Географія Канади

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Географія Канади M:
Географічне положення Канади
Географічне положення Канади
Географічне положення
Континент Північна Америка
Регіон Північна Америка
Координати 60°00′ пн. ш. 95°00′ зх. д. / 60.000° пн. ш. 95.000° зх. д. / 60.000; -95.000
Територія
Площа 9984670 км² (2-ге)
 • суходіл 91 %
 • води 9 %
Морське узбережжя 202,08 тис. км
Державний кордон 8893 км
Рельєф
Тип рівнини і гори
Найвища точка гора Логан (5959 м)
Найнижча точка Атлантичний океан (0 м)
Клімат
Тип від полярного
до помірного
Внутрішні води
Найдовша річка Макензі (4241 км)
Найбільше озеро Верхнє (82414 км²)
Інше
Природні ресурси залізні руди, руди кольорових металів, золото, рідкісноземельні елементи, поташ, алмази, срібло, риба, деревина, рекреаційні ресурси, кам'яне вугілля, вуглеводні, гідроенергія
Стихійні лиха вічна мерзлота
Екологічні проблеми забруднення повітря, кислотні дощі, забрудення вод

Географія Канади широка та різноманітна. Займаючи північну частину північноамериканського континенту (блк. 40 %), за розмірами території Канада є другою країною в світі після Росії.

Канада займає величезну територію між Тихим океаном на заході та Атлантичним — на сході (звідси і девіз країни «Від моря до моря»), між США на півдні та північному заході (Аляска), Північним Льодовитим океаном на півночі та Гренландією на північному сході. На широті південного берега Ньюфаундленду знаходиться французька заморська територія Сен-П'єр і Мікелон. З 1925 року Канада відстоює свої права на область Арктики між 60°з.д. і 141°з.д. до Північного полюса; проте, ці права не є загальновизнаними.

Займаючи територію в 9 984 671 км² (суша: 9 093 507 км²; вода: 891 163 км²), Канада має площу, трохи меншу трьох п'ятих площі Росії; Канада приблизно в 1,3 рази більше Австралії, хоча трохи менше Європи, але більш ніж в 40,9 рази більше за Сполученого королівства. За загальною площею Канада трохи перевершує США або Китай; однак вона трохи менше цих двох країн за площею суші (Китай займає 9 596 960 км², а США — 9 161 923 км ²), стаючи при такому розрахунку четвертою.

Густота населення, близько 3,5 чоловік на км², є однією з найнижчих у світі. Найбільш населена область країни — коридор Квебек-Віндзор уздовж рівнинних берегів річки Святого Лаврентія і на південному сході Великих озер.

Крайні точки[ред. | ред. код]

Канада

Крайня північна точка

 • на суші: мис Колумбія, острів Елсмір, Нунавут — 83°08' пн. ш., 70°13' з. д.
 • на морі: Північний полюс — 90° пн. ш.

Крайня південна точка

 • на суші: острів Мідл, Онтаріо — 41°41' пн. ш., 82°40' з. д.
 • на воді: озеро Ері на кордоні Онтаріо-Огайо — 41°40'35" пн. ш.

Крайня східна точка

 • мис Спір, Ньюфаундленд — 47°31' пн. ш., 52°37' з. д.

Крайня західна точка

 • кордон Юкон-Аляска — 141°00' з. д.
Канада (материкова)
 • Найпівнічніша точка: високий мис Мерчісон на півострові Бутія, Нунавут — 71°50' пн. ш., 94°45’ з. д.
 • Найпівденніша точка: мис Пілі, Онтаріо — 41°54'23" пн. ш.
 • Найзахідніша точка: кордон Юкон-Аляска — 141°00' з. д.
 • Найсхідніша точка: мис Сент-Чарльз, Лабрадор — 52°24' пн. ш., 55°40' з. д.
Граничні висоти
 • Найнижча висота над рівнем моря: рівень моря — 0 м
 • Найвища висота над рівнем моря: гора Логан — 5 959 м

Рельєф[ред. | ред. код]

Топографічна карта Канади

Фізична географія Канади дуже різноманітна. Розташована між своїми крайніми точками, Канада займає 9 984 670 км² з цілим рядом різних геокліматичних областей. Канада включає також великі акваторії, а її берегова лінія в 202 080 км є найдовшою в світі.

