Доктор Вотсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Джон Геміш Вотсон
John Hamish Watson
Sherlock Holmes in The Five Orange Pips.jpg
Доктор Вотсон читає Шерлоку Холмсу погані новини (ілюстрація до розповіді «П'ять зерняток апельсина»)
Зникнення «Його останній уклін»
Інформація
Стать Чоловік
Сім'я Брат Генрі Вотсон
Жінка Мері Морстен
Виконавець ролі Віталій Соломін («Шерлок Холмс і доктор Ватсон», «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона», «Собака Баскервілів»)
Джуд Лоу («Шерлок Холмс»)

До́ктор Джо́н Во́тсон (або Ва́тсон) — персонаж розповідей про Шерлока Холмса Артура Конан-Дойла. Надійний помічник Шерлока Холмса у розслідуванні найзаплутаніших справ.

Ватсон — британський лікар, співмешканець, асистент та просто друг видатного Шерлока Холмса. Він «описав» майже 56 заплутаних історій про його спільну роботу з Холмсом та їхні розслідування.

Містер Ватсон побував в Афганістані, взяв участь у англо-афганській війні 1878–1880 рр. У 1881 році Вотсон познайомився з Шерлоком Холмсом, спільно з ним знімав квартиру на Бейкер-стріт.

Біографія[ред.ред. код]

Шерлок Холмс і доктор Вотсон («Порожній будинок»)

Джон Хеміш Вотсон (Ватсон) народився у 1852 році. Через два роки родина переїжджає до однієї з Британських колоній — Австралії. 1865 року Вотсони повертаються до Англії, де хлопець відвідує Веллінгтон-Коледж, який знаходиться в Гемпширі.

В подальшому Хеміш Ватсон вирішує стати хірургом.

В 1872 році Джон Вотсон вступає до Лондонського університету. Працює в лікарні Св. Варфоломія.

1878 року Дж. Х. Ватсон отримує ранг доктора медичних наук. Як військовий лікар відправляється до Індії. У 1880 р. бере участь у Майвандській битві, де був поранений. На кораблі, який віз товари, доктор Ватсон пливе до Англії. По дорозі додому він захворів на черевний тиф. Врешті-решт повертається до Лондону.

У 1881 році доктору Ватсону, який тоді шукав пристойне житло, містер Стемфорд, з яким Джон познайомився на війні, рекомендує зняти квартиру на Бейкер-стріт 221-б, де мешкав містер Шерлок Холмс. Пізніше знайомство з Холмсом Ватсон опише в повісті «Етюд у багряних тонах».

1883 року доктор Ватсон допомагає розплутати детективу справу під назвою «Пістрява стрічка».

Через рік доктор Ватсон відправляється до Америки, де закохується та сватається до Констанції Адамс.


1886 року доктор Вотсон повертається до Лондону та одружується на Констанції. Також Вотсон допомагає Холмсу у справі «Берилова діадема».

В грудні 1887 помирає його жінка. Щоб хоч якось вгамувати в собі біль втрати рідної людини, Ватсон повертається жити до свого найкращого друга на Бейкер-стріт 221-б. В цьому ж році Ватсон видає повість «Етюд у багряних тонах».

Наступного 1888 р. доктор Дж. Х. Ватсон допомагає Холмсу в серії розслідувань. В цьому ж році помирає його брат Генрі Ватсон. Під час справи під назвою «Знак чотирьох» Джон закохується в клієнтку Шерлока Холмса міс Мері Морстен, на якій дещо пізніше одружується.

В 1891 та 1892 рр. видає декілька розповідей про свої пригоди з Шерлоком Холмсом. Невдовзі на Ватсона очікує страшне горе: його друга дружина помирає.

1894 року Ватсон знову повертається на Бейкер-стріт, а також друкує розповіді та повісті.

1902 року переселяється та втретє одружується. До 1913 року публікує нові розповіді.

В 1914 році доктор Ватсон допомагає Холмсу в їхній останній справі «Його останній уклін», в якій вони зловили німецького шпигуна.

До кінця життя Ватсон публікував пригоди, які йому довелося пережити. В 1929 році він помер.

Ім'я[ред.ред. код]

В повісті «Етюд в багряних тонах» зустрічається повне ім'я супутника Холмса Джон Х. Вотсон. В деяких інших розповідях навіть вказується, що його звали Джон Хеміш Ватсон (Вотсон). Зокрема в оповіданні «Людина з розсіченою губою» його жінка називає його Джеймс (а «Хеміш» — шотландський варіант цього імені). [1].

Характеристика[ред.ред. код]

Армійський револьвер Webley Mk VI

Ватсон описується в книзі як типовий англієць Вікторіанської епохи. Він скромний, розумний та мужній. Поступово він багато чому навчився в Шерлока Холмса і добре опанував дедуктивний метод.

Доктор Ватсон вправно стріляв, був надзвичайно гарно обізнаний в медицині, літературі, філософії, політиці. Улюбленим револьвером Ватсона був армійський Webley Mk VI.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Hamish (рос.)

Див. також[ред.ред. код]

Джерело[ред.ред. код]