Наречена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Непальська наречена
Українська наречена

Наречена (ст.-слав. Нєвѣста — від не і відати, т. е. «Невідома», «незнайома») [1] — дівчина чи жінка, що вступає в шлюб. Неофіційно дівчина вважається нареченою з моменту згоди на пропозицію руки і серця. Офіційно — з моменту подачі заяви в загс. Можливо також у значенні «дівчина, що досягла шлюбного віку».

Слов'янські традиції[ред.ред. код]

Перетворення соціального статусу нареченої символічно осмислюється як смерть в колишній якості і народження в новому. Процес обрядового «переходу» для нареченої більш актуальний, ніж для нареченого, оскільки, їй доводиться переходити на чужу сторону, в нову сім'ю. Тому більшість оберегів, які набирають чинності після сватання, стосуються саме нареченої; обрядовість, пов'язана з нею, різноманітніша, ніж у нареченого, як активніша і участь самої нареченої в обряді. Численні ритуально-магічні дії та заборони, пов'язані з нареченою, спрямовані на встановлення нових соціально-родинних відносин, забезпечення щасливого і міцного шлюбу, любові та злагоди, достатку і господарського благополуччя, здоров'я і довгого життя, дітонародження, влада над чоловіком і верховенства в сім'ї, якнайшвидшого заміжжя подруг нареченої.

Назва[ред.ред. код]

«Нареченою» часто починали іменувати дівчину вже по досягненні шлюбного віку. Наречена з багатим приданим називалася у російських богачунья; одержуюча в придане орну ділянку — селюк; що має багато нарядів і речей — борошністая наречена; користується успіхом завдяки своїй красі і нарядам — ​​славнуха, славутніца, Славенка. Передшлюбна змова сторін завершувалася заручинами, після чого, до весілля наречена отримувала особливі назви: рос.  сговоренка, запорученка, порученіца, біл. заручоная, княгіня, укр. княгиня, наречена, пол. narzeczona, словац. verenica, snúbenica, slúbenica, в.-луж. slubeńca, slabjena, болг. главеніца годеніца, сербохорв. низка, заручніца, словен. zarocenka і т. д. Деякі найменування, що привласнюються нареченій в цей час, були дійсні далі на самому весіллі (біл. Малад, укр. молода, пол. (panna) młoda і ін.) і після весілля, аж до народження дитини (рос. тому. невістка), а деякі застосовувалися до нареченої тільки на заручинах (мак. армасніца). У росіян наречена називалася княгинею, княжною зазвичай тільки на весіллі, у лужичан — knežna після оголошення заручин у церкві в неділю перед весіллям. Після вінчання і зміни зачіски і головного убору наречена отримувала нові назви, наприклад, рос.  молода, молодиця, молодиця, молодушка, молодиця та ін. Після весілля наречена зберігає колишні найменування (рос.  наречена, молода, молодиця, молодиця, молодушка, молодиця, пол. młoducha, болг. булка, млада невяста, сербохорв. млада, младіца) і отримує деякі нові (рос.  вьюницу, див. вьюнишник), які діють протягом певного часу після весілля: півроку, весь перший рік шлюбу, до вагітності або народження дитини, протягом року і більше, до трьох і більше років, поки молоду дружину не починають називати «бабою» [2].

Одяг та прикраси[ред.ред. код]

Вінок нареченої плели з калини, барвінку і пахучих трав (біл., Укр., Пол.). За уявленнями болгар, у вінку обов'язково повинна бути присутня калина, тоді молоді будуть любити одне одного [3].

У мистецтві[ред.ред. код]

«Наречена», художн. Еббот Хендерсон Тайєр (1895)

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. ЕССЯ, 1999, с. 70-76
  2. Гура, 2004, с. 381
  3. Усачова, 1999, с. 446

Література[ред.ред. код]

  1. Гура А. В. Наречена / Под ред. Н. І. Толстого; Інститут слов'янознавства РАН // Слов'янські старожитності: Етнолінгвістичний словник в 5-ти томах. — М., 2004. — С. 381-388. — ISBN 5-7133-1207-0.
  2. Усачова В. В. Калина / Под ред. Н. І. Толстого; Інститут слов'янознавства РАН // Слов'янські старожитності: Етнолінгвістичний словник в 5-ти томах. — М., 1999. — С. 446-448. — ISBN 5-7133-1207-0.