Прапор Ватикану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор Ватикану
Прапор Ватикану
Використання
Пропорції 1:1
Затверджений 7 червня 1929
Кольори
жовтий
білий
Тип державний
Приналежність Ватикан

CMNS: Прапор Ватикану у Вікісховищі

Прапор Ватикану — квадратне полотнище, що складається з двох рівновеликих вертикальних смуг, — жовтої і білої. В центрі білої смуги — герб Ватикану (два схрещені ключі під папською тіарою).

Прапор був створений за зразком прапору Папської області.

Прапор Ватикану так само як і прапор Швейцарії має квадратну форму (на відміну від більшості державних прапорів, яку мають прямокутну форму).

Історія[ред. | ред. код]

Папська область здавна використовувала жовто-червоні кокарди як кольори римського сенату та римського народу. Хоча на прапорах це сполучення кольорів спочатку не використовували[1]. У 1808 році папа Пій VII наказав папським збройним силам змінити червону смугу на білу, щоб відрізнятися від військ Наполеона[2].

У 1803 році Папська область почала використовувати у якості торгівельного прапору біле полотнище із зображенням папського герба - перехрещених ключів під папською тіарою. Статусу державноно цей прапор набув 7 червня 1815 року.

17 вересня 1825 року до прапору було додано жовту смугу. Смуги символізували метали, з яких зроблені ключі на папському гербі (срібло та золото)[3]. Ці кольори ймовірно походять від прапора папської гвардії зразка 1808 року[3]. Це було перше використання двоколору [4].

Починаючи з 1831 папська піхота користувалася квадратним жовто-білим прапором. Спочатку на кольори він поділявся діагонально, але після 1849 року поділ став вертикальним на манер торгівельних прапорів[4].

8 лютого 1849 року, коли папа Пій IX перебував у Гаеті було проголошено Римську республіку, уряд якої користувався італійським червоно-біло-зеленим триколором із гаслом "Dio e Popolo" ("Бог і Народ") на центральній білій смузі. Після повернення до влади папського уряду 2 липня 1849 року, повернувся у офіційне використання і папський жовто-білий двоколор, яким користувалися аж до приєднання Папської області до Італії 20 вересня 1870 року.

Як прапор власне Ватикану був прийнятий 7 червня 1929 року папою Римським Пієм XI в рік підписання Латеранських угод та створення незалежної держави Святого Престолу.


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. "Vatican - Historical Flags" на сайті «Flags of the World» [недоступне посилання з 01.06.2020]
  2. Bandiera pontificia (італ.). Stato della cità del Vaticano. Архів оригіналу за 15 жовтня 2008. Процитовано 9 липня 2008. «Anticamente la bandiera dello Stato pontificio era giallorossa (o per meglio dire amaranto e rossa, colori derivati dai colori dello stemma della Santa Sede), i due colori tradizionali del Senato e del Popolo romano, che vennero tuttavia sostituiti con il bianco e il giallo nel 1808, allorché Pio VII» 
  3. а б Breschi, Roberto. Stato Pontifico (італ.). Процитовано 9 лютого 2014. 
  4. а б Becker, Rev. William M. Flag of Vatican City. Процитовано 9 лютого 2014. 

Література[ред. | ред. код]

  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. — К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]