Науковий журнал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Обкладинка наукового журналу Ядерна фізика та енергетика, що видається Інститутом ядерних досліджень НАН України

Науковий журнал, академі́чний журна́л або науковий журнал, що рецензується або рецензований науковий журнал — журнал, у якому публікуються роботи із певної галузі академічної науки.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Статті, що надсилаються до таких журналів, перед публікацією рецензуються незалежними фахівцями, які зазвичай, не входять до складу редакції журналу, а ведуть дослідження в областях, близьких до тематики статті.

Наукові журнали є однією з головних складових наукової літератури. Рецензування матеріалів виконується для того, щоб захистити читачів від можливих грубих помилок або фальсифікацій, а також щоб гарантувати, що опубліковані роботи виконані на підставі наукового методу. Друку в науковому журналі може передувати друк препринту. У багатьох країнах наукові журнали проходять атестацію в урядових або громадських організаціях, які засвідчують науковість видання і дотримання правил рецензування. В Україні таким органом є Державна атестаційна комісія[джерело не вказане 2704 дні] при МОН України (до 2011 року ВАК, постанови якої щодо внесення видань до переліку фахових залишаються чинними). Щоб знайти науковий журнал з потрібної тематики чи перевірити його категорію, потрібно скористатися актуальним переліком фахових видань[1].

Першим науковим журналом вважається німецький Acta eruditorum, який почав публікуватися у Лейпцизі в 1682 році.

Літературно-науковий вістник 12-1902 Tom 20

Першим українським науковим журналом вважається Літературно-науковий вістник, який почало публікувати Наукове товариство імені Шевченка у 1868 році.

Наукові журнали здебільшого публікуються у паперовому вигляді, проте останнім[коли?] часом намітилася стійка тенденція по перенесенню їх на електронні носії, зокрема в Інтернет. Зараз частина журналів виходить виключно в електронному форматі і доступні виключно у мережі Інтернет.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]