Верхнє (озеро)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Озеро Верхнє
Lake Superior
Верхнє
схід сонця в Мічигані
47°40′ пн. ш. 87°30′ зх. д. / 47.667° пн. ш. 87.500° зх. д. / 47.667; -87.500
Розташування
Країна Flag of Canada (Pantone).svg Канада і Flag of the United States.svg США
Регіон Мічиган
Онтаріо
Вісконсин
Міннесота
Геологічні дані
Тип Льодовиково тeктонічнe
Розміри
Площа поверхні 82 414 км²[1][2]
Канадська частина 8 700 км² км²
Висота 183 м  м
Глибина середня 147 м  м
Глибина максимальна 406 м  м
Довжина 563 км км
Ширина 257 км км
Берегова лінія 4385 км км
Об'єм 12 100 км³ км³
Вода
Період оновлення 191 років рік
Басейн
Вливаються річки Ніпігон, Сент-Луїс, Піджен, Пік, Вайт, Мічипікотен, Каміністіква
Витікають річки Сент-Марайс
Площа басейну 127 700 км² км²
Країни басейну Канада Канада: size Онтаріо;
Flag of the United States.svg США;
Інше
Міста та поселення Дулут (Міннесота)
Суперіор (Вісконсин)
Тандер-Бей (Онтаріо)
Меркет (Мічиган)
Су-Сент-Марі (Мічиган)
Су-Сент-Марі (Онтаріо)
Острови Роял, Апостолови острови
Озеро Верхнє на мапі великих озер
Озеро Верхнє на мапі великих озер
Озеро Верхнє Lake Superior. Карта розташування: Канада
Озеро Верхнє Lake Superior
Озеро Верхнє
Lake Superior
Озеро Верхнє
Lake Superior (Канада)

CMNS: Верхнє на Вікісховищі
Північно-Амриканська плита і Американський Середньоконтинентальний рифт на якому розташовано озеро Верхнє

Озеро Верхнє (англ. Lake Superior, оджибве Gichigami) — найбільше з п'яти Великих Озер Північної Америки. Це найбільше прісноводне озеро у світі за площею і четверте — за об'ємом[2] [3]. Омиває на півночі канадську провінцію Онтаріо і американський штат Міннесота, та на півдні штати Вісконсин і Мічиган.

Назва[ред. | ред. код]

За мовою оджибва, озеро називається Gichigami, що означає "велика вода", але воно більше відоме як "Gitche Gumee", записано Генрі Водсуортом Лонгфелло в Пісні про Гайавату

Озеро було названо фр. le lac supérieur або "Верхнє озеро", в XVII столітті французькими дослідниками, оскільки воно розташовано вище озера Гурон. За панування французів озеро також мало назву фр. Lac Tracy.

Гідрографія[ред. | ред. код]

Озеро Верхнє є найбільшим прісноводним озером у світі за площею, скидає воду в озеро Гурон через річку Сент-Мері і Су Локс. Озеро Байкал в Росії більше за обсягом, як і озеро Танганьїка. Каспійське море, значно більше, за озеро Верхнє площею та обсягом, але є солонуватим, хоча в наш час[коли?] ізольовано, історично Каспійське море неодноразово було пов'язано і ізольовано від Середземномор'я через Чорне море.

Озеро Верхнє має площу 82,413 км²[2] [1] - що більше, ніж Південна Кароліна. Має найбільшу довжину 563 км і найбільшу ширину 257 км. Середня глибина становить 147 м, найбільша глибина 406 м[1]. Озеро Верхнє має обсяг 12100 км³ води. В озері існує достатньо води, щоб покрити весь континентальний масив Північної та Південної Америки шаром води 30 см. Довжина берегової лінії озера 4387 км (включаючи острови). Висота поверхні озера - 183 м вище рівня моря. Найнижча точка озера знаходиться на 223 м нижче рівня моря, найнижча точка континентального США і друге місце на Північноамериканському континенті після Великого Невільничого озера в Канаді (458 м нижче рівня моря). (Хоча Озеро Крейтер, є найглибшим озером в США, але поверхня Озера Крейтер знаходиться на висоті 1289 м над рівнем моря.)

