Нові Доми (Харків)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Приблизні межі Нових Домів (можуть дещо варіюватися).
Нові Доми на загальній мапі міста.
Шістнадцятиповерхівка на вулиці Слинько.
Тролейбус ЛАЗ-E301D1 на пр. Григоренка.
Палац Спорту на проспекті Григоренка.

Нові́ Доми́[1][2] (рос. Новые Дома) або Нові́ Буди́нки[3] — історичний район і великий житловий масив у Харкові. Обмежений Московським проспектом з півночі, вулицею Ньютона з півдня, проспектом Льва Ландау із заходу і бульваром Богдана Хмельницького зі сходу. Нові Доми займають деяку територію Немишлянського (переважно) та Слобідського адміністративних районів міста Харкова.

Історія району[ред.ред. код]

Житловий масив Селекційної станції почав забудовуватися приблизно в один час з Павловим Полем, в 1957 р. Він розташований в східній частині міста на сільськогосподарських землях площею близько 700 гектарів, які свого часу вважалися далекою околицею міста йі використовувалися Харківською селекційною станцією для наукової роботи, якою керував український селекціонер академік В. Я. Юр'єв. Забудова проектувалася інститутом «Харківпроект» і склалася в двох зонах: першочергова зона «А» і, освоєна пізніше, зона «Б», на південь від вулиці Танкопія[4].

Проект детальної забудови зони «А» (автори — архітектори А. Д. Маторін, Н. А. Кірєєва і А. Н. Нестеренко) являє собою дві смуги регулярних великих мікрорайонів, розділених бульваром Юр'єва, який починається від Палацу спорту[4].

Проект забудови зони «Б», що складався з 6 мікрорайонів, розроблявся у вільному плануванні: на вулиці виходили не суцільні лінії будинків, а складного обрису зелені масиви (автори — архітектори Г. Б. Кесслер, Ю. О. Плаксієв, П. І. Арєшкін). Своїм південним фасадом зона «Б» виходить на проспект Героїв Сталінграду[4].

Житловий масив Нові Доми, як його тепер називають, обжитий, зручний і забезпечений метрополітеном (станції «Палац Спорту» та «Армійська»)

Архітектура[ред.ред. код]

Житлова забудова Нових будинків являє собою переважно такі типи будинків:

  • П'ятиповерхові будинки («хрущовки»). Споруджені протягом 60-70-х років XX століття. Більшість з таких будинків знаходяться на проспекті Григоренка, вулиці Танкопія, вулиці Слинько та інших вулицях.
  • Дев'ятиповерхові великопанельні будинки. Побудовано переважно протягом 80-х років XX століття. Будинки такого типу є на вул. Олімпійській, вул. Слинько, вул. Танкопія та інших.
  • Шістнадцятиповерхові великопанельні будинки. Будувалися в один час з дев'ятиповерхівками. Більшість розташовані на Садовому проїзді, вул. Слинько, вул. Олімпійській.

Транспорт та інфраструктура[ред.ред. код]

Телекомунікації[ред.ред. код]

Торгівля[ред.ред. код]

Світлини[ред.ред. код]

Вечірня панорама

Примітки[ред.ред. код]

  1. Голосування з підморгуванням оком — Українська правда
  2. «Критика», Випуски 63 - 86
  3. «Прапор», 1983 р.
  4. а б в Харків вчора, сьогодні, завтра./Ю. М. Шкодовський, І. Н. Лаврентьєв, А. Ю. Лейбфрейд, Ю. О. Полякова; худож.-оформлювач А. С. Юхтман. — Х.: Фоліо, 2002. — 206 с.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Координати: 49°57′00″ пн. ш. 36°19′00″ сх. д. / 49.95000° пн. ш. 36.31667° сх. д. / 49.95000; 36.31667


Харків Це незавершена стаття про Харків.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.