Новгородківський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Новгородківський район
Coat of Arms of Novhorodkivskiy Raion in Kirovohrad Oblast.png Flag of Novhorodkivskiy raion.svg
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Кіровоградська область
Код КОАТУУ: 3523400000
Утворений: 1923
Населення: 15 532 (на 1.02.2016)
Площа: 997 км²
Густота: 16.1 осіб/км²
Тел. код: +380-5241
Поштові індекси: 28200 — 28228
Населені пункти та ради
Районний центр: Новгородка
Селищні ради: 1
Сільські ради: 10
Смт: 1
Села: 26
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 28200, Кіровоградська обл., Новгородківський р-н, смт. Новгородка, вул. Кірова, 11, 2-02-06
Веб-сторінка: Новгородківська РДА Новгородківська районна рада
Голова РДА: Кочерга Андрій Леонідович
Голова ради: Кушнір Олександр Анатолійович

Commons-logo.svg Новгородківський район у Вікісховищі

Новгоро́дківський райо́н — адміністративно-територіальна одиниця у складі Кіровоградської області України. Площа — 997 км². Адміністративний центр — смт Новгородка. Населення становить 16 060 осіб (на 1 грудня 2011 року).

Географія[ред.ред. код]

Новгородківський район знаходиться у східній частині Кіровоградської області Територія району межує на півночі зі Знам'янським та Олександрійським районами, на сході — з Петрівським районом, на півдні — з Долинським районом, а на заході — з Компаніївським та Кіровоградським районами Кіровоградської області.

Район входить до третьої південно-східної степової зони Кіровоградської області.

Рельєф району являє собою підвищену хвилясту рівнину, яка сильно унизана річковими долинами та численними балками та ярами.

У долинах річок та глибоких балок виходять на поверхню кристалічні породи, які місцями утворюють скельні береги.

Територія Новгородківського району пронизана рядом річок та джерел басейну річки Південний Буг. Найзначнішими з них є річки Інгул і Кам'янка.

На території Новгородківського району з мінерально-сировинних ресурсів є граніти, суглинки, піски та частково буре вугілля.

Як будівельне каміння використовуються докембрійські кристалічні породи графітів та гнейси, виходи яких на поверхню спостерігаються в долинах річок та глибоких ярах. Крім того, поширені покрівні лісовидні суглинки та червоно-бурі глини, які є сировиною для виробництва цегли та черепиці. Поблизу смт Новгородки є радонові води, на базі яких функціонує завод мінеральних вод. Поклади бурого вугілля та графіту не значні і промисловій обробці не підлягають.

У районі є заповідне урочище місцевого значення Терник, ботанічні заказники місцевого значення Білопіль, Волова балка, Квітуча балка та ботанічний заказник загальнодержавного значення «Шурхи».

Історія[ред.ред. код]

Заселення території сучасної Новгородківщини розпочалося в першій половині XVIII століття. Тут містилися зимівники козаків Бугогардівської паланки, а землі входили до складу Запорізької Січі. На їх місці і виникали населені пункти.

Перші хронологічні відомості про край 1751 року, де згадується Верблюжка як слобода Новокозачого полку, а в 1754 році — Вершино-Кам'янка, як слобода Новослобідського козацького полку.

Новгородківський район утворено 15 квітня 1936 року. У 1962 році його було ліквідовано та приєднано до Кіровоградського та Долинського районів Кіровоградської області. В 1965 році район було поновлено.

Адміністративний устрій[ред.ред. код]

Район адміністративно-територіально поділяється на 1 селищну раду та 10 сільських рад, які об'єднують 27 населених пунктів та підпорядковані Новгородківській районній раді. Адміністративний центр — смт Новгородка[1].

Його територія становить 1 тисяч км².

Населення[ред.ред. код]

Населення району становить 17,6 тис. чоловік. В тому числі:

  • міське населення — 6,1 тис. осіб
  • сільське населення 11,5 тис. осіб

Влада[ред.ред. код]

Голови РДА

  • Кочерга Андрій Леонідович
  • Акусок Тетяна Володимирівна

Голови ради

  • Горбенко Олександр Вікторович
  • Криворучко Віктор Васильович

Політика[ред.ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Новогородківського району були створені 22 виборчі дільниці. Явка на виборах складала - 62,45% (проголосували 7 680 із 12 298 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко - 45,36% (3 484 виборців); Юлія Тимошенко - 20,26% (1 556 виборців), Олег Ляшко - 14,01% (1 076 виборців), Анатолій Гриценко - 5,29% (406 виборців), Сергій Тігіпко - 3,70% (284 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів - 1,00%.[2]

Пам'ятки[ред.ред. код]

З пам'ятників археології на території району є частина курганів і могильників, які вивчаються і оберігаються.

В районі встановлено пам'ятники воїнам німецько-радянської війни, які полягли в боях за звільнення населених пунктів від фашистських загарбників.

Серед архітектурних пам'яток на території району є дві пам'ятки місцевого значення: навчальний корпус державного професійно-технічного училища № 36 та частина навчального приміщення загальноосвітньої школи села Спасове.

Примітки[ред.ред. код]


Кіровоградський район Знам'янський район Олександрійський район
Компаніївський район Gray compass rose.svg Петрівський район
Долинський район