Павло Алеппський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Павло Алеппський
Інші імена Халебський Павло
Булос аль-Халябі Ібн аз-Заїм аль-Халябі
Народився близько 1627 року
Халебі (Алеппо), Сирія
Помер 30 січня 1669(1669-01-30)
Тбілісі
Ім'я при народженні Булос аль-Халябі Ібн аз-Заїм аль-Халябі
Діяльність історик
Відомий архідиякон, мандрівник, письменник
Конфесія Q15977486?

Павло ́Але́ппський (Халебський Павло, араб. Булос аль-Халябі Ібн аз-Заїм аль-Халябі; • близько 1627 — пом.30 січня 1669) — архідиякон, мандрівник, письменник. Син Антіохійського Патріарха Макарія.

Народився в місті Халебі (Алеппо) в Сирії. Подорожував разом з батьком з Дамаска через Анатолію, Стамбул і Констанцу до Московського царства. Протягом 16541656 років Павло разом з батьком двічі побував в Україні. Під час подорожі познайомився з Молдавським господарем С. Георгіцою, київським митрополитом Сильвестром Косовим. 21 червня 1654 під Богуславом зустрівся з гетьманом Богданом Хмельницьким.

Автор твору «Подорож Патріарха Макарія», який містить цінний матеріал про тогочасне політичне становище України, культуру, звичаї і побут українського народу в середині 17 століття, також про Волощину та Османську імперію. Зокрема, Алеппському належить одна з перших згадок про використання органа у відправах православної церкви на терені України (в Луцьку та с. Маньківці на Черкащині), численні описи музичних інструментів (барабани, «польські» флейти, дзвони тощо), що звучали під час зустрічей з козацькими старшинами.

Написані арабською записки перекладені англійською («The travels of Macarius», Лондон, 1836), російською («Путешествие антиох. патриарха Макария», Москва, 189699) і румунською мовами.

Література[ред.ред. код]

  • Булос Ібн Аз-Заїм (Павло Халебський). Подорож патріарха Макарія // Дзвін. — 1990. — № 9. — С.119
  • Голосов А. Церковная жизнь на Руси в половине XVII в. й изображение ее в записках Павла Алеппского. — Житомир, 1916. — Ч. 1;
  • Б. Фільц .Павло Алеппський // Українська музична енциклопедія, Т.1 — Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України. 2006 — с. 47
  • 15. Павел Алепскій, архидіаконъ патріарха Макарія. 1653 / Отделъ ІІ. Извѣстія очевидцевъ // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей (редактори Володимир Антонович, Ф. Терновський).— Кіевъ: типографія Е. Я. Федорова, 1874.— С. 56—91.

Посилання[ред.ред. код]