Остання справа Холмса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Остання справа Холмса»
«The Final Problem»
Sherlock Holmes and Professor Moriarty at the Reichenbach Falls.jpg
Двобій Холмса та Моріарті коло Рейхенбахського водоспаду
Жанр Кримінальне оповіданняd, детективна літератураd і детектив
Автор Артур Конан Дойл
Мова Англійська
Опубліковано Грудень 1893
Переклад «Записки Шерлока Холмса» (пер. Микола Дмитренко)
Ілюстратор Сідні Педжет
Цикл Спогади Шерлока Холмса[1] і Бібліографія Шерлока Холмса

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

«Остання справа Холмса» (англ. «The Final Problem») — детективна розповідь англійського письменника Артура Конан-Дойля про пригоди Шерлока Холмса та його друга доктора Ватсона. Входить до збірки «Спогади Шерлока Холмса», вперше виданої у 1893 році.

Також є одним із 12 найкращих творів А. Конан-Дойля про слідчого Холмса.

Сюжет[ред. | ред. код]

1891 рік. Шерлок Холмс натрапляє на слід таємничої міжнародної організації, якою керує «Наполеон злочинного світу» — професор Моріарті. Детектив розуміє, що ця справа може стати його останнім розслідуванням.

Історія написання розповіді та цікаві факти[ред. | ред. код]

Нікому не є загадкою той факт, що розповідь «Остання справа Холмса» повинна була стати завершальним твором у цілому циклі оповідань, де б діяв славетний детектив Шерлок Холмс. Артур Конан-Дойль був дуже вдячний Холмсові за те, що завдяки творам про нього він міг добре заробляти і здобув всесвітню славу. Але читачі пам'ятали його лише як «автора Холмса» і не визнавали його нових книг. Тому Конан-Дойль вирішує покінчити зі своїм героєм. Фінальним актом «Останньої справи» є двобій Холмса і Моріарті біля Рейхенбахського водоспаду. Автор закінчує розповідь тим, що Шерлок Холмс перемагає професора у чесній боротьбі, але гине разом зі своїм заклятим ворогом.

Незабаром, після видання цього твору, Конан-Дойль отримав велику купу гнівних листів, де читачі звинувачували його в убивстві Холмса і прохали «воскресити» героя. Ходили навіть чутки, що сама королева Вікторія вимагала від нього повернути детектива до життя. Тому Артур Конан-Дойль був змушений виконати прохання і в 1902 році вийшла найвідоміша повість про слідчого Шерлока Холмса — «Собака Баскервілів». А в оповіданні «Порожній будинок» Холмс пояснив Вотсону, а відтак і всім читачам, як саме йому вдалося вижити.

У розповіді «Остання справа Холмса» автор неодноразово згадує бойове мистецтво під назвою барітсу. Насправді такої системи для самозахисту не існує. Її прототипом була популярна у Вікторіанську епоху техніка бою — Бартітсу[en], вигадана Едвардом Бартоном-Райтом у 1890-х роках.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Doyle A. C. The Memoirs of Sherlock HolmesGeorge Newnes, 1894.