері (1892-1955), “бароковий” драматург Юр Тесак Мошовски, і засновник добровільного пожежної дружини в Словаччині, Мілослав Схмідт.

Найвідомішим все ж є великий словянський поет, філософ і лютеранський (євангелійський) священик Ян Коллар (1793-1852), який своєю працею ”Slávy dcera” (Слави дцера) якнайменше увійшов до двох народних літератур. Його твір мав великий вплив на тогочасне і нинішнє покоління. Його праця була перекладена на багато мов всього світу, як слов'янських так і неслов'янських, і навіки прославила свого автора.

Посилання[ред. | ред. код]

Галерія[ред. | ред. код]