Що стосується рельєфу, основну частину країни займають рівнини прерій і плато Канадського щита з висотами 300—1500 м. На захід від прерій розташовуються континентальні низовини Британської Колумбії і Скелясті гори (частина Кордильєр, найвища точка — гора Лоґан, 6050 м), на сході, від півдня від Квебека до приморських провінцій, підносяться Аппалачі.

На північ від цієї області знаходиться обширний Канадський щит, скельний регіон, очищений останнім льодовиковим періодом, позбавлений родючих земель, багатий мінералами, озерами і річками.

Гідрографія[ред. | ред. код]

Гідрографічні басейни Канади

Головними басейнами стоку Канади є наступні: басейни Атлантичного, Тихого, Північного Льодовитого океанів, басейни Гудзонової та Мексиканської заток.

У Канаді більше озер, чим в будь-якій іншій країні світу, вона володіє значними запасами прісної води. Найбільші озера: система Великих озер, Велике Ведмеже, Велике Невільниче, Вінніпег, Атабаска.

Океани[ред. | ред. код]

Докладніше: Озера Канади

Девіз Канади «від моря до моря» відповідає дійсності. Канаду оточують три океани. Атлантичний океан — на сході, Тихий океан — на заході, а також Північний Льодовитий океан — на півночі. Тому країна має дуже довгу берегову лінію. Це сприяє розквіту торгівлі як на сході, так і на заході країни. Канадським портом з найвищим вантажообігом є Ванкувер, розташований на західному узбережжі країни, слідом за ним йде порт Монреаля, найважливіший внутрішній порт у світі.

У недалекому майбутньому прогнозують літнє танення плавучих льодів Північного Льодовитого океану. Це відкрило б новий торговий шлях — Північно-Західний прохід. Ця тема також викликає зіткнення з приводу інтересів Канади в Арктиці.

Великі річки[ред. | ред. код]

Річка Фрейзер біля міста Мішен

У Канаді протікає багато великих річок (наведені з заходу на схід):

Морські канали[ред. | ред. код]

Система каналів і морських шляхів дозволяє судам пересуватися по Канаді. Морський шлях Святого Лаврентія — це глибоководний шлях довжиною 3700 км, що дозволяє судам з Атлантичного океану проходити до найдальшого з Великих озер Північної Америки — озера Верхнього. Але за законом він починається в Монреалі і закінчується лише в озері Ері, включаючи Уеллендський канал в обхід Ніагарського водоспаду.

Канал Рідо пов'язує озеро Онтаріо з річкою Оттава. Він проходить через Оттаву, державну столицю. 28 червня 2007 року він був визнаний об'єктом світової спадщини ЮНЕСКО. Канал Рідо був закінчений в 1832 році й донині є чинним. Це найстаріша в Північній Америці діюча канальна система.

Навколишнє середовище[ред. | ред. код]

Кліматичні пояси і клімат[ред. | ред. код]

Основними факторами канадського клімату є розкид по широті (від паралелі 43° пн. ш. до 80° пн. ш.), перешкоджання Скелястими горами поширенню західних океанічних вітрів, протяжність континентальних територій на відносно високих широтах, що призводить до сильного охолодження взимку, і близькість Північного Льодовитого океану, що робить літо прохолодним. Канадський клімат характеризується холодною зимою і прохолодним або помірним і вологим літом з великою тривалістю дня. Клімат і температури сильно змінюються залежно від області, так на півночі клімат полярний, в преріях великий розмах коливань температур в різні пори року або навіть дні, тоді як на заході, в Британській Колумбії, клімат більш м'який і помірний, оскільки арктичне повітря не пропускається туди канадськими Скелястими горами. На західному узбережжі та острові Ванкувер клімат морський, а зими м'які та дощові, завдяки впливу Тихого океану.

