Холодна гора (місцевість)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Холодна гора
Харків
Загальна інформація
Район (у місті) Холодногірський
Головні вулиці вул. Холодногірська, вул. Озерянська, Полтавський шлях
Парки Парк «Юність»
Транспорт
станції метрополітену: Холодна гора


Холо́дна гора́ — місцевість Харкова, що розташована на захід від Центру міста та обмежена на півдні фактично Полтавським шляхом, на сході — схилами до залізниці, Південного вокзалу та Сортировки, на півночі та заході — межами міста.

Історія[ред. | ред. код]

Холодна гора сама по собі відкрита вітрам значно більше, ніж місцевості, що розташовані внизу, звідси і її назва. Однак є легенда, начебто на цій горі жив колись переселенець із Правобережної України на прізвисько Холод. Одного разу Холода взяли в полон татари, а будинок його зруйнували. В народній пам'яті залишилося тільки його ім'я, що дало назву цієї місцевості. Холодну гору раніше покривав густий ліс.

На Холодній горі, неподалік від цвинтаря, у будинку відомого перекладача, літературного критика, педагога Івана Кронеберга з 9 по 16 червня 1846 р. мешкав російський літературний критик і публіцист, філософ-матеріаліст В. Бєлінський. Тут він зустрічався з членами харківського літературного гуртка.

1881 року було введено в експлуатацію міський водопровід[1], в роботі якого одну з ключових ланок посідали найбільший у місті Холодногірський водонапірний басейн (резервуар води), об'ємом 492 м³ і підземні водні джерела Карпівського саду.

Підприємства, установи, заклади, організації[ред. | ред. код]

У районі розташована Холодногірська виправна колонія № 18.

Транспорт[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Улица Свердлова


  1. История водоснабжения Харькова. Архів оригіналу за 19 травня 2018.