Музика Ватикану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ватикан як осередок папської влади та його попередник Папська держава відіграли важливу роль у розвитку християнської музики. У Ватикані виконують канти античного походження, скажімо, григоріанські, а також сучасну поліфонічну музику. Папський хор, більш відомий як хор Сикстинської капели — один із найстаріших хорів у світі, який офіційно діє з 1471 року. Заснований у Ватикані, він зазвичай складається з двадцятьох чоловік (тенорів і басів) та тридцятьох хлопчиків (сопрано і альт)[1], останні з яких отримують безплатне навчання. Спочатку хористи походили з Північної Європи, але в XVI столітті почали прибувати ще й з Іспанії та Італії. На той час церковна влада переймалася тим, що слова літургійних текстів заглушувалися традиційними мелодіями. У результаті такі реформатори як Палестрина переглянути правила григоріанського співу, які були надруковані у Римі видавництвом «Медічі Прес»; продовження цих реформ можна спостерігати до наших днів. Традиційним музичним інструментом був орган.

Зі зникненням папських держав здатність пап спонсорувати композиторів і музикантів вичерпалася. Проте ні сама ця справа, ні інтерес до неї на цьому не закінчилися. На цю тему писали папа Пій X і Пій XII. У новітні часи для Ватикану писали музику або диригували американський композитор Джон Гарбісон[2] та американський диригент Гілберт Левін[3][4]. У Ватикані протягом тринадцяти років до припинення у 2006 році проводився різдвяний концерт, у якому виступали популярні музиканти, серед яких були такі визначні виконавці як Хосе Фелісіано, Вітні Г'юстон, Діонн Ворвік, Ґлорія Ґейнор і Б. Б. Кінг. У 2003 році концерт викликав неоднозначну реакцію через заяву Лорін Гілл, яка скористалася нагодою покритикувати Ватикан за випадки сексуального розбещення з боку римокатолицьких священиків.[5]

6 листопада 2015 у Ватикані вийшов мизичний диск під назвою «Wake Up!» (Прокинься!), у створенні якого взяли участь шість композиторів, які використали записи проповідей понтифіка, що надало Радіо Ватикану. Теми пісень ті самі, що й у промовах Франциска: мир, природа, увага до нужденних, віра і сім'я. Диск містить 11 пісень у жанрах класики, поп-музики і навіть року [6]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. New Director for Sistine Chapel Choir. Zenit News Agency. 18 жовтня 2010. Архів оригіналу за 18 May 2011. Процитовано 30 травня 2011.
  2. MIT. Архів оригіналу за 16 лютого 2020. Процитовано 5 червня 2018.
  3. Гилберт Левин, еврей из Бруклина, рассказал о дружбе с Иоанном Павлом II [Архівовано 9 січня 2011 у Wayback Machine.] (рос.)
  4. BBC. Архів оригіналу за 23 листопада 2018. Процитовано 5 червня 2018.
  5. Католицька служба новин. Архів оригіналу за 5 вересня 2006. Процитовано 5 червня 2018.
  6. У Ватикані виходить музичний альбом Папи Римського, ТСН

Посилання

[ред. | ред. код]