Середньомісячна зимова температура може опускатися до −15 °C навіть в південній частині країни, хоча там можна очікувати і температури −40 °C з сильними крижаними вітрами. Середньорічні опади у вигляді снігу можуть досягати декількох сотень сантиметрів (наприклад, у Квебеку — 337 см). Влітку ж реальні температури можуть підніматися до 35 °C, а в канадських преріях навіть до 40 °C. Індекс вологості часто високий влітку на сході країни. У деяких селах на крайній півночі країни фіксувалися температури до −50 °C взимку. Температура в Алерті влітку рідко досягає 5 °C. До того ж, сильні крижані вітри можуть різко знижувати температуру навіть до 60 градусів нижче 0.

На більшій частині території клімат континентальний (узимку холодний або дуже холодний типу Dxx за класифікацією Кеппена), у південній частині, наближеній до американського кордону, літо дещо тепліше і довше, на півночі — коротше і прохолодніше. Вологість від незначної в преріях до помірної на півночі і в центрі присутня весь рік з переважанням літніх опадів. За класифікацією Кеппена таке літо на півдні відзначається Dfb (помірне літо), на півночі — Dfc (прохолодне літо). На південному сході атлантичний вплив трохи пом'якшує зиму, але проте підсилює атмосферні опади, що призводить до рясних снігопадів, при цьому розподіл опадів трохи різниться у різних областях: вони можуть розподілятися рівномірно по всьому році (Квебек) або навіть переважати взимку в безпосередній близькості до океану (Ньюфаундленд і Нова Шотландія). На заході зони континентального клімату з помірним і сухим літом (рідкісний вид Dsb) розташовуються в гірських областях Канадських скелястих гір, Берегового хребта, гір Маккензі.

Також неподалік Скелястих гір на американському кордоні в Саскачевані, в Саскатуні, знаходяться зони холодного напівпустельного клімату (відмітка Bsk), захищені від західних вітрів.

На західному узбережжі — вузькій області на захід від Скелястих гір — клімат м'якше і більш поміркований, завдяки океанічному впливу. Зима там дуже волога, на півдні літо помірне (відмітка Cfb), на півночі — прохолодне (відмітка Cfc). Однак цей клімат не поширюється глибоко на континент, оскільки цьому заважають Скелясті гори.

На берегах Північного Льодовитого океану і островах Північної Канади з їх арктичним кліматом (відмітка ET) найвища середньомісячна температура не досягає і 10 °C, зима приблизно така ж холодна, як і в континентальній області.

Рослинний світ[ред. | ред. код]

Рослинність дуже різноманітна та істотно змінюється з півночі на південь. Полярні острови знаходяться в зоні, у якій поверхня землі вкрита вічними снігами і льодовиками, що не тануть навіть коротким літом. Баффінова земля та інші острови у північного узбережжя Канади покриті тундрою, яка займає і всю північну материкову частину країни, проникаючи далеко на південь уздовж західного узбережжя Гудзонової затоки і на півострові Лабрадор. Тут ростуть вересові, осока, чагарникова береза і верба. На південь від тундри між Тихим і Атлантичним океанами розкинулася широка смуга лісів. Переважають хвойні ліси; головні породи — чорна ялина на сході і біла ялина на заході (у долині річки Макензі), сосна, модрина, туя та інші породи. Менш поширені листяні ліси, що складаються з тополі, вільхи, берези і верби. Особливо різноманітні ліси в районі Великих озер (американський в'яз, веймутова сосна, канадська тсуга, дуб, каштан, бук). На тихоокеанському узбережжі поширені хвойні ліси з псевдотсуги, ситхинської ялини, аляскинського і червоного кедрів. Біля Ванкувера зустрічаються суничне дерево і орегонський дуб. У приморських приатлантичних провінціях — акадські ліси з бальзамною ялицею, чорною і червоною ялиною, також тут ростуть кедр, американська модрина, жовта береза, бук.

Тваринний світ[ред. | ред. код]

У зоні тундри водяться північний олень, арктичний заєць, лемінги, песець і вівцебик. Південніше тваринний світ різноманітніший — північний олень, благородний олень, лось, в гірських районах — товсторіг і снігова коза. Досить численні гризуни: вивірка, бурундук, американська літяга, бобер, стрибунка (вид тушканчиків), ондатра, дикобраз, луговий і американський заєць, піщуха. З кішкоподібних для Канади характерні канадська рись і пума. Водяться вовки, лисиці, ведмідь-грізлі, єнот-полоскун. З куницевих — соболь, ілька, видра, росомаха. Багато перелітних птахів, що гніздяться тут. Фауна плазунів та земноводних небагата. У прісноводих водоймах багато риби.