Під час шторму висота хвиль на озері Верхнє сягають6 м[4]. Зафіксовані випадки висоти хвиль понад 9 м[5].

В озеро впадає понад 20000 річок. Найбільші з них: Ніпігон, річка Сент-Луї, Піджен, Пік, Уайт-Рівер, Мічипікотен, Бруль та Каміністіква. Озеро Верхнє скидає воду в озеро Гурон через річку Сент-Мері. Через буруни на річці є необхідність у шлюзах (Сі Локс), за для судноплавства Водним шляхом Великих озер.

Клімат[ред. | ред. код]

Озеро Верхнє завдяки розміру створює локалізований морський клімат. Поверхня води повільно реагує на зміну температури повітря, яка сезонно коливається від 32 °C до -13 °C, допомагає зменшити коливання температури навколишнього повітря влітку і взимку, і створює озерний ефект снігу в холодні місяці.

Острови[ред. | ред. код]

Найбільший острів в озері Верхньому - острів Роял в штаті Мічиган. Інші великі відомі острова — острів Мадлін в штаті Вісконсин і Мічипікотен в області Онтаріо.

Геологія[ред. | ред. код]

Скелі Північного берегу озера Верхнє утворенні за часів докембрію (4,5 млрд. — 540 млн років тому). Магма прямуючи до поверхні створила інтрузивні граніти Канадського щита[6]. Це відбулось за часів Пенокеанського орогенезу, багато цінних металів утворили родовища — мідь, залізо, срібло, золото і нікель. Наприклад Золоторудна копальня Гелмо біля Марафону, мідь на мисі Мамайнс, срібло на Сильвер Іслет, уран на мисі Феано.

Гори поступово зруйнувались, утворивши родовища вапняку, доломіту, таконіту і сланцю на водоспаді Какабека.

Континент був пізніше розколот, створюючи один із найбільш глибоких рифтів у світі. Озеро лежить у давній Мезопротерозойський Рифтовій долиніАмериканський Середньоконтинентальний рифт. Магма проходячи між пластами осадових порід, утворила діабазові сілли. Цей твердий діабаз захищає шари осадових порід, формуючи плосковерхі столові гори в області Тандер-Бей. Аметист утворився у деяких із западин, створених рифтом, в області Тандер-Бей знаходиться кілька аметистових копалень.

Лава витікаючи з рифту створила чорні базальтових скелі Мічипікотенського острову, півострова Чорної затоки, і острова Сент-Ігнасіо.

Приблизно 10 000 років тому, під час Останнього Льодовикового періоду, льодовик покривал область завтовшки 2 км. Сьогоденні контури землі, були вирізані просуванням і відступом льодовикового щиту. Відступаючи приблизно 10 000 років тому він залишив гравій, пісок, глину і кам'янистий ґрунт. Льодовикова тала вода накопичилась у басейні озера Верхнє, створивши озеро Мінонг, попередника озера Верхнього. Позбувшись величезної ваги льодовика, земля зазнала ізостатичний рух.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Wright, John W. (ed.); Editors and reporters of The New York Times (2006). The New York Times Almanac (вид. 2007). New York, New York: Penguin Books. с. 64. ISBN 0-14-303820-6. 
  2. а б в Кравчук П. А. Рекорды природы. — Любешов : Эрудит, 1993. — 216 с. : ил. — ISBN 5-7707-2044-1. (рос.)
  3. Superior Pursuit: Facts About the Greatest Great Lake - Minnesota Sea Grant University of Minnesota. Retrieved on 2007-08-09.
  4. "The fall storm season." (Website.) National Weather Service, U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration. Retrieved on 2007-09-25
  5. Chisholm, B. & Gutsche, A., Superior: Under the Shadow of the Gods, Lynx Images, 1998, p. xiii
  6. Geology of National Parks, Second Edition, Ann G. Harris, Kendall Hunt Publishing, Dubuque, Iowa, 1977, p 200

Посилання[ред. | ред. код]