Географія населення[ред. | ред. код]

Канада складається з десяти провінцій (П) і трьох територій (Т), які наведені в порядку з заходу на схід і з півночі на південь: Юкон (Т), Британська Колумбія (П), Північно-західні території (Т), Альберта (П), Саскачеван (П), Нунавут (Т), Манітоба (П), Онтаріо (П), Квебек (П), Ньюфаундленд і Лабрадор (П), Нью-Брансвік (П), Острів Принца Едуарда (П) і Нова Шотландія (П).

Території розташовані на півночі країни, а провінції — на півдні, виключаючи Ньюфаундленд і Лабрадор, чий південний край відносно північний.

Канада має кордон довжиною 6 416 кілометрів з США на півдні та 2 477 кілометрів — з американським штатом Аляска — на північному заході (всього кордонів з США 8 893 кілометра — найдовший неохоронюваний кордон у світі).

Більшість населення проживає в меридіональної частини країни, уздовж кордону з США. Найбільш заселені місця — це коридор Квебек — Віндзор, коридор Едмонтон — Калгарі та південь Британської Колумбії.

Канадське населення сильно урбанізовано та індустріалізовано. Більша частина населення живе в містах. Канадська економіка все більше базується на сфері послуг, але первинний і вторинний сектори як і раніше значні.

Природні ресурси[ред. | ред. код]

Гідроенергія[ред. | ред. код]

Гребля імені Деніела Джонсона на річці Манікуаган, Квебек

Канада багата ріками з великою витратою води, що робить можливим використання гідроенергії. До того ж, великі області незаселені. Це спрощує втілення великих проектів, які передбачають великі водосховища.

Між 2000 і 2002 Канада була найбільшим у світі виробником гідроенергії, виробляючи близько 337 млрд кіловат-годин щорічно. За нею слідувала Бразилія з 286 мільярдами кіловат-годин. Основними провінціями-виробниками були Онтаріо, Манітоба, Квебек, Британська Колумбія та Ньюфаундленд і Лабрадор. Три останніх вживали, в основному, електрику свого власного гідроенергетичного виробництва.

Квебек був, до того ж, найбільшим виробником енергії, приблизно в три рази перевершуючи Британську Колумбію (другу з виробництва гідроенергії провінцію).

Ла-Гранд, Манікуаган і Черчилл — три канадських річки, на яких розташовані найпотужніші греблі країни.

В інших провінціях переважають інші способи виробництва електрики. Провінція Онтаріо залежить від атомної енергії, а також від вугілля.

Будівельний ліс[ред. | ред. код]

Канадська лісова промисловість виробляє будівельний ліс. Вона особливо розвинена в Британській Колумбії, де вологий океанічний клімат перебуває під помірним впливом Тихого океану.

Мінерали[ред. | ред. код]

В Альберті та на півночі залягають такі неметалічні мінерали, як нафта. У Саскачеванському басейні добувають калійні солі.

Канада володіє багатющими мінеральними ресурсами і займає перше місце в світі з видобутку урану, кобальту, калійних солей і азбесту; друге місце — з видобутку цинкових руд і сірки; третє — природного газу та платиноїдів; четверте — мідної руди і золота; п'яте — свинцевих руд і сьоме — з видобутку срібла.

Прісна вода[ред. | ред. код]

Канада володіє значними запасами прісної води, за які США здійснюють платежі в області Великих озер. Експорт прісної води Канади в США є предметом періодичних обговорень.

Сільське господарство[ред. | ред. код]

Різноманітність канадських ґрунтів і клімату пояснює великі відмінності в сільському господарстві Канади.

 • Британська Колумбія і Онтаріо відомі своїм інтенсивним городництвом.
 • В степах на заході країни знаходяться великі області екстенсивних зернових культур.
 • Квебек — найбільший виробник молочної продукції.
 • На Острові Принца Едуарда вирощують велику частину канадської картоплі